Aktualności

23.06.2017 Zakończenie roku szkolnego 2016/2017

Per aspera ad astra
- Przez trudy do gwiazd

 

Dnia 23 czerwca 2017 r.  w ZS Nr 1 w Bratoszewicach, jak w innych polskich szkołach,odbyło się zakończenie roku szkolnego. Uroczystość ta rozpoczęła się od przemówienia pani dyrektor Magdaleny Mackiewicz, która powitała przybyłych gości- wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej w Strykowie pana Grzegorza Kozłowskiego. Był to również moment,w którym wręczono Nagrodę Burmistrza Miasta Stryków, którą otrzymała Patrycja Mikoś z klasy I LO oraz Anna Rychlik z klasy III TŻ.


W części oficjalnej spotkania nastąpiła długo oczekiwana chwila, czyli wręczenie świadectw z wyróżnieniem oraz pamiątkowych nagród. Dziesięciu najlepszych uczniów otrzymało dodatkowo kartę podarunkową. W  gronie „Złotej Dziesiątki” znalazły się następujące osoby:

 

Aleksandra Graczyk ze średnią ocen 4.94  - klasa II Technikum Logistyczne
Sebastian Piestrzeniewicz ze średnią ocen  4,91 - I Technikum Mechatroniczne
Anna Rychlik ze średnią ocen 4,8  - III Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych
Patryk Burczyński ze średnią ocen 4,76 - I Liceum Ogólnokształcące
Sylwia Przybysz ze średnią ocen 4,73 - III Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych
Patrycja Mikoś ze średnią ocen 4,65 - I Liceum Ogólnokształcące
Cyprian Łuczak ze średnią ocen 4,55 - I Technikum Rolnicze
Jakub Wiśniewski ze średnią ocen 4.28 - III Technikum Mechatroniczne
Olga Fraszczyk ze średnią ocen - 4,18 II Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych
Katarzyna Jatczyk ze średnią ocen 4,16 I Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych

 

Uczniowie otrzymali liczne podziękowania i nagrody książkowe za zaangażowanie w życie klasy i szkoły, szczególnie poprzez uczestnictwo w Samorządzie Uczniowskim, wolontariacie, zawodach sportowych, konkursach oraz za aktywność w różnych uroczystościach promujących szkołę. Ponadto rozstrzygnięto cztery konkursy. Pierwszy, zorganizowany przez pana Andrzeja Pożarlika, miałprzede wszystkim na celu wyłonienie najlepszego strzelca z klas mundurowych. W tym zmaganiu nie mieli sobie równych Konrad Wołowiec z klasy II LO i Kamil Lewandowski z klasy I LO. W kolejnym konkursie tym razem fotograficznym „Uroda tego świata”, zainicjowanym przez pana Andrzeja Konstantynowicza,  zwyciężył Damian Matczak z klasy I TLM; wyróżnieni zostali zaś Jakub Wiśniewski i Michał Kumidaj z klasy III TM. Później nastąpiło rozstrzygnięcie i rozdanie nagród „Szkolnego Master Szefa”- konkursu zorganizowanego przez panią Ewę Piszczyńską. I miejsce z wyróżnieniem zajęły: Aleksandra Mirys i Dominika Kałuża, uczennice klasy III TŻ, I miejsce - Sylwia Przybysz i Anna Rychlik również z klasy III TŻ, zaś III otrzymały Maja Kwiatkowska i Kamila Kaczmarska uczennice klasy II TŻ. Wyróżniono także Aleksandrę Szcześniak  z klasy IITŻ i Joannę Tomczyk  z klasy IIITŻ.
Podsumowano również tegoroczną „Super Klasę” i po raz pierwszy w historii szkoły zwyciężyła drugi raz z rządu klasa III TŻ, której wychowawcą jest pani Ewa Piszczyńska.

 

Tradycyjnie w pięknych słowach uczennice klasy II TŻ i III TŻ podziękowały opiekunom SU pani Annie Pieczykolan i pani Annie Wójcik za pomoc, wsparcie, życzliwość, pomocną dłoń  i dobre słowo.


Po części oficjalnej przyszedł czas na program artystyczny w wykonaniu klasy I TML, która przygotowała krótki „Casting na idealnego ucznia”. Uczniowie z humorem potraktowali szkolną edukację, pokazując tym samym, że choć ideałów nie ma, to tylko poprzez współpracę i wzajemny szacunek możemy sięgać gwiazd.

Agata Pietrzak

 

 

23.06.2017 Zwycięzcy „Super Klasy”

„Do zwycięstwa potrzeba nam odwagi,
odwagi i jeszcze raz odwagi…”
Georges Jaques Danton


W dniu 23 czerwca 2017 roku, podczas uroczystego zakończenia roku szkolnego, została zakończona kolejna edycja konkursu „Super Klasa. W tym roku szkolnym tytuł wraz z pucharem, otrzymali po raz pierwszy w dziejach historii szkoły zeszłoroczni laureacikonkursu- klasa III Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych. Wychowawca- pani Ewa Piszczyńska nie kryła dumy, odbierając powtórnie gratulacje i pamiątkowy dyplom. Główną nagrodą, jaką jest wycieczka, zwycięzcy otrzymają już we wrześniu.

Serdecznie gratulujemy!


Finałowa punktacja poszczególnych klas w konkursie:
Klasa III TŻ – 31 punktów
Klasa II TŻ – 26 punktów
Klasa I TRŻ – 14 punktów
Klasa I TLM – 11 punktów
Klasa II LO – 9 punktów
klasa II TMR – 7 punktów
Klasa I LO – 5 punktów
Klasa IV TŻ – 2 punkty
Klasa II TL – 2 punkty
Klasa III TM – 1 punkt

Tegoroczna „Super Klasa” składała się z następujących konkursów i przedsięwzięć:

  • „Dary Natury” – kiermasz przetworów, owoców i warzyw,
  • „Pełna miska dla schroniska”- zbiórka karmy i koców dla zwierząt ze schroniska
    w Głownie,
  • Konkurs wiedzy „Rozlicz się z cukrzycą”,
  • Konkurs świąteczny „Polskie tradycje i obyczaje”,
  • Konkurs czytelniczy „Podania i legendy”,
  • Konkurs wiedzy o krajach anglojęzycznych,
  • Konkurs wiedzy o sporcie,
  • „Olimpiada zdrowia” - konkurs wiedzy o zdrowym stylu życia,
  • Konkurs wiedzy konsumenckiej,
  • Konkurs wiedzy historycznej „Stan wojenny”,
  • Zbiórka nakrętek,
  • Frekwencja klasy,
  • Średnia Klasy.

Wszystkim uczniom dziękujemy za udział w konkursach,

a naszym wycięzcom serdecznie gratulujemy!!!


Życzymy powodzenia w przyszłym roku!

Anna Pieczykolan

 

 

17-18.06.2017 Promocja szkoły na Dniach Strykowa

W dniach 17- 18 czerwca 2017 roku odbyły się uroczyste Dni Strykowa. Impreza ta była okazją do promocji naszej szkoły w środowisku lokalnym. Uczniowie Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych, Technikum Logistycznego i Mechatronicznego oraz Liceum Ogólnokształcącego Służb Mundurowych pod opieką nauczycieli prezentowali ofertę edukacyjną, promując kierunki kształcenia a także kursy zawodowe dla osób pełnoletnich. Dla wszystkich zainteresowanych oprócz istotnych informacji i ulotek promocyjnych czekały zdrowe zbożowe ciasteczka, które specjalnie na tę okazję upiekły klasy żywienia.


Anna Pieczykolan

 

 

14.06.2017 Finał IV edycji konkursu „SZKOLNY MASTER SZEF”

14 czerwca 2017 roku odbył się finał IV edycji Szkolnego Master Szefa. Tematem przewodnim był „Lekki obiad w ogrodzie”. Uczennice klas gastronomicznych miały do wykonania dwa zadania: wykonać potrawę oraz nakryć stół dla dwóch osób zgodnie z podaną tematyką. Czas na wykonanie potrawy konkursowej obejmował 120 minut. W jury oceniającym finalistki zasiedli: szef kuchni Hotelu 500- p. Marcin Jach oraz kierownik restauracji tego hotelu- p. Dariusz Piszczyński. W ocenie potraw jury brało pod uwagę wytyczne takie, jak wygląd, smak potrawy, stopień trudności oraz pomysłowość i kreatywność. W ocenie stołu oprócz estetyki została oceniona znajomość zasad prawidłowego nakrywania stołu.

 

Tym razem jury miało duży problem aby wyłonić pierwsze miejsce, ponieważ dwa zespoły uzyskały taką samą ilość punktów. Z tego względu w końcowej ocenie wzięliśmy pod uwagę wyniki z wcześniejszych etapów konkursu.

 

Wyniki konkursu:
I miejsce z wyróżnieniem: Aleksandra Mirys i Dominika Kałuża, uczennice klasy III TŻiUG
I miejsce: Sylwia Przybysz i Anna Rychlik, uczennice klasy IIITŻiUG
III miejsce: Maja Kwiatkowska i Kamila Kaczmarska, uczennice klasy II TŻiUG

 

Uroczyste wręczenie nagród nastąpi podczas akademii z okazji zakończenia roku szkolnego. Szczególne podziękowania składamy dla Hotelu 500 w Strykowie za okazaną pomoc podczas oceny konkursu oraz za sponsorowanie części nagród. Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy!

 

Ewa Piszczyńska

 

 

 

 

13.06.2017 Wyjazd Samorządu Uczniowskiego do kina

W dniu 13 czerwca br. członkowie Samorządu Uczniowskiego pod opieką opiekuna - p. Anny Pieczykolan oraz pań: Anny Wójcik i Agaty Pietrzak wybrali się na ekranizację poruszającej książki Nicoli Yoon. Film o wymownym tytule „Ponad wszystko”, w opinii młodzieży, okazał się szczególnie interesujący. HistoriaMaddy, która cierpi na wyjątkowo rzadkie schorzenie, polegające na braku przeciwciał chroniących ją przed bakteriami pochodzącymi z zewnętrznego świata, wzrusza do łez. Losydwojga młodych bohaterów opowiedziane w tak ujmujący sposób, że nie sposób pozostać obojętnym i nie zastanowić się nad istotą trudnej miłości, na drodze którejstoją tak poważne przeciwności losu.


Uczniowie, pełni wrażeń i refleksji, wybrali się po seansie na pizzę. Czas spędzony we wspólnym gronie minął wyjątkowo miło i beztrosko. Był to moment nie tylko na wspólne podsumowanie rocznej pracy, ale przede wszystkim na rozmowę i żarty. Wieczór sprawił wszystkim wiele radości i zadowolenia.

 

Anna Pieczykolan

 

09.06.2017 Spotkanie z ratownikiem medycznym

W dniu 9 czerwca 2017 roku odbyły się spotkania klas pierwszych z ratownikiem medycznym. Zajęcia profilaktyczne z pierwszej pomocy przedmedycznej, dotyczące bezpiecznych wakacji, prowadził ratownik medyczny mgr Konrad Miedziński – praktyk, z kilkuletnim stażem pracy w Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Łodzi.


Podczas 45 minutowych zajęć nasz gość opowiedział o pracy ratownika medycznego w praktyce oraz zagrożeniach, jakie ze sobą niesie niesłuszne wezwanie pogotowia ratunkowego – mandat karny nawet do 1500 zł oraz brak karetek potrzebnych do ratowania życia innym osobom. Ponadto opowiedział kilka historii związanych z nieuzasadnionym wezwaniem karetki pogotowia, podczas których często dyspozytor otrzymał niewłaściwe informacje. Omówił również właściwy sposób wzywania pomocy w razie zagrożenia zdrowia bądź życia oraz sposób reagowania w przypadkach, kiedy spotkamy osobę nietrzeźwą, leżącą w miejscu publicznym, przypadki, kiedy wezwać pogotowie, a kiedy policję lub straż miejską.


W kolejnej części spotkania ratownik przedstawił i przećwiczył z młodzieżą pierwszą pomoc przedmedyczną w przypadku wypadku drogowego, zasłabnięcia, utonięcia oraz zatrzymania akcji serca. Omówione zostały czynności, jakie powinna wykonać osoba, która jest świadkiem zdarzenia, w jaki sposób powinna zabezpieczyć miejsce wypadku, osobę poszkodowaną oraz jak powinna zadbać o swoje bezpieczeństwo. Zaprezentowana została resuscytacja krążeniowo- oddechowa, instrukcją jej wykonania zarówno w przypadku osób dorosłych, jak i dzieci oraz niemowląt. Sekwencja reanimacyjna ćwiczona była na fantomie szkolnym przez kilkoro uczniów z każdej klasy. Ponadto uczniowie wykonali w parach ćwiczenia polegające na układaniu osoby poszkodowanej, która oddycha, w pozycji bocznej ustalonej, z zaznaczeniem iż kobietę w ciąży należy położyć na lewym boku. Ratownik medyczny opowiedział również o udzielaniu pomocy w przypadku zadławienia– przećwiczony został rękoczyn Heimlicha– zarówno u osób dorosłych jak i dzieci, niemowląt oraz kobiet w ciąży i osób otyłych. Ponadto ratownik opowiedział o podstawowych zasad, które obowiązują podczas spędzania czasu nad wodą oraz w górach.


Omówione zostały również zagadnienia z pierwszej pomocy przedmedycznej między innymi: udzielane pomocy osobom, które użądliły owady (zwłaszcza w przypadku alergii), pierwsza pomoc w przypadku ukąszenia przez żmiję zygzakowatą, sposoby unieruchomienia złamania kości, skręcenie i zwichnięcie stawu oraz sposoby zachowania w przypadku udaru mózgu, oparzenia słonecznego, oparzeń I, II i III stopnia oraz omdlenia. Ponadto omówione zostały negatywne skutki zażywania wszelkich używek (alkohol, narkotyki, dopalacze oraz papierosy w tym elektroniczne papierosy). Czynności te zostały uzupełnione pokazem prywatnych zdjęcia z różnych akcji, pokazujących jak niebezpieczne mogą okazać się nieuważne zachowania.


Na koniec spotkania uczniowie otrzymali ulotki dotyczące wzywania pomocy oraz wykonywania resuscytacji krążeniowo- oddechowej oraz mini przewodnik z najważniejszymi informacjami, dotyczącymi zachowania oraz udzielenia pierwszej pomocy w niektórych przypadkach zagrożenia zdrowia lub życia. Po spotkaniu z młodzieżą Wicedyrektor Pani Beata Jachurska wręczyła podziękowania naszemu gościowi, życząc jednocześnie powodzenia i wytrwałości w dalszej pracy zawodowej.


Zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem i aktywnym uczestnictwem młodzieży podczas wykonywania wszelakich ćwiczeń; największe wrażenie na uczniach wywarły jednak prezentowane przez ratownika fotografie. Uczniowie z ciekawością zadawali pytania związane z udzielaniem pierwszej pomocy w różnych sytuacjach życiowych oraz z pracą ratownika medycznego.

A. Wójcik

 

 

03.06.2017 Rodzinny Festyn z okazji Dnia Bratoszewic

Dzień 3 czerwca 2017 roku był wyjątkowym dniem dla wszystkich Bratoszewiczan – tego dnia mieszkańcy spotkali się na organizowanym już po raz 13 – Dniu Bratoszewic. Tegorocznemu spotkaniu przyświecało hasło „W zdrowym ciele – zdrowy duch”.

Punktualnie o godzinie 15.30 rozpoczął się w sali gimnastycznej turniej piłki siatkowej, który okazał się zwycięski dla drużyny reprezentującej OSP Bratoszewice. Równolegle rozgrywały się zawody sportowe i konkursy rodzinne dla najmłodszych, w których można było zdobyć atrakcyjne nagrody.

O godzinie 17.00 oficjalną część festynu rozpoczęła Pani Dyrektor ZS Nr 1 – p. Magdalena Mackiewicz wraz z p.Ewa Piórkowską - dyrektorem ZS Nr 2 w Bratoszewicach, p. Wiesławą Piechucką – przewodnicząca Rady Rodziców, p. Jolantą Koszelską - przewodniczącą Koła Gospodyń, p. Zbigniewem Nadolskim- prezesem Stowarzyszenia Przyjaciół Bratoszewic i p. Pawłem Krzeszewskim –prezesem OSP Bratoszewice, którzy witając zgromadzonych gości, zaprosili wszystkich do wspólnej zabawy.

W trakcie imprezy na scenie występowały dzieci ze Szkoły Podstawowej i Gimnazjum z Bratoszewic, prezentując zarówno świetne układy taneczne, jak i wspaniałe umiejętności wokalne. Dużym zainteresowaniem publiczności cieszył  występ grupy tanecznej FIT UP Stryków. Podsumowaniem występów był widowiskowy pokaz musztry w wykonaniu uczniów klasy I i II Liceum Mundurowego.

W trakcie imprezy było przewidzianych wiele atrakcji m. in.: animator zabaw dla najmłodszych a także przygotowany specjalnie na tę wyjątkową okazję plac zabaw. Ponadto swoje umiejętności prezentowali uczniowie ZS Nr 1 oferując zdrowe soki, koktajle i napoje. Umiejętnościami kulinarnymi chwaliło się Koło Gospodyń Wiejskich z Bratoszewic, serwując wspaniały bigos. Natomiast Rada Rodziców, działająca przy ZS Nr 2, częstowała pysznymi słodkościami, zaś Stowarzyszenie Przyjaciół Bratoszewic rozdawało drobne upominki dla najmłodszych. Dużym zainteresowaniem cieszyło się stoisko Powiatowej Inspekcji Sanitarno – Epidemiologicznej, przy którym można  było zobaczyć świat przez narko i alkogoogle.

Podsumowaniem imprezy było ognisko ze wspólnym pieczeniem kiełbasek pod dowództwem strażaków z OSP Bratoszewice. Czas szybko płynął przy dźwiękach utworów muzycznych. Wieczór zakończył się dyskoteką.

Tegoroczny Dzień Bratoszewic okazał się bardzo udany i bogaty w różnorodne atrakcje. Uczestnicy spędzili czas w miłej i rodzinnej atmosferze.


Monika Pawlak- Kalinowska

 

 

29.05 - 2.06.2017 Obóz szkoleniowy kadetów z Liceum Ogólnokształcącego
- Służb Mundurowych na poligonie Raków

Kadeci z klas pierwszej  i drugiej LO w dniach 29.05/02.06  uczestniczyli w szkoleniu na poligonie Wyższej Szkoły Wojsk Lądowych w Rakowie, niedaleko Wrocławia. Na poligon przybyli kadeci z różnych szkół w Polsce, w sumie zgrupowanie liczyło 250 osób. Pierwszego dnia uczniowie zabrali się z wielkim zapałem za rozstawienie namiotów NS-ów tj namiotów na 10 osób, pobrania materacy i koców pod dowództwem dwóch sierżantów Maćka Krawczyka i Bartosza Kular. Dwa duże namioty powstały przez pot i pomysłowość wszystkich, którzy następnie stwierdzili jednogłośnie, że samo już okopanie namiotu w porównaniu do jego postawienia to jest już fraszka. Po krótkiej przerwie obiadowej odbyły się musztra i zajęcia teoretyczne, a po kolacji przygotowania do służby wartowniczej. Kolejny dzień również był bardzo ciekawy, ponieważ kadeci uczestniczyli w grze taktycznej polegającej na odszukaniu w terenie 8 punktów i wykonaniu zleconego zadania. Na jednym z punktów należało przeprawić się przez rzekę i ewakuować rannego. Mimo pewnych trudności udało się zaliczyć 10 km marsz i tym samym całość zadania. Na tym nie kończyły się niespodzianki. Kadeci musieli przygotować sobie nocleg w lesie; egzamin ten zdali na piątkę, ponieważ nie tylko właściwie wybrali miejsce, dobrze je zamaskowali, ale ponad to wykazali się przy tym pomysłowością w wykorzystaniu różnych dostępnych środków pozwalających podnieść komfort termiczny w czasie nocowania pod gołym niebem. Kolejny dzień, a właściwie poranek, to alarm o 4 rano i wymarsz w teren.  Śniadanie dogoniło kadetów 3 km za obozowiskiem. Czwarty dzień pobytu obfitował w konkursy sprawnościowe: przeciąganie liny, biegi, wyznaczanie azymutu, rozpoznawanie stopni. W przeciąganiu liny doszliśmy do półfinałów, w pozostałych konkurencjach również byliśmy wysoko punktowani. Szkolenie poligonowe zakończył uroczysty apel, na którym wyróżniającym się kadetom wręczono nagrody, wśród nich znalazł się st. kadet Kacper Pośpiech- uczeń klasy drugiej naszego Liceum. Po uroczystościach odbyła się defilada, podczas której naszą grupę kadetów prowadziła Natalia Dworczyk, która wywiązała się z roli dowódcy celująco. Ostatni dzień pobytu to rozliczenie sprzętu, sprzątanie i pakowanie a następnie podróż do domu, do którego wróciliśmy zmęczeni, ale zadowoleni i uśmiechnięci. 

Andrzej Pożarlik

 

 

02.06.2017 Bliżej teatru, bliżej życia…

W piątek 2 czerwcabr uczniowie klas I TLM, II TŻ, III TR oraz zainteresowani absolwenci szkoły wybrali się wraz z opiekunami: p. Anną Pieczykolan, p. Agatą Pietrzak i p. Anną Wójcik na sztukę „Przyjazne duchy”, która rozegrała się na deskach Teatru Nowego w Łodzi.


Zabawna i wzruszająca komedia, pełna czarnego humoru, ciepła i co najważniejsze życiowej mądrości, opowiada historię pewnego małżeństwa w średnim wieku, które na skutek śmiertelnego wypadku, wraca do swego domu pod Londynem jako niewidzialna para duchów.Dzielą oni swój czas z nowymi właścicielami posiadłości- początkującym pisarzem powieści kryminalnych i jego spodziewają się dziecka żoną. Pobyt obu par pod jednym dachem stwarza problemy, zaskakujące sytuacje i prowadzi do nieuniknionej konfrontacji.


W opinii młodzieży sztuka byłaciekawa, lekka i interesująca, a co ważniejsze utrzymana w humorystycznej tonacji. Uczniowie, pełni zadowolenia, planują już kolejne spotkanie z Teatrem, mówiąc, iż jest to nie tylko przyjemnie spędzony wolny czas, ale także interesująca podróż w krainę ponadczasowych problemów, w których to każdy z nas odnajduje po trosze samego siebie.

 

Anna Pieczykolan

 

31.05.2017 Wycieczka do Rogowa

31 maja br. uczniowie klasy II Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych oraz II Technikum Rolniczego udali się do Rogowa. Celem wycieczki było między innymi pogłębianie zainteresowań przyrodniczych. Na początku uczniowie zwiedzili Muzeum Lasu i Drewna. Eksponowane w nim zbiory reprezentują różne dyscypliny leśne i stanowią pomoc dydaktyczną w stosunku do potrzeb kształcenia studentów odbywających na terenie LZD Rogów ćwiczeń, praktyk i zjazdów. Początki gromadzenia zbiorów sięgają lat 1949-1950 i z tego okresu pochodzi większość eksponatów. Sytuacja organizacyjna zbiorów z czasem ulegała zmianom i szereg osób przyczynił się do ich gromadzenia i ekspozycji, nadając im w efekcie obecny wygląd i charakter. Zbiory Muzeum Lasu i Drewna przedstawiają także dużą wartość naukową i poznawczą dla opracowania monografii przyrodniczej okolic Rogowa. Zróżnicowanie tematyczne ekspozycji pozwala na wyróżnienie pewnych działów, które zainteresują każdego zwiedzającego. Po zwiedzeniu muzeum z przewodnikiem odbyła się lekcja terenowa z rozszerzonej biologii, która została poprowadzona przez pracownika Centrum Edukacji Przyrodniczo- Leśnej. Tematem zajęć były bezkręgowce wodne. Podczas zajęć uczniowie podzieleni na grupy samodzielnie odławiali zwierzęta bezkręgowe, żyjące w stawie w Arboretum. W pracowni rozpoznawali je na podstawie otrzymanych przewodników za pomocą oscyloskopu. Na podstawie odłowionych organizmów oceniali również jakość wody. Na koniec uczniowie zrobili wspólne pamiątkowe zdjęcie.  Wycieczka była bardzo ciekawa i rozwijająca, a uczniowie miło spędzili czas. 

A. Wójcik

 

 

29.05.2017 Rozstrzygnięcie V Powiatowego Konkursu Historycznego

 History is written by the victors. 
Winston Churchill

 

Dnia 29 maja 2017 r. w Gimnazjum Nr 3 im. Adama Mickiewicza w Zgierzu odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie V Powiatowego Konkursu Historycznego z zakresu historii Świata po II wojnie światowej, zorganizowanego przez doradcę metodycznego z zakresu historii i wiedzy o społeczeństwie- panią Iwonę Drzeń. Uczeń naszej szkoły Radosław Radzikowski z klasy II TR już po raz kolejny zajął II miejscew kategorii szkół ponadgimnazjalnych. Niech osiągnięcie tostanie się motywacją dla wszystkich uczniów do poszerzania wiedzy historycznej, pamiętając tym samym, że przecież historia pisana jest przez zwycięzców. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.


Agata Pietrzak

 

30.05.2017 Dzień Zdrowia- „Twoje zdrowie w Twoich rękach”

W dniu 30 maja 2017r. odbył się w naszej szkole Dzień Zdrowia zorganizowany pod hasłem „Twoje zdrowie w Twoich rękach”. Był to dzień poświęcony profilaktyce chorób cywilizacyjnych oraz uzależnień.


W organizacji tego dnia pomogła nam Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna ze Zgierza w osobie p. dr n.med. Andrzeja Jeziorskiego (Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Zgierzu) oraz p. Kamila Maślińskiego. Dzięki temu wsparciu mogliśmy sprawdzić dzięki narko i alkogoglom jak zachowuje się nasz organizm, będąc pod wpływem narkotyków lub alkoholu; ponad to młodzież miała możliwość podziwiania wystawy poświęconej uzależnieniom od papierosów, jak równieżniebywałą okazję zmierzenia swojej wydolności płuc.


Wśród zaproszonych gości znalazła się również pani dietetyk Grażyna Skrzypczak, która przywiozła ze sobą specjalną aparaturę do pomiaru poziomu tkanki tłuszczowej; zainteresowanym pani dietetyk obliczała BMI oraz w bardzo przystępny sposób udzielała porad dietetycznych.


Dzięki uprzejmości pani Moniki Grabarczyk, reprezentującej klub Fit Up ze Strykowa, mogliśmy poćwiczyć dla zdrowia,poruszając się w rytmie muzyki.


Pomoc w zorganizowaniu tego dnia okazał również młodszy aspirant p. Michał Kwiatkowski, reprezentujący Policję, który wspierał nasze działania w profilaktyce uzależnień.


Pielęgniarka szkolna p. Iwona Pelska mierzyła poziom cukru, ciśnienie krwi, pomiar masy ciała i wzrostu.
W tym szczególnym dniu gościliśmy również młodzież z klas gimnazjalnych z Bratoszewic oraz ze Strykowa. Uczniowie mogli uczestniczyć we wszystkich przygotowanych tego dnia atrakcjach.


Tak duże wydarzenie nie mogło się odbyć bez udziału uczniów naszej szkoły, którzy wraz z wychowawcami przygotowali stoiska dotyczące profilaktyki wybranej choroby cywilizacyjnej lub uzależnień. Tematyka stoisk była następująca: profilaktyka nowotworów, chorób serca, cukrzycy i otyłości, zasady zdrowego odżywiania, techniki radzenia sobie ze stresem oraz problem depresji. Poza tym uczniowie zajęli się również problemem uzależnień: alkohol, papierosy, narkotyki oraz dopalacze. Uczniowie klas II i III Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych przygotowali pyszny i zdrowy poczęstunek. Wszystkie stanowiska klas brały udział w konkursie na najciekawsze stoisko. W opinii uczniów i pracowników naszej szkoły oraz zaproszonych gości wygrała klasa III Technikum Mechatronicznego. Serdecznie gratulujemy!


Społeczność Zespołu Szkół Nr 1 w Bratoszewicach serdecznie dziękuje wszystkim osobom, które pomogły nam w zorganizowaniu tego wydarzenia.


Ewa Piszczyńska

 

 

 

26.05.2017 Konkurs języka rosyjskiego

W dniu 26.05.2017 r. chętni uczniowie przystąpili do napisania testu językowego w ramach konkursu języka rosyjskiego "Rosja - jaki to kraj?". Na teście pojawiły się pytania dotyczące ogólnych informacji o Rosji oraz pytania typowo językowe.


Oto wyniki konkursu:
Pierwsze miejsce i 24 pkt: 
- Patrycja Mikoś 1LO 
- Jakub Strzelecki 2R.


Drugie miejsce i 23 pkt:
- Patrycja Leszczyńska 1Ż. 


Trzecie miejsce i 22 pkt: 
- Aleksandra Szcześniak 2Ż 
- Anita Rudnicka 1Ż


Serdecznie gratulujemy!

W.Supera

 

 

22.05.2017 Wycieczka do Hotelu Tabaco

22 maja bieżącego roku uczniowie klasy II TŻ udali się na wycieczkę zawodową do Hotelu Tabaco, butikowego obiektu położonego w centrum Łodzi, zdobywcy wielu prestiżowych nagród hotelarskich. Hotel ten powstał w dawnej fabryce wełny, która po II wojnie światowej została przekształcona w Fabrykę Tytoniu i Papierosów. Wystrój hotelu jest połączeniem surowości industrialnej architektury z nowoczesnymi rozwiązaniami architektonicznymi oraz nowoczesnym designem.


Uczniowie zwiedzili wielokrotnie nagradzaną restaurację u Kretschmera, którą zabiera w kulinarną podróż do Łodzi Czterech Kultur; serwuje ona potrawy kuchni polskiej, rosyjskiej, niemieckiej oraz żydowskiej. Młodzież zapoznała się z kartą dań, także menu festiwalowym oraz biznesowym.


Podczas spotkania z szefem kuchni- panem Maciejem Kowalskim uczniowie bliżej poznali specyfikę pracy kucharza w restauracji; pełni zainteresowania zadawali oni również pytania o wymagania, jakie powinien spełnić pracownik, pracujący zarówno w kuchni, jak i na sali restauracyjnej. Podczas prezentacji baru restauracyjnego i zastawy stołowej, obsługa kelnerska oraz barman opowiedzieli o swojej pracy.

Wycieczka, w opinii młodzieży, została uznana jako najlepsza wycieczka zawodowa.  

 

              
A. Wójcik

 

 

19-21.05.2017 Biwak szkoleniowy dla uczniów klas mundurowych

Uczniowie z klas mundurowych I i II LO wzięli udział w biwaku szkoleniowym, zorganizowanym na terenie ZS NR 1 w Bratoszewicach. Od 19 do 21 maja kadeci mieli możliwość sprawdzić zdobytą wiedzę teoretyczną w praktyce. W sobotę gościliśmy policjantów z Komendy Powiatowej w Zgierzu, którzy prowadzili szkolenie z technik kryminalistyki.


Ponieważ pogoda dopisywała, dlatego większość czasu młodzież spędziła w terenie,  gdzie były prowadzone zajęcia z taktyki zielonej. Uczniowie trenowali postawy strzeleckie z bronią krótką i długą, było również wyszukiwanie stanowisk strzeleckich i okopywanie, ćwiczenie szyków marszowych, rozpoznanie, łamanie tropu, maskowanie, poruszanie się w terenie zagrożonym innymi słowy czołganie, i oczywiście musztra. Uzupełnieniem szkolenia były zajęcia z taktyki strażackiej. Do późnej nocy paliło się ognisko, przy których kadeci piekli kiełbaski, wspólnie nucili pieśni i wspominali różne historie z życia szkoły. 


Po ogłoszeniu ciszy nocnej, gdy przyszedł pierwszy sen, wszystkich poderwał alarm; nie wszyscy znaleźli swoje mundury, niektórzy pomylili i ubrali się w mundur kolegi, wybiegając na zbiórkę. Humor dopisywał wszystkim a docinkom za gapiostwo nie było końca. Dużą pomoc w realizacji programu biwaku okazali strzelcy z Jednostki Strzeleckiej z Brzezin, którzy towarzyszyli kadetom w zajęciach, dzieląc się swoim doświadczeniem.

Andrzej Pożarlik

 

 

19.05.2017 III Bieg terenowy z elementami pierwszej pomocy i wiedzy pożarniczej

W dniu 19.05.2017 r. na terenie naszej szkoły odbył się III Bieg terenowy z elementami pierwszej pomocy i wiedzy pożarniczej. W zawodach wzięło udział siedemnaście trzyosobowych zespołów, w tym dziesięć z nich reprezentowało gimnazja a siedem szkoły średnie. Zawodnicy oprócz kondycji musieli również wykazać się praktycznymi umiejętnościami w zakresie udzielania pierwszej pomocy przy zatrzymaniu krążenia u osoby dorosłej i niemowlaka, omdleniu, urazie kręgosłupa, zadławieniu, czy choćby otwartym złamaniu kości. Umiejętności z zakresu pierwszej pomocy i wiedzy pożarniczej sprawdzali strażacy z JRG Stryków i OSP Swędów, Lipka i Bratoszewice pod kierownictwem st. kpt Adama Antczaka i Komendanta Gminnego OSP Marcina Łysonia.


W kategorii szkół gimnazjalnych I miejsce zajęła drużyna z ZS Nr 1 w Strykowie w składzie: Sylwia Laskowska, Marta Matczak, Julita Klimczak; II miejsce- ZSG Szczawin klasa I: Mateusz Laska, Ola Boruta i Ksawery Kasica; III miejsce również przypadło uczniom ze Szczawina z klasy III: Kacper Królewiak, Marysia Kubisz i Patryk Ramza.


Rywalizację w grupie drużyn ponadgimnazjalnych zdominowali kadeci klas mundurowych  z ZS Nr 1 w Bratoszewicach  zajmując trzy pierwsze miejsca. Na najwyższym miejscu na podium stanęła drużyna klasy II LO, grupa wojskowa w składzie: Seweryn Rożniata, Hubert Ziarnik, Krystian Bryszewski; II miejsce- drużyna strażacka z klasy II LO w składzie: Karolina Wójcik, Dawid Zasada i Mateusz Janicki; III miejsce grupa wojskowa z klasy I w składzie: Mateusz Kapa, Jakub Majcher i Patryk Burczyński. Zwycięzcy otrzymali medale i puchary ufundowane przez Radnego Rady Miejskiej w Strykowie- pana Andrzeja Pożarlika, ponad to także nagrody rzeczowe ufundowane przez Gminę Stryków. Po zawodach wszyscy uczestnicy i sędziowie skosztowali pysznych grillowanych kiełbasek serwowanych przez kadetów z klasy mundurowej ZS Nr 1 Bratoszewice. Organizatorzy dziękują wszystkim strażakom, biorących udział w zabezpieczeniu zawodów, jak również i Radzie Miejskiej za przekazanie środków na zakup fantomów przydatnych w szkoleniu z zakresu pierwszej pomocy.

 

Organizatorzy
Zespół Szkół Nr 1 w Bratoszewicach
Urząd Miejski w Strykowie
OSP  Bratoszewice,
OSP Swędów,
OSP w Lipce

 

18.05.2017 Podsumowanie I edycji zajęć z programowania w ramach Ogólnopolskiego Projektu „Apki++”

18 maja 2017 r. odbyły się ostatnie zajęcia z programowania w ramach Ogólnopolskiego Projektu „Apki++”, do którego przystąpiła również nasza szkoła. Projekt był realizowany we współracy z Fundacją Media 3.0. Zajęcia odbywały się raz w tygodniu – w czwartki w okresie od  9.02.2017 r. do 18.05.2017 r. i trwały 90 minut. W zajęciach brało udział 17 uczniów (15 uczniów z klasy I RŻ i 2 z klasy I LM) W ciągu roku szkolnego zrealizowano 25 godzin zajęć. Uczniowie uczęszczali na zajęcia systematycznie, wykazując duże zaangażowanie i chęć do pracy. Zajęcia obejmowały materiał z programowania C++ i C#. Uczestnicy projektu oprócz zajęć w szkole, prowadzonych przez nauczyciela, uczestniczyli w webinariach organizowanych przez Fundację Media 3.0 na temat C++, JavaScript, HTML. Ponadto młodzież mogła korzystać z forum stworzonego na potrzeby projektu w celu rozwijania swoich umiejętności. Dla ambitnych uczniów tworzone były co miesiąc konkursy, mające na celu rozwijanie i sprawdzanie zdobytej wiedzy. Wszyscy uczestnicy miło wspominają zajęcia i z niecierpliwością czekają na kolejną część projektu.

 

Katarzyna Biernacka

 

 

28.04.2017 „Ale to już było i nie wróci więcej…” - pożegnanie klas maturalnych

"Dopomóż dzisiaj odchodzącym chwilom,
by jutro były warte wspomnień…”
Małgorzata Stolarska.

 

Każdego roku w kalendarz uroczystości szkolnych wpisuje się ważne wydarzenie, jakim jest pożegnanie klas maturalnych. Choć przeżywane co roku, zawsze zyskuje ono swój niepowtarzalny charakter. 28 kwietnia 2017 roku pożegnaliśmy kolejny rocznik. Wśród tegorocznych absolwentów byliuczniowie klasy IV Technikum kształcącego w następujących

zawodach: Technik Żywienia i Usług Gastronomicznych, Technik Rolnik oraz Technik Logistyk.
Rangę uroczystości podkreślała obecność Sztandaru Szkolnego i zachowanie ceremoniału. Po odśpiewaniu hymnu narodowego i powitaniach przyszedł czas na przemówienia. Otwarcia i przywitania zebranych dokonała pani dyrektorMagdalena Mackiewicz, któraw swoim przemówieniu podziękowała maturzystom za wieloletnią pracę na rzecz szkoły a także podkreśliła jak wiele działań musiał podjąć każdy z nich, aby dojść do celu i otrzymać świadectwo ukończenia szkoły; jednocześnie życzyła absolwentom sukcesów zarówno w życiu osobistym, jak i zawodowym. W dalszej części uroczystości pani dyrektor, w towarzystwie wychowawców: p. Kamili Kiny i p. Moniki Kłębik, wręczyła maturzystom nagrody wraz z dyplomami za wyniki w nauce i zachowanie oraz za zaangażowanie i pracę na rzecz szkoły. 


Podczas części oficjalnej akademii zostały wręczone również pamiątkowe dyplomy i nagrody dla zwycięzców poszczególnych konkursów z projektu „Super klasa”. W akcji „Wkręć się w pomaganie”, zorganizowanej na rzecz chorych i potrzebujących dzieci, zwyciężyły następujące klasy: I miejsce- klasa II TŻ, II miejsce- klasa III TŻ, III miejsce - ex aequo przypadło klasom: I TRŻi ITML. W Turnieju Szachowym zwyciężyli: I miejsce -Hubert Fraszczyk z klasy IV TL, II miejsce- Michał Kumidaj z klasy III TM, III miejsce ex aequo- Michał Polit z klasy II TM i Jakub Wiśniewski z klasy III TM.


Miłym akcentem tego dnia było wystąpienie przedstawicieli tegorocznych uczniów klas maturalnych, którzy w swoich przemówieniach przyznali, że w ciągu ostatnich lat zdarzały się różne chwile- były sukcesy- te małe i te wielkie, były też problemy, a nawet wagary, bo „coś z szaleństwa jest  w młodości”. Dziś, kończąc szkołę, pozostają wdzięczni nauczycielom i wychowawcom za to, że wpajali im prostą prawdę: „Nie uczymy się dla szkoły, lecz dla życia”. Uczniowie dziękowali za chwile wsparcia, podtrzymania na duchu, a przede wszystkim za mobilizację do pracy. Słowom wdzięczności w tym dniu nie było końca, a zewnętrznym wyrazem tego, co czuło serce, stały się kwiaty wręczone przez absolwentów dyrekcji szkoły, wychowawcom i nauczycielom.


Niejako zwieńczeniem uroczystego pożegnania klas maturalnych był krótki program artystyczny przygotowany na tę okazję przez uczniów klasy III Technikum Rolniczego i Logistycznego pod opieką wychowawcy pana Tomasza Piestrzeniewicza i pani Anny Pieczykolan. „By jutrobyły wartewspomnień”- tę oczywistą prawdę przypomnieli konferansjerzy, w rolę których wcielili się Jakub Głowacki i Adrian Marcinek,przywołując kilka poetyckich refleksji nad upływem czasu, dorosłością, dobrem, złem i szczęściem mimo wszystko, radością, która jest w nas i tuż obok nas– w drugim człowieku. W części artystycznejuczniowie w humorystyczny sposób ukazali proces stwarzania ucznia Zespołu Szkół Nr 1, jego ewolucję i moment dojrzewania, kształtowania jego osobowości. Żywiołowe reakcje z sali  potwierdziły, że był to dobry pomysł pożegnania „na wesoło”. W tonach piosenki „Ostatni raz z moją klasą” zespołu Menchester, uczniowie klas trzecich pożegnali maturzystów ciepło i serdecznie, obdarowując ich drobnymi upominkami.


Po obejrzeniu części artystycznej programu wszyscy zebrani ze wzruszeniem obejrzeli prezentacje „Ale to już było i nie wróci więcej…”, będące wspomnieniemchwil ze szkolnego życia tegorocznych maturzystów, którzy jeszcze raz mogli wrócić pamięcią do początków nauki w ZS Nr 1 w Bratoszewicach.


Po zakończeniu apelu uczniowie klas maturalnych po raz ostatni udali się do swoich klas, w których odebrali świadectwa, pożegnali wychowawców a także dokonali pamiątkowego wpisu do Kroniki Absolwentów.
                        
Wszystkim tegorocznym Absolwentom życzymy szerokiej drogi!
Jesteśmy przekonani o tym, że gdziekolwiek rzuci Was los,będziecie godnie reprezentować naszą Szkołę. Pamiętajcie też, że jej drzwi będą dla Was
zawsze otwarte…

Kochani!
Żegnamy Was życzeniami płynącymi z głębi serca:
życzymy powodzenia na maturze, dostania się na wymarzone studia oraz dużo szczęścia i pomyślności w realizowaniu swoich marzeń i pragnień.
Niech omijają Was troski, smutki i zwątpienia, a towarzyszy radość,
zrozumienie i przyjaźń.

Życząc wszystkim powodzenia, dedykujemy słowa Tadeusza Kościuszki:
Największym zwycięstwem jest to, które odnosimy nad nami samym”

 

Anna Pieczykolan

 

 

 

25.04.2017 Zajęcia z projektu „Profesjonalni zawodowcy” przygotowujące do egzaminu zawodowego

Rozpoczęły się zajęcia, przygotowujące do egzaminu zawodowego w ramach  projektu „Profesjonalni zawodowcy”. Pierwsze z nich odbyły się 25 kwietnia 2017, drugie zaś 17 maja br.


Głównym celem zajęć jest przygotowanie uczniów do egzaminu zawodowego poprzez kształcenie umiejętności: czytania tekstu ze zrozumieniem, wykorzystanie wiedzy w praktyce, korzystanie z posiadanej wiedzy oraz utrwalenie treści zawartych w podstawie programowej.

 

Ponadto nacisk kładziony jest na:
* podniesienie samooceny uczniów,
* wyrównywanie braków edukacyjnych z zakresu praktycznej nauki zawodu,
* kształcenie umiejętności logicznego myślenia,
* kształtowanie umiejętności wykorzystania wiedzy przy rozwiązywaniu zadania
praktycznego,
* wdrażanie do systematycznej i wytrwałej pracy i do jej prawidłowej organizacji,
* kształtowanie poczucia własnej wartości,
* przygotowanie do korzystania z wyposażenia pracowni gastronomicznej,
* wyrabianie nawyków sprawdzania otrzymanych wyników i korygowanie popełnianych
błędów,
* przygotowanie uczniów do radzenia sobie z sytuacjami stresowymi

 

Zajęcia prowadzone są w grupach 4- osobowych; każdy zespół odbywa cztery spotkania 2,5 godzinne, co w sumie wynosi dziesięć godzin. W trakcie zajęć każdy uczestnik przygotowuje indywidualnie zadanie egzaminacyjne z kwalifikacji „Sporządzanie potraw i napojów T.06”. Do opracowania są przeznaczone trzy zadania praktyczne. Jedno spotkanie poświęcone jest na opracowywanie przykładowych testów egzaminacyjnych.


W skład pierwszej grupy, odbywającej zajęcia, wchodzą uczniowie:Artur Berczak (klasa II TŻ), Aleksandra Mirys (III TŻ) , Sylwia Przybysz (III TŻ) oraz Joanna Tomczyk
(III TŻ). W dniu 17 maja 2017 roku uczniowie na zajęciach mieli do opracowania zadanie praktyczne- przygotowanie pierogów ruskich oraz surówki z białej kapusty.


Zajęcia prowadzi pani mgr inż. Kamila Kina.

Kamila Kina

 


25.04.2017 Dzień Otwartych Drzwi

Stało się już tradycją, że wiosną każdego roku Zespół Szkół Nr 1 w Bratoszewicach organizuje „Dzień Otwartych Drzwi”, który jest jedną z form promocji, odsłaniającej „kulisy” pracy placówki. We wtorek 25 kwietnia 2017 r. gimnazjaliści mieli niepowtarzalną okazję zobaczenia szkoły od „wewnątrz”, zapoznania się z jej ofertą edukacyjną na rok szkolny 2017/2018 a także dowiedzenia się o ciekawych inicjatywach i projektach edukacyjnych.


Największym zainteresowaniem cieszyły się jednak lekcje otwarte, tzw. pokazowe, podczas których uczniowie poszczególnych klas technikum i liceum prezentowali pod opieką nauczycieli specyfikę danego kierunku kształcenia.


W pracowni gastronomicznej młodzież klasy I Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych pod opieką p. A. Twardowskiej, przygotowała dla młodszych koleżanek i kolegów zajęcia „Drożdżowe wariacje”; uczniowie sporządzali pyszne i pachnące wanilią  wypieki z ciasta drożdżowego, którymi częstowali gości. Odwiedzający zajęcia mogli nie tylko zasmakować słodkich wypieków, ale również uczestniczyć w procesie ich powstawania. To właśnie tutaj powstały piękne drożdżowo- makowe gwiazdy w wykonaniu Kasi Jadczyk – uczennicy klasy I, chałka w wykonaniu Natalii Szychowskiej oraz setki bułeczek z nadzieniem makowym, wiśniowym i śliwkowym. W tym samym czasie uczniowie klasy II Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych, pod czujnym okiem p. Kamili Kiny, przygotowali bufet, na którym serwowano popisowe wypieki; w pracowni nr 13 p. Ewa Piszczyńska z przedstawicielami klasy II TŻ i UG, prowadziła popisowe zajęcia z obsługi kelnerskiej. Gimnazjaliści poznali sztukę nakrywania stołu, tajniki obsługi gości, technikę noszenia tac i talerzy oraz uczestniczyli w warsztatach składania serwetek. Zajęcia z bloku żywienia i obsługi gości  można z całą pewnością nazwać „Smakiem gościnności”.


Uczniowie Technikum Rolniczego, pod opieką p. Tomasza Piestrzeniewicza i p. Łukasza Sobczyka, przygotowali dla przybyłych gimnazjalistów pokaz maszyn uprawowych, który obejmował dwie elementarne technologie uprawy zbóż: tradycyjną i uproszczoną. Młodzież wykonywała na polu zabiegi takie, jak: orka siewna, uprawa agregatem uprawowo- siewnym oraz włóką i siewnikiem zbożowym. Podczas pokazu obecny był również redaktor Poradnika Rolniczego- pan Grzegorz Tomczyk, który zamieścił na łamach tygodnika artykuł o Dniach Otwartych naszej Szkoły.


Dużym zainteresowaniem wśród przybyłych do nas uczniów cieszyły się zajęcia z mechatroniki. Klasy I, II i III Technikum Mechatronicznego, pod opieką p. Andrzeja Grajlicha i p. Aleksandry Jędrzejewskiej, zapoznały gości z zawodem mechatronika: zakresem wiedzy i umiejętności wymaganych w tym zawodzie, z przebiegiem procesu kształcenia (m.in. zajęcia w ŁCDNiKP w Łodzi, odbywane praktyki zawodowe), a także
z oczekiwaniami pracodawców wobec absolwentów tego kierunku. Gimnazjaliści mieli okazję uczestniczyć, m.in. w: prezentacji projektów uczniowskich (tematy dotyczyły tworzyw sztucznych w technice, węglików spiekanych w narzędziach skrawających, materiałów ceramicznych i cermetali i in.), w wykonywaniu szkiców części maszyn z natury z wykorzystaniem przyrządów pomiarowych, w wykonywaniu dokumentacji technicznej przy pomocy programów komputerowych AutoCad. Ponad to uczniowie brali udział w pokazie działań przyrządów i narzędzi elektrycznych oraz pokazie samodzielnie zmontowanych elektronicznych zestawów, przygotowanym przez klasę III TM; były to m.in. pokaz lutowania elementów precyzyjnych oraz montażu i działania zestawów- „zwariowany kręciołek” - wirujące diody LED, „whisper- łowca szeptów”- superczuły podsłuch przewodowy, „uniwersalna gra zręcznościowa” wraz z sygnalizacją dźwiękową, „miernik refleksu” - zakres do 0,99 sekundy. Zajęcia skończyły się pokazem tworzenia się wstęg wyładowań elektrycznych w kuli plazmowej N. Tesli oraz działaniem i zastosowaniem kamery termowizyjnej.


Podczas dnia drzwi otwartych zajęcia uczniów Technikum Logistycznego podzielone były na dwa bloki. Pierwszy z nich obejmował swoją tematyką czynniki szkodliwe, niebezpieczne oraz uciążliwe występujące w środowisku pracy. Uczniowie mieli możliwość zapoznania się ze sposobami ograniczania działania w/w czynników na człowieka, oglądając prezentację przedstawiającą środki ochrony indywidualnej oraz uczestnicząc w wykładzie pani Moniki Pawlak- Kalinowskiej. Podsumowaniem zajęć było wspólne wykonywanie plakatów przedstawiających zagrożenia na poszczególnych stanowiskach w zawodzie technik logistyk. Zadaniem uczniów było również dobranie odpowiednich środków ochrony indywidualnej i zaproponowanie działań profilaktycznych. Drugi blok zajęć, prowadzony przez panią Katarzynę Rosiak- Misztal, dotyczył formowania paletowych jednostek ładunkowych w teorii oraz praktyce. Zadaniem uczniów było obliczenie ile jednostkowych opakowań zmieści się w opakowaniu zbiorczym oraz odpowiednie ich ułożenie. Następnie w grupach młodzież przystępowała do sprawdzenia swoich obliczeń; składała opakowania jednostkowe i zbiorcze a w późniejszym czasie je pakowali. Kiedy ładunek był gotowy rozmieszczali go na palecie EUR i odpowiednio zabezpieczali do wysyłki. Kolejna część zajęć dotyczyła rozmieszczenia palet na pojeździe oraz sprawdzeniu za pomocą odpowiednich wskaźników objętości ładunku oraz stopnia wypełnienia naczepy.


Największym zainteresowaniem wśród gimnazjalistów cieszyły się lekcje pokazowe Liceum Ogólnokształcącego. Klasy służb mundurowych przygotowały na tę okazję szereg różnorodnych pokazów i zajęć terenowych tj: topografia, wyznaczanie azymutu, musztra, symulacja ewakuacji rannego z pola walki. Na zajęciach w sali gimnastycznej odbył się pokaz samoobrony, nauka wojskowej mowy niewerbalnej oraz nauka udzielania pierwszej pomocy. Zajęcia, pod kierunkiem: p. Joanny Borasik, p. Beaty Brzezińskiej i p. Agnieszki Stępczyńskiej, były organizowane w sposób praktyczny tak, aby nasi goście mogli w nich uczestniczyć.  


Atmosferę tego wyjątkowego dnia potwierdzają liczne wpisy do księgi pamiątkowej szkoły.

 

Organizatorzy

 

 

28.04.2017 Obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja

„Wiwat Maj, Trzeci Maj…”

 

W dniu 28 kwietnia 2017 roku odbył się w naszej szkole uroczysty apel z okazji święta narodowego – rocznicy uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja. Aby upamiętnić tę ważną w historii Polski datę,uczniowie klasy III TRL, pod opieką wychowawcy pana Tomasza Piestrzeniewicza i nauczyciela języka polskiego- pani Anny Pieczykolan,przygotowali i zaprezentowali przedstawienie słowno- muzyczne. Młodzież przypomniała wszystkim okoliczności uchwalenia tego słynnego dokumentu, jegoznaczenia dla Polski i jej ustawodawstwa. Przypomniała zebranym również o znaczeniu tego dokumentu dla XVIII – wiecznej Polski, która chyliła się wówczas ku upadkowi. Chwile zadumy i refleksji pogłębiały nie tylko wersety poezji,  ale także strofy patriotycznych pieśni.

 

Patriotyczne apele rocznicowe są w naszej szkole tradycją. To właśnie dzięki takim uroczystościom kształtowany jest patriotyzm wśród młodzieży, którą należy wychowywać w polskości oraz przygotować do życia w demokratycznym państwie.

Anna Pieczykolan

 

 

27.04.2017 Zajęcia klas rolniczych w ramach projektu „Profesjonalni zawodowcy”

W ramach projektu „Profesjonalni zawodowcy” uczniowie klas rolniczych mają możliwość udziału w zajęciach przygotowujących do egzaminu zawodowego. Podczas pierwszych zajęć, które odbyły się 27 kwietnia 2017 roku, uczniowie zostali zapoznani z wymogami obowiązującymi na egzaminie zawodowym oraz z zasadami równości szans w perspektywie finansowej. Kolejne zajęcia już stricte terenowe odbyły się 17 maja br. Uczniowie zapoznali się z budową i funkcjonowaniem opryskiwacza polowego, przeprowadzili również jego regulację oraz wykonali kilka próbnych przejazdów opryskiwaczem po polu. Kolejne zajęcia odbędą się 24 maja, ostatnie zaś 7 czerwca br.

 

Harmonogram zajęć:
środa od godz. 15.30 do 17.25

Tomasz Piestrzeniewicz

 

 

25.04.2017 Finał Turnieju Szachowego

Dnia 25 kwietnia 2017 roku odbył się w czytelni szkolnej Finał Szkolnego Turnieju Szachowego- jednej z najpopularniejszych gier na świecie, którą uznaje się również za dyscyplinę sportową. Pomysłodawcą tego wydarzenia był Hubert Fraszczyk, uczeń klasy IV Technikum Logistycznego, pasjonat gry w szachy. Turniej miał na celu nie tylko sprawić przyjemność rywalizacji uczestnikom i pogłębić ich wiedzę szachową, ale również zachęcić do logicznego myślenia i wykorzystania zdobytych umiejętności w praktycznym działaniu na każdym polu nauki.
 
Czworo uczniów, którzy wygrali w półfinałach, dobierali się losowo w pary. Pierwsza rozgrywka trwała około 30 minut. Po wyłonieniu zwycięzców i przegranych wygrani grali między sobą o pierwsze miejsce, natomiast przegrani o trzecie. Walka była zacięta i nie zabrakło niespodzianek. Remisem zakończył się pojedynek o trzecie miejsce uczniów: Michała Polita z klasy II Technikum Mechatronicznego i Jakuba Wiśniewskiego z klasy III Technikum Mechatronicznego. Drugie miejsce zajął Michał Kumidaj z klasy III Technikum Mechatrnicznego a zwycięzcą Turnieju został Hubert Fraszczyk z klasy IV Technikum Logistycznego.

 

Po skończonych rozgrywkach uczniowie mogli rozegrać partię szachów z panem profesorem Andrzejem Kusym, nauczycielem Wychowania Fizycznego.


Wszystkim uczestnikom dziękujemy za zaciekłą rywalizację a zwycięzcom serdecznie gratulujemy.

 

A. Wójcik

 

 

 


24.04.2017 Spotkanie z Rzecznikiem Konsumentów

W poniedziałek 24 kwietnia 2-17 roku odbyło się spotkanie z  p. E. Walczak – Powiatowym Rzecznikiem  Konsumentów  w Zgierzu, w którym uczestniczyli przedstawiciele wszystkich klas  oraz gimnazjaliści z Bratoszewic - uczestnicy Międzyszkolnego Konkursu Wiedzy Konsumenckiej „Jestem świadomym konsumentem – dbam o swoje finanse!”.


Tradycją naszej szkoły jest spotkanie o takim charakterze, na którym możemy poznać nowe prawa konsumenta oraz problemy z jakimi się najczęściej spotykamy w swoim codziennym życiu, a także poznać sposoby i możliwości ich rozwiązania. Pani Rzecznik przybliżyła również młodzieży różnice między rękojmią a gwarancją, z których to najczęściej korzystamy w sytuacji, kiedy zakupiony towar  jest niezgodny z umową.


Podczas spotkania zostały również wręczone nagrody laureatom konkursu konsumenckiego.Spotkanie cieszyło się dużym zainteresowaniem , o czym świadczyły liczne pytania do pani Rzecznik.

 

A. Twardowska

 


22-23.04.2017 XXV Targi Rolne Agrotechnika

W dniach 22- 23 kwietnia 2017 roku odbyły się w Bratoszewicach XXV Targi Rolne Agrotechnika. Wydarzenie to, cieszące się dużym zainteresowaniem rolników, wystawców i zwiedzających, przedstawia bogatą ofertę maszyn i urządzeń rolniczych a także środków do produkcji rolnej; prezentuje również nowoczesne rozwiązania w budownictwie inwentarskim.


Zgodnie z coroczną tradycją podczas targów przedstawiciele społeczności uczniowskiej promowali naszą szkołę. Na specjalnie przygotowanym na tę okazję stoisku przedstawiali oni poszczególne kierunki kształcenia, omawiali kursy i praktyki zawodowe. Zainteresowani mogli zatem zapoznać się z ofertą dydaktyczną, porozmawiać z nauczycielami, a także wziąć ulotkę i poczęstować się ciastkami, przygotowanymi przez uczniów klas I i II Technikum Żywienia. Przyszli absolwenci gimnazjum mieli również niebywałą okazję odwiedzić szkołę, która w dniu 22 kwietnia organizowała jeden z dwóch Dni Otwartych Drzwi.

W. Supera

 

 

22.04.2017 Podsumowanie akcji: „Przewietrzmy swoje regały”!

W sobotę 22  kwietnia 2017r. w naszej szkole odbyło się podsumowanie trzeciej edycji akcji bibliotecznej  „uwalniania książek”. Po licznie zgromadzone przez biblioteki i szkoły zbiory książkowe i multimedialne (ok.1550 egzemplarzy książek oraz ponad  500 filmów, gier, programów komputerowych) przyszło wielu chętnych - blisko sto osób: dzieci, młodzieży oraz dorosłych czytelników. Największym powodzeniem cieszyły się filmy i literatura dziecięca, a także beletrystyka i publikacje popularno-naukowe.


Na naszym „kiermaszu” ważne miejsce zajęły również publikacje z zakresu kulinariów i gospodarstwa domowego, podarowane nam przez Łódzki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Bratoszewicach.


Dla najmłodszych czytelników zostały przygotowane dodatkowe atrakcje w postaci gier i konkursów oraz drobnych upominków (p.A.Wójcik).


Dzień ten był również okazją do zaprezentowania odwiedzającym szkołę gimnazjalistom i ich rodzicom aktualnej oferty edukacyjnej na rok szkolny 2017/18.


Serdecznie dziękując wszystkim przybyłym za obecność na podsumowaniu naszej bibliotecznej akcji, wyrażamy satysfakcję i zadowolenie w myśl słów zamieszczonych w kronice pamiątkowej, wystawionej przez nas w tym dniu dla przybyłych gości:

 „Dom bez książek jest jak plaża bez słońca”

                                                E.Wiśniewska-Lenart

 


21.04.2017 Eliminacje okręgowe Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych

21 kwietnia Natalia Kucharska- uczennica klasy IV TŻ, Dominik Perdas i Marcin Kaźmierczak- uczniowie klasy IV TR reprezentowali naszą szkołę w Olimpiadzie Wiedzy i Umiejętności Rolniczych. Eliminacje okręgowe odbyły się w SGGW w Warszawie. Łącznie w eliminacjach tych wzięło udział blisko 300 uczniów podzielonych na 11 bloków tematycznych. Zmagania rozpoczęły się od testu wiedzy, a następnie sprawdzane były umiejętności praktyczne. W bloku „gastronomia" Natalia zajęła 10 miejsce, w bloku „produkcja roślinna" Dominik zajął 12 miejsce, a w bloku „produkcja zwierzęca" Marcin zajął 21 miejsce. Uczestnikom dziękujemy za udział i gratulujemy wiedzy!

Ewa Piszczyńska

 

 

20.04.2017 Szkolny Turniej Szachowy

Dnia 20 kwietnia br. odbył się w naszej szkole Turniej Szachowy. Do rywalizacji przystąpiło 16 uczestników z różnych klas. Najpierw uczniowie losowo dobierali się w pary a następnie rozgrywali partię przez maksymalnie 30 minut. Osoba, która wygrała (pokonała przeciwnika lub zdobyła większą liczbę punktów, zbijając figury) przechodziła do następnego etapu. Do drugiego poziomu gry zakwalifikowało się 8 osób, które losowo dobierając się w pary, stanęli do kolejnego starcia. Do finału, który odbędzie się 25 kwietnia, przeszły następujące osoby: Hubert Fraszczyk (klasa IV TL), Michał Kumidaj (klasa III TM), Jakub Wiśniewski (klasa III TM) i Michał Polit (klasa II TM)

Wszystkim uczestnikom dziękuję za udział a wygranym gratuluję i życzę powodzenia w finale.

 

A. Wójcik

 

 

 

19.04.2017 Konferencja „Udział Samorządu w Kształtowaniu Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego"

W dniu 19 kwietnia 2017 roku w Zgierzu odbyła się Konferencja „Udział Samorządu w Kształtowaniu Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego" w ramach Forum Idei Ku Bezpieczeństwu i Dialogu Społecznego. Organizatorem Konferencji byli Komenda Wojewódzka Policji w Łodzi oraz Narodowy Instytut Samorządu Terytorialnego. Spotkanie otworzyli: insp. Andrzej Łapiński- komendant Komendy Wojewódzkiej Policji oraz p. Iwona Wieczorek- dyrektor Narodowego Instytutu Samorządu Terytorialnego. Omówiono m.in. aspekty prawne funkcjonowania samorządu, krajową mapę zagrożeń bezpieczeństwa, rolę straży miejskiej. Pan Mirosław Kaczmarek przedstawił zagrożenia związane z komunikacją internetową młodzieży, przypominając o prostym sposobie identyfikacji uzależnienia od Internetu za pomocą testu Kimberly Young. Pan Andrzej Pożarlik omówił zagadnienia dotyczące edukacji w zakresie powszechnej samoobrony ludności. Zwrócił uwagę na niedostateczną edukację osób dorosłych w tym obszarze, podkreślając jednocześnie  dobre przygotowanie młodzieży, która uczy się w klasach Liceum Ogólnokształcącego Służb Mundurowych.

M. Mackiewicz

 

 

12.04.2017 Zakończenie zbiórki plastikowych nakrętek

W dniu 12 kwietnia br. zakończyła się zbiórka plastikowych nakrętek na rzecz chorych dzieci, które wymagają stałej rehabilitacji i przyrządów do ćwiczeń w domu. W okresie od października 2016 roku do kwietnia 2017 roku nasza szkoła zebrała 66 883 sztuk plastikowych nakrętek. Klasy w konkursie ,,Super Klasa” rywalizowały o to, która zbierze ich najwięcej. Udało się to klasie II Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych, która zebrała 19653 sztuki. Drugie miejsce zajęła klasa III Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych z łączną sumą 16250 sztuk. Ostatnie miejsce na podium przypadło klasie I Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych oraz Technikum Rolniczemu, które zebrały 7529 sztuk nakrętek. Poza podium znalazły się klasy: I Technikum Logistyczne i Technikum Mechatroniczne (7400 korków), klasa II Liceum Ogólnokształcącego (6039 korków), klasa II Technikum Logistycznego (5742 nakrętki), klasa II Technikum Mechatroniczne i Technikum Rolnicze (2900 nakrętek) oraz klasa III Technikum Mechatronicznego (1370 nakrętek). Uczennicą, która zebrała samodzielnie największą liczbę plastikowych nakrętek, jest Kamila Kaczmarska z klasy II Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych.

 

Zebrane korki zostaną przekazane Fundacji Dzieciom ,,Zdążyć z pomocą” dla podopiecznego Adama, chorującego między innymi na padaczkę i zespół Westa.

 

Wszystkim klasom dziękuje za aktywne wkręcenie się w pomaganie.

A. Wójcik

 

12.04.2017 Dzień czekolady

„Naprawdę silny jest ten,
kto potrafi połamać całą tabliczkę czekolady
i zjeść tylko jeden kawałek”.
JudithViorst

 

W środę 12 kwietnia br. obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Czekolady – niekwestionowanej królowej słodyczy, której smak i aromat znany jest od wieków i która dostarcza nam nie tylko witamin, ale przede wszystkim wyjątkowej przyjemności, której nie mogą oprzeć się nawet najwytrwalsi.


Z tej okazji Samorząd Uczniowski- uczniowie klasy II TŻ- zorganizował w kawiarence szkolnej słodki poczęstunek; młodzież upiekła czekoladowe słodkości- różnorodne ciasta, muffinki. Największą atrakcją cieszyła się jednak fontanna czekoladowa i słodkie przekąski (owoce, wafelki, kruche ciasteczka), które zanurzone w ciepłej czekoladzie tworzyły niepowtarzalny smak.


       Już teraz wszyscy z niecierpliwością czekamy na przyszłoroczny Dzień Czekolady!

 

Samorząd Uczniowski

 

 

 

12.04.2017 Szkolenie klas Technikum Rolniczego

12 kwietnia 2017 roku uczniowie klas Technikum o profilu rolniczym uczestniczyli w szkoleniu prowadzonym przez panią Katarzynę Nowak- pracownika Łódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Bratoszewicach na temat Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Uczniowie byli bardzo zainteresowani tematem i zadawali wiele pytań. Szczególnym zainteresowaniem, zwłaszcza wśród uczniów klasy IV TR, cieszył się omawiany program „Ułatwienie startu młodym rolnikom”, ponieważ niektórzy nich już przy najbliższym naborze będą chcieli skorzystać z premii w wysokości 100 tyś. zł.

 

Łukasz Sobczyk

 

 

11.04.2017 Apel

11 kwietnia br. odbył się szkolny apel, podczas którego uczniowie otrzymali z rąk pani dyrektor i organizatorów konkursów dyplomy wraz z nagrodami za zwycięstwo w dziedzinach: wiedzy o sporcie, wiedzy konsumenckiej oraz z zakresu wiadomości o krajach anglojęzycznych-,, English Mixer” w kategorii wiedzy oraz kategorii stoiska danego kraju.


Ponadto p. Agata Pietrzak pogratulowała Krystianowi Bryszewskiemu-uczniowi klasy II Liceum Ogólnokształcącego osiągnięcia wysokiego wyniku w ogólnopolskiej Olimpiadzie Wiedzy o Bezpieczeństwie Obronności na etapie Centralnym.


Pani Dyrektor opowiedziała również o zbliżających się dniach otwartych szkoły oraz praktykach zawodowych dla klas III- Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych, Technikum Mechatronicznego oraz II Technikum Rolniczego. Przypomniała młodzieży o obowiązującym regulaminie praktyk i wymaganych dokumentach do ich późniejszego zaliczenia.


Na koniec pani Dyrektor złożyła Społeczności Uczniowskiej oraz nauczycielom i pracownikom szkoły życzenia z okazji zbliżających się Świąt Wielkiej Nocy.

A. Wójcik

 

 

 

07.04.2017 Szkolenie na strzelnicy w Łodzi

W  dniu 07.04.2017 kadeci Zespołu Szkół Nr 1 w Bratoszewicach uczestniczyli w drugiej części szkolenia strzeleckiego na strzelnicy w Łodzi. Pierwsza część teoretyczna  spotkania dotyczyła regulaminów obowiązujących na strzelnicy, zasad i bezpieczeństwa w posługiwaniu się bronią palną. Po zaliczeniu testów udaliśmy się na strzelnicę, na której kadeci wykonali strzelanie z broni krótkiej Glack i broni długiej  AKMS. Przy okazji strzelania rozegrano turniej strzelecki o Puchar Dyrektora ZS Nr 1. W kategorii broni krótkiej I miejsce zajął kadet klasy 1 LO Kamil Lewandowski z wynikiem 48 pkt., II miejsce zajął Hubert Ziarnik i III- Konrad Wołowiec- uczniowie z 2 LO. W kategorii broń długa I miejsce zajął Konrad Wołowiec, II miejsce Sebastian Kujawiak (uczniowie kl. 2 LO) a III miejsce Jakub Majcher z 1 LO.

 

                                                                                              Andrzej Pożarlik

 

 

 

 

07.04.2017 Międzyszkolny konkurs z mechatroniki

W dniu 7 kwietnia 2017 roku w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 Łowiczu odbył się V Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Mechatronicznej, na który przybyły reprezentacje z całego kraju. W zmaganiach tych uczestniczyli również i nasi uczniowie z klasy III TM: Michał Kumidaj, Dominik Drożdżalski i Konrad Łuszczyński pod opieką prof. Andrzeja Konstantynowicza.


Konkurs składał się z dwóch etapów - indywidualnego teoretycznego i zespołowego praktycznego. Nasi uczniowie natknęli się na trudną barierę, ponieważ zadania obejmowały poziom klasy IV, mimo to dzielnie stawili czoła wyzwaniu. W przerwie między konkursowymi zmaganiami młodzież uczestniczyła w wykładzie dr. hab. inż. Kaczmarka - dziekana d/s studenckichWydziału Mechanicznego Politechniki Łódzkiej, na temat grafenu.

Andrzej Konstantynowicz

 

 

07.04.2017 Projekt „Apki++”

Zespół Szkół Nr 1 im. Batalionów Chłopskich w Bratoszewicach  jest realizatorem projektu „Apki++”, który jest pierwszą w Polsce bezpłatną i interaktywną platformą do nauki programowania prowadzoną przez Fundację Media 3.0.. Projekt ten jest współfinansowany przez Ministerstwo Cyfryzacji,  wspiera go również SAP SE. W ramach ubiegłorocznego projektu powstało 16 Lab-ów 3.0 (klubów programistycznych) na terenie całej Polski, W tym roku do współpracy zostało zaproszonych 50 szkół ponadgimnazjalnych, w tym nasza szkoła.

 

Na platformie apki.org są dostępne dwa kursy z zakresu programowania w języku C++
oraz C#, z których korzystają nasi uczniowie.


Dla wybranych szkół przewidziane są następujące formy wsparcia:
* wsparcie mentorskie dla nauczycieli oraz uczniów online,
* możliwość wzięcia udziału w hackathonach online dla uczniów szkół z możliwością otrzymania atrakcyjnych nagród rzeczowych,
* możliwość wzięcia udziału w webinariach online ze specjalistami.

 

Więcej informacji  o projekcie można znaleźć na stronie: www.apki.org oraz na
facebooku: https://www.facebook.com/apki.org/

 

Katarzyna Biernacka

 

 

07.04.2017 Wieczór w Teatrze Nowym

W piątek 7 kwietnia uczniowie klas I TLM, II TŻ, III TRL i IV TŻ wybrali się wraz z opiekunami: p. Anną Pieczykolan, p. Agatą Pietrzak i p. Anną Wójcik na sztukę „Złodziej”, która rozegrała się na deskach Teatru Nowego w Łodzi.


Spektakl przedstawiał historię Jenny i Trevora, którzy wyjeżdżają razem z  przyjaciółmi do swojego luksusowego domu na wsi. Niestety, gdy docierają na miejsce, okazuje się, że padli oni ofiarą złodziei. Nieznajomy, trochę niezdarny i nieporadny łotrzyk- złodziej, wchodzący w na pozór idealny świat czwórki, wprowadza niemały zamęt. Stwarza sytuacje, które determinują zachowania reszty bohaterów, ujawniają małżeńskie tajemnice, w konsekwencji – przewracają ich świat do góry nogami. Intryga jest czytelna, przejrzysta i śmieszna, nie jest to jednak sztuka tylko do zabawy, a bardziej do refleksji, mianowicie, czy nasze sekrety wpływają na relacje z innymi ludźmi.


W opinii młodzieży sztuka była ciekawa, lekka i interesująca, a co ważniejsze utrzymana w humorystycznej tonacji. Jednogłośnie największym zainteresowaniem cieszyła się postać tytułowego złodzieja, który bawił się swoją rolą, budował napięcie chwilą ciszy, po czym, w dramatycznej sytuacji, wykonywał gwałtowny gest rozbawiający publiczność. Uczniowie, pełni zadowolenia, planują już kolejne spotkanie z Teatrem, mówiąc, iż jest to nie tylko przyjemnie spędzony czas, ale także interesująca podróż w krainę ponadczasowych problemów, w których to każdy z nas odnajduje po trosze samego siebie.

Anna Pieczykolan

 

06.04.2017 Konkurs wiedzy o sporcie

W dniu 6 kwietnia odbył się konkurs ,,Wiedzy o sporcie”, którego zamierzeniem była m.in. popularyzacja wiedzy z zakresu historii polskiego i międzynarodowego sportu, osiągnięć polskich sportowców na arenie międzynarodowej, znajomość podstawowych przepisów i zasad poszczególnych dyscyplin sportowych.


Z dwutygodniowym wyprzedzeniem uczniowie dostali zagadnienia, które dotyczyły między innymi Igrzysk Paraolimpijskich i Olimpijskich, zasad gry w piłkę nożną, siatkową i ręczną oraz wiedzy z zakresu dyscyplin lekkoatletycznych. Ponadto uczniowie mieli za zadanie przyswoić sylwetki niektórych polskich sportowców, m.in. Adama Małysza, Anity Włodarczyk, Kamila Stocha czy Rafała Majki.


Do rywalizacji przystąpiło sześć klas z naszej szkoły. Drużyny w trzyosobowym składzie spotkały się w czytelni, w której przez 45 minut pisały test wiedzy składający się z 45 pytań otwartych i zamkniętych. Pytania zamknięte jednokrotnego wyboru dotyczyły historii sportu oraz współczesnego sportu polskiego i międzynarodowego, jak również przepisów oraz zasad gry m.in. sportów drużynowych. Za każdą poprawną odpowiedź uczestnicy otrzymywali po 1 punkcie. Z kolei w pytaniach otwartych uczestnicy mieli podać między innymi motto Igrzysk Paraolimpiskich, dopasować dyscyplinę sportu do nazwiska osoby, która ją uprawia lub odgadnąć o kogo chodzi na podstawie opisu postaci. Za każdą poprawną odpowiedź uczestnicy otrzymywali od 1 do 10  punktów.

 

Wyniki konkursu są następujące:

  • 1 miejsce ex aequo zajęły klasy II Liceum Ogólnokształcącego oraz klasa
    II Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych. Klasy,
    uzyskując po 69,5 punktów.
  • 2 miejsce zdobyła klasa I Technikum Rolnicze i Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych, uzyskując 66,5 punktów.
  • 3 miejsce zdobyła klasa III Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych, uzyskując 62,5 punktów.

 

Poza podium znalazła się klasa I Technikum Logistycznego i Technikum Mechatronicznego, które uzyskały 60,5 punktów oraz klasa II Technikum Logistycznego z ilością 53 punktów.

 

Wszystkim uczestnikom dziękuję za udział a zwycięzcom gratuluję

 

Anna Wójcik

 

05.04.2017 Finał I międzyszkolnego konkursu „MOJA MAŁA OJCZYZNA– ZAKOCHAJ SIĘ W GMINIE STRYKÓW”

Dnia 5 kwietnia 2017 r. odbyła się I edycja międzyszkolnego konkursu „Moja mała Ojczyzna– Zakochaj się w gminie Stryków”  pod patronatem Burmistrza Strykowa Pana Andrzeja Jankowskiego.


Celem konkursu było pogłębianie wiedzy regionalnej uczniów, zwiększanie wrażliwości młodzieży na problemy lokalnej społeczności, kształtowanie postaw patriotycznych i obywatelskich. W zmaganiach wzięły udział: SP nr 1 w Strykowie, SP nr 2 w Strykowie, SP w Bartoszewicach, SP w Dobrej, SP w Koźlu, SP w Niesułkowie.


Konkurs rozpoczął się od napisania przez uczniów testu wiedzy z zakresu historii gminy Stryków. Później natomiast odbyły się warsztaty historyczne w formie Teleturnieju „Kocham Cię, Strykowie!”. Uczestnicy według wylosowanej kolejności znaleźli się w drużynie 1 lub 2. Zgodnie z maksymą „bawiąc – uczyć, uczyć -bawiąc” wykonywali kolejne kategorie zadań, a były to m.in.: Kalambury, Odgadnij kto to?, Milionerzy, Rebus z dziedziny atrakcji Strykowa, Literki na kartonikach – ciekawe miejsca w gminie Stryków, Rozsypanka zdaniowa odnosząca się do historii Strykowa i Bratoszewic.


Po zakończonych warsztatach odbyło się uroczyste wręczenie nagród laureatom konkursu i uczestnikom oraz podziękowań dla opiekunów.

 

Wyniki konkursu:
I miejsce - Karolina Pietrasiak, kl. VI, SP Nr 1 Stryków,
opiekun p. Zbigniew Jędrzejczak

II miejsce – Magdalena Goździk, kl. V, SP Koźle,
opiekun p. Urszula Orlik-Szcześniak

III miejsc - Zuzanna Lipińska, kl. VI, SP Niesułków,
opiekun p. Anna Lipińska

 

Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w konkursie, a laureatom gratulujemy zwycięstwa oraz ogromnej wiedzy z zakresu historii Gminy Stryków.

Agata Pietrzak

 

 

 

31.03.2017 Doposażenie warsztatów szkolnych w ramach projektu "Profesjonalni zawodowcy"

W związku z realizowanym w naszej szkole projektem „Profesjonalni zawodowcy” zostały doposażone warsztaty m.in. Technikum Rolniczego.  W ostatnim czasie kierunek ten wzbogacił się o nowy agregat uprawowo – siewny, pług obracalny oraz opryskiwacz polowy. Pierwsze próby polowe nowego sprzętu odbyły się w środę 5.04.2017roku, podczas zajęć praktycznych klasy II TR. Trzeba przyznać, że pokaz udał się wzorowo a nasza młodzież pozostawała długo pod wrażeniem.

 

Ł. Sobczyk

 

 

31.03.2017 Szkolny konkurs „English Mixer”

Pod koniec marca 2017 roku  odbył się szkolny konkurs „English Mixer”, mający na celu popularyzowanie wiedzy na temat krajów anglojęzycznych. Uczniowie poszczególnych klas przygotowali stoiska tematyczne, zgodnie z wylosowanym tematem- krajem. Prezentowali na nich informacje nt. danego kraju, symbole, ciekawostki, potrawy, itp. Drugą częścią konkursu był test wiedzy o Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych- test wyboru oraz test typu prawda/fałsz.
 Do przygotowania stoiska zgłosiły się trzy klasy, natomiast test rozwiązywało osiem zespołów (po dwóch/trzech przedstawicieli każdej klasy).


Wyniki przedstawiają się następująco:


Stoiska:
I miejsce- klasa III TŻ oraz klasa II TŻ (ex aequo)
II miejsce- nie przyznano
III miejsce- klasa I TML


Test wiedzy
I miejsce- klasa III TŻ-37/40 punktów
II miejsce- klasa II TL- 33/40 punktów
III miejsce- klasa III TM oraz II TŻ (ex aequo)- 31/40 punktów
IV miejsce- klasa II LO-29/40 punktów
V miejsce- klasa II TRM- 27/40 punktów
VI miejsce- klasa I TRŻ-26/40 punktów
VII miejsce- klasa I TML-18/40 punktów


Dziękuję za udział w konkursie, zapraszam do konkursów w przyszłym roku szkolnym.


Aleksandra Jędrzejewska

 

 

28.03.2017 Powiatowe Targi Edukacyjne

W dniu 28 marca 2017 roku w Zgierzu, w hali Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, odbyły się X Powiatowe Targi Edukacyjne. Podczas spotkania została zaprezentowana oferta edukacyjna szkół ponadgimnazjalnych z terenu powiatu zgierskiego, jak również oferta szkół wyższych.


Za przygotowanie stoiska promocyjnego naszej szkoły odpowiedzialna była klasa III Technikum Mechatronicznego wraz z wychowawcą p. Aleksandrą Jędrzejewską. Młodzież, wykorzystując swoją wiedzę i umiejętności, przygotowała pokaz samodzielnie zmontowanych elektronicznych zestawów, choćby „zwariowany kręciołek”- wirujące diody LED, „whisper- łowca szeptów”- superczuły podsłuch przewodowy, „uniwersalna gra zręcznościowa” wraz z sygnalizacją dźwiękową oraz „miernik refleksu”- zakres do 0,99 sekundy. Uczniowie w swym pokazie wykorzystali również kulę plazmową N. Tesli- w widowiskowy sposób objaśniając tworzenie się wstęg wyładowań elektrycznych. Ponadto, podczas trwania targów p. A. Konstantynowicz- nauczyciel przedmiotów zawodowych, zaprezentował działanie i zastosowanie kamery termowizyjnej. Stoisko wraz z ciekawymi pokazami/prezentacjami cieszyło się zarówno zainteresowaniem gimnazjalistów, jak również i innych wystawców.


Smakołyki na targi przygotowała klasa III Technikum Mechatronicznego oraz klasa I Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych. W pokazach brali udział uczniowie klasy III TM: Dominik Drożdzalski, Michał Kumidaj, Bartłomiej Grabowski, Konrad Łuszczyński. Dodatkowo, byli wspomagani przez Sylwię Przybysz i Joannę Tomczyk- uczennice klasy III TŻ oraz Kacpra Pośpiecha i Seweryna Rożniatę z klasy II LO.

Aleksandra Jędrzejewska

 

 

23.03.2017 Szkolenie klas mundurowych

W dniu 23.03.2017 r. uczniowie klas mundurowych brali udział w szkoleniu, które prowadzili funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Zgierzu. Uczniowie w warunkach terenowych poznali procedury kontroli drogowej i kierowania ruchem na drodze. Zapoznali się z obsługą miernika prędkości, poznali tajniki pracy drogówki.

Andrzej Pożarlik

 

23.03.2017 Finał IV międzyszkolnego konkursu „WIEM CO JEM”

W dniu 23 marca 2017roku odbył się finał IV Międzyszkolnego Konkursu „Wiem co jem” pod patronatem Burmistrza Strykowa p. Andrzeja Jankowskiego. Celem konkursu jest pobudzenie i rozwijanie zainteresowań uczniów problemami żywienia, promocja zdrowego stylu życia, propagowanie racjonalnego żywienia poprzez kształtowanie prawidłowych nawyków żywieniowych wśród dzieci i młodzieży oraz rozbudzanie twórczego myślenia i kreatywności w związku z tematyką zdrowego odżywiania.


Konkurs jest dwuetapowy: I etap- szkolny, II etap- międzyszkolny finał. I etap- odbywa się w szkołach macierzystych uczniów w lutym/ marcu 2017roku, w oparciu o pytania testowe przesłane przez organizatora. Zespół Szkół Nr1 w Bratoszewicach przekazuje  opiekunom równieżmateriały dydaktyczne, pozwalające na przygotowanie merytoryczne uczniów. W I etapie mogą brać udział wszyscy uczniowie szkoły. II etap - finał odbywa się w Zespole Szkół Nr 1 W Bratoszewicach. Każda szkoła mogła zgłosić 3 uczestników.


Konkurs odbywa się w kategorii: test wiadomości i umiejętności, skierowany do uczniów klas IV-VI szkół podstawowych oraz gimnazjum.


W kategorii szkoła podstawowa zgłosiło się 9 szkół: SP1 w Strykowie, SP nr 2 w Strykowie,  SP z Dobrej, SP z Niesułkowa, SP nr 1 z Głowna, SP nr 2 z Głowna, SP nr 3 z Głowna, SP z Bratoszewic oraz SP z Koźla. W kategorii gimnazjum zgłosiły się 4 szkoły: Gimnazjum ze Strykowa, Bratoszewic, Popowa Głowieńskiego i Głowna. Łącznie w finale wzięło udział 39 uczniów. Po zakończeniu rozwiązywania testu wiedzy uczniowie mieli zorganizowane warsztaty kulinarne w pracowniach gastronomicznych, podczas których przygotowywali ciasteczka na patyku.


Wyniki w kategorii szkoła podstawowa są następujące:
I miejsce: Marcin Kutermankiewicz, Szkoła Podstawowa Nr 3 w Głownie, opiekun p. Grażyna Cieślak
II miejsce: Jakub Zwoliński, Szkoła Podstawowa Nr 2 w Głownie, opiekun p. Agata Kubiak
III miejsce: Ewa Machniewicz, Szkoła Podstawowa Nr 1 w Strykowie, opiekun p. Krystyna Jesionowska


Wyniki w kategorii gimnazjum są następujące:
I miejsce: Miłosz Kalinowski, Zespół Szkół Nr 2 w Bratoszewicach, opiekun p.  Elżbieta Foks
II miejsce: Dominika Antczak, Gimnazjum Miejskie w Głownie, opiekun p. Katarzyna Flisiak
III miejsce: Julia Stępniak, Gimnazjum Nr 1 w Strykowie, opiekun p. Renata Walczak

 

Wszystkim uczestnikom i opiekunom serdecznie dziękujemy za udział, a zwycięzcom serdecznie gratulujemy ogromnej wiedzy z zakresu zdrowego odżywiania. Już teraz zapraszamy do udziału
w konkursie za rok.

Ewa Piszczyńska

 

 

22.03.2017 Rekolekcje w Zespole Szkół Nr 1 w Bratoszewicach

W dniach 22, 23 i 24 marca 2017 r. odbyły się REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE dla młodzieży ZS Nr 1 w Bratoszewicach. Trzy pierwsze lekcje odbyły się zgodnie z planem, a na czwartą godzinę klasy pod opieką nauczycieli szły na spotkanie z rekolekcjonistą. Rekolekcje w rzymskokatolickim kościele parafialnym pw. Św. Augustyna w Bratoszewicach prowadził  ks. Cezary Porada z Sochaczewa, który ma duże doświadczenie pracy z młodzieżą. Pierwszy dzień rekolekcji, który rozpoczął się od słów kapłana: „Pan Jezus wyprowadził nas na pustynię” był refleksją nad tym, co się dzieje z naszym życiem
z perspektywy Pisma Świętego. Drugiego dnia kapłan, w odwołaniu do słów Ewangelii mówiącej o przemienieniu na Górze Tabor: „Jezus prowadził każdego z osobna na Górę Przemienienia”, uświadomił, że w chwilach, gdy człowiek nie jest w stanie sam udźwignąć ciężaru życia, zawsze z pomocą przychodzi do niego Jezus. Trzeciego dnia podczas nauczania kapłan czyniąc odniesienie do postaci Samarytanki, skłonił obecnych do refleksji nad sensem własnej egzystencji.


Rekolekcje były czasem bardzo ważnym i potrzebnym dla nas wszystkich; mogliśmy zatrzymać się choć na chwilę i pomyśleć nad własnym życiem. W spotkaniach tych razem z uczniami brali udział również wychowawcy i nauczyciele, dając w ten sposób świadectwo własnej wiary. Dziękujemy ks. Rekolekcjoniście, ks. Proboszczowi oraz kapłanom spowiednikom a także wszystkim, którzy przyczynili się do tak przeżytych Rekolekcji.

Elżbieta Biernaciak

 

 

Rekolekcje dla młodzieży wyznania mariawickiego odbyły się w czytelni szkolnej. Spotkanie w pierwszym dniu prowadził kapłan Stanisław M. Bankiewicz – proboszcz Parafii Kościoła Starokatolickiego Mariawitów w Strykowie. Rozważania dotyczyły podstaw  naszej wiary, czyli Biblii Świętej, której korzenie tkwią w Starym Testamencie. W drugim i trzecim dniu rekolekcje prowadził kapłan Felicjan M. Szymkiewicz – proboszcz Parafii w Sobótce Nowej. Nauki były poświecone osobistej relacji z Panem Bogiem oraz mariawityzmowi, czyli Dziełu Wielkiego Miłosierdzia. Jak powiedział jeden z naszych uczniów – Sebastian Piestrzeniewicz z klasy I Technikum Mechatronicznego:  „Rekolekcje to czas, w którym powinniśmy zdobyć się na pewne refleksje. Jest to czas, aby zbliżyć się do Chrystusa, umocnić się w Nim i stać się lepszym człowiekiem”.

Jadwiga Znajdek

 

 

18.03.2017 Patrycja trzykrotną medalistką!

W dniu 18 marca 2017 roku Patrycja Mikoś, uczennica klasy I Liceum Ogólnokształcącego (wychowawca pani prof. Agnieszka Stępczyńska) Zespołu Szkół Nr 1 w Bratoszewicach wzięła udział w Międzywojewódzkich Mistrzostwach Juniorów Taekwon-Do ITF. Zawody były jednocześnie kwalifikacjami do Mistrzostw Polski. Patrycja wzięła udział w trzech wyczerpujących konkurencjach. W konkurencji ,,technik specjalnych kobiet''dotarła do finału i ostatecznie zajęła drugie miejsce. W konkurencji ,,walk kobiet do 55 kg''oraz w konkurencji ,,układy kobiet KUP'' uczennica wywalczyła dwa złote medale, potwierdzając swoje nieprzeciętne zdolności i możliwości.  Te trzy zdobyte medale gwarantują jej udział w Mistrzostwach Polski w każdej z podanych konkurencji, które odbędą się już
w maju br.

SERDECZNIE GRATULUJEMY I ŻYCZYMY DALSZYCH SUKCESÓW!!!

A.Kusy

 

 

14.03.2017 Wycieczka klasy 1 TRŻ i 2 TŻ do Łodzi

W dniu 14.03.2017r. uczniowie klasy 1 TRŻ i 2 TŻ udali się na jednodniową wycieczkę do Łodzi. Klasy zwiedziły Muzeum Sztuki (Ms2), zajmujące zabytkowy budynek XIX-wiecznej tkalni. Młodzież podziwiała innowacyjne i zaskakujące obrazy, kilkuminutowe filmiki i rzeźby. Następnie każdy miał chwilę czasu dla siebie, a potem wszyscy udali się na seans filmowy do kina Ciemna City.

W. Supera

 

14.03.2017 Realizacja projektu GIODO „MOJE DANE MOJA SPRAWA”.

Uczniowie ZS Nr 1 w Bratoszewicach po raz kolejny wzięli udział w realizacji projektu edukacyjnego Generalnego Inspektora Ochrony danych Osobowych „Twoje Dane – Twoja Sprawa”. W 2017 roku obchodzony jest jubileusz 20- lecia prawa do ochrony danych osobowych w Polsce. W związku z tym uczniowie klas pierwszych wykonali prace projektowe zgodne z założeniami programu: liczne plakaty, prezentacje multimedialne i grafika komputerowa, odnoszące się  m.in.: do udostępniania i przetwarzania danych osobowych, ochrony danych w Internecie i  w systemach teleinformatycznych.

Koordynatorem projektu jest p. Aleksandra Jędrzejewska współpracująca z p. Agatą Pietrzak.

 

A.Jędrzejewska, A.Pietrzak

 

 



10.03.2017 Wycieczka do Centrum Dialogu im. M. Edelmana w Łodzi

10 marca uczniowie  klas III- Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych oraz Technikum Mechatronicznego wraz z wychowawcami p. Aleksandrą Jędrzejewską oraz p.  Ewą Piszczyńską udali się na wycieczkę do Łodzi. Młodzież zwiedzałaCentrum Dialogu im. M. Edelmana- instytucję, która powstała w 2010 roku. Jej celem jest prowadzenie działalności w zakresie popularyzowania wielokulturowego i wieloetnicznego dziedzictwa Łodzi ze szczególnym uwzględnieniem kultury żydowskiej oraz innych kultur mających znaczący wpływ na rozwój miasta.Po zwiedzaniu uczniowie  udali się do kina Helios w Sukcesji na seans filmowy.

Ewa Piszczyńska

 

 

09.03.2017 Konkurs czytelniczy: „Podania i legendy naszego regionu”

W dniu 9 marca 2017 roku odbył się szkolny Konkurs czytelniczy: „Podania i legendy naszego regionu”, przybliżający wiedzę w ramach lokalnego dziedzictwa kulturowego czyli tzw. „Małych Ojczyzn”.


Uczniowie poszczególnych klas otrzymali wcześniej materiały, na które składały się teksty czterech podań i legend regionu łódzkiego: „Legenda Janusza czyli o założeniu miasta Łódź”, „Jak to było z ulica Piotrkowską”, „ Biała Dama z rawskiego zamku”, „Widzenie w Łagiewnikach”. W rywalizacji uczestniczyły cztery zespoły z następujących klas: I LO, II TŻ, III TŻ, I TLM. Test finałowy składał się z dwunastu pytań, dotyczących treści wybranych tekstów literackich.


Po sprawdzeniu i podliczeniu pytań testowych przez jury w składzie: pani Anna Wójcik, pani Ewa Wiśniewska-Lenart, wyłoniono następujących zwycięzców:

I miejsce  -  kl. I LO w składzie: Patrycja Mikoś;

II miejsce – kl. III TŻ w składzie: Sylwia Przybysz, Anna Rychlik, Dominika Kałuża;

III miejsce – kl. II TŻ w składzie: Nikola Szafran, Kamila Kaczmarska, Aleksandra Szcześniak.

 

 Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział , a zwycięzcom gratulujemy.

 

 Ewa Wiśniewska-Lenart, Anna Wójcik

 

 

08.03.2017 Wystawa z okazji Dnia Kobiet

,,O historii kobiet mówi się, że napisano ją białym atramentem. Niewidocznym.
Nie figurują w podręcznikach, słownikach, encyklopediach”.

 

Eugeniusz Bodo już w 1933 roku śpiewał „Ach te baby! Czym by bez nich był ten świat? / Co tu łgać, co tu kryć, / Spróbuj bez baby żyć, / Gdy ci uda się taka sztuka, toś jest chwat!”. Jak wyglądałby świat bez mężczyzn? Możemy się tylko domyślać z „Seksmisji” jednego z najlepszych filmów Juliusza Machulskiego. Ale jak wyglądałby świat bez kobiet? O tym nawet nie śnili  najwięksi filozofowie. Zatem dzień 8 marca warto uczcić w sposób szczególny.


Choć w Polsce dzień ten wiąże się przede wszystkim z ideologią PRL i symbolicznym czerwonym goździkiem, a świętu pań przyświecało hasło Władysława Gomułki – „nie ma dziś w Polsce dziedziny, w której kobiety nie odgrywałyby ważnej roli”, z założenia Międzynarodowy Dzień Kobiet jest uczczeniem pamięci sufrażystek walczących o równouprawnienie kobiet, równe traktowanie w pracy i taką samą wypłatę za jednakowo wykonaną pracę. Początki obchodów tego święta związane są ze strajkami w Stanach Zjednoczonych. Podczas jednego z nich, w 1909 roku kobiety sprzeciwiające się uciskowi
w firmie, zostały zamknięte w fabryce, gdzie wybuchł pożar. Zginęło w nim 126 kobiet.


W związku z tym wydarzeniem w Zespole Szkół Nr 1 w Bratoszewicach odbyła się wystawa poświęcona walczącym kobietom – sufrażystkom.  


Głównym celem wystawy było zatem uczczenie pamięci sufrażystek walczących o równouprawnienie kobiet w każdej dziedzinie życia. Ponadto podczas wystawy przedstawiony został również wizerunek kobiety w malarstwie na przestrzeni lat oraz krótkie biografie kobiet, które zapisały się w historii.


Z okazji zbliżającego się święta wszystkich Pań, życzymy im, aby odnalazły w ciszy swoje myśli i marzenia, w bliskich osobach siłę i piękno stworzenia, a w otaczającym je świecie radość istnienia.

 

A. Wójcik

 

 

06.03.2017 Z wizytą u podopiecznych Domu Dziecka w Dąbrówce

„Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat…”
Janusz Korczak


W dniu 6 marca członkowie Koła Wolontariatu wraz z opiekunem- panią Elżbietą Biernaciak- pojechali po raz kolejny w odwiedziny do zaprzyjaźnionego Domu Dziecka w Dąbrówce. Młodzież przygotowała dla swoich młodszych przyjaciół słodkie paczki, które wywołały uśmiech na buziach podopiecznych. Czas spotkania upłynął na rozmowach w przyjaznej i jakże sympatycznej atmosferze.

Koło Wolontariatu

 

06.03.2017 Występ naszej uczennicy Joli Górskiej na konferencji

 

Występ naszej uczennicy Joli Górskiej na konferencji

" Komunikacja publiczna na terenie Gminy Stryków w obliczu rosnącej migracji pracowników

do stref przemysłowych

 

Dnia 6 marca br. w sali konferencyjnej Hotelu Dobieszków odbyła się konferencja zorganizowana przez Burmistrza Strykowa Andrzeja Jankowskiego pod hasłem„Komunikacja publiczna na terenie Gminy Stryków w obliczu rosnącej migracji pracowników do stref przemysłowych”. Na konferencję przybyli przedstawiciele największych przedsiębiorstw i parków przemysłowych działających na terenie Gminy Stryków, jak również przedstawiciele lokalnych małych firm. Wśród gości zaproszonych był Poseł na Sejm RP Paweł Bejda, przedstawiciele samorządu i instytucji współpracujących: Witold Stępień Marszałek Województwa Łódzkiego, Ilona Rafalska Radna Sejmiku Województwa Łódzkiego, Bogdan Jarota Starosta Zgierski, Paweł Kasica Przewodniczący Rady Miejskiej w Strykowie, Bożena Motylińska z-ca Burmistrza Strykowa, Marta Pietrak –Kędzierawska –Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Zgierzu, Marek Cieślak z-ca Prezesa Stowarzyszenia Łódzkiego Obszaru Metropolitarnego.
W części artystycznej konferencji wystąpiła Jola Górska-uczennica klasy IV technikum kształcącego w zawodzie Technik Żywienia i Usług Gastronomicznych naszej szkoły.

 

M.Mackiewicz

 

 

06.03.2017 Wycieczka zawodowa

6 marca br. uczniowie klasy I Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych  mieli okazję zwiedzić Hotel Tobaco - butikowy obiekt w centrum Łodzi. 


Hotel ten powstał w dawnej fabryce wełny, która po wojnie stała się siedzibą Wytwórni Papierosów. Tobaco to połączenie surowości industrialnej architektury z energetyzującymi, designerskimi wnętrzami oraz nowoczesnymi rozwiązaniami architektonicznymi.


Największym zainteresowaniem, jak to przystałona klasy żywieniowe, cieszył się pion gastronomiczny hotelu: kuchnia i Restauracja u Kretschmera, wielokrotnie nagradzana,  zabiera w kulinarną podróż do Łodzi Czterech Kultur a jej oryginalny wystrój przenosi do czasów fabrykanckiej Łodzi.


Spotkanie z szefem kuchni p.Maciejem Kowalskim, pozwoliło uczniom na bliższe poznanie zawodu kucharza, zetknięcie teorii i wyobrażenia o zawodzie z rzeczywistymi i praktycznymi oczekiwaniami.


Wyjazd w ocenie naszej młodzieży był bardzo interesujący;wszyscy mamy nadzieję, że zapoczątkował on dalsze poznawanie hotelowych restauracji.

A. Twardowska

 

 

02.03.2017 Apel okolicznościowy z okazji Dnia Pamięci o Żołnierzach Wyklętych

Starałem się tak żyć, abym w godzinie śmierci mógł się raczej cieszyć, niż lękać…
Witold Pilecki


Dnia 2 marca 2017 r. w ZS Nr 1 w Bratoszewicach odbył się uroczysty apel z okazji Dnia Pamięci o Żołnierzach Wyklętych. Na wstępie Pani Dyrektor Magdalena Mackiewicz przypomniała jak ważną rolę w wychowaniu dzieci i młodzieży pełni historia, również i ta bardzo bolesna.


Uczennice klasy III Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych – Mellani Gołda, Sylwia Przybysz i Anna Rychlik oraz uczniowie klasy II Liceum Ogólnokształcącego Służb Mundurowych– Dominik Pietrasiak i Hubert Ziarnik przypomnieli historię żołnierzy walczących w niepodległościowej partyzantce antykomunistycznej. Uroczystość ta miała na celu nie tylko przybliżenie sylwetek mężczyzn– bohaterów walczących o wolną Polskę, ale i również pokazanie tej tematyki z perspektywy kobiecej– ze strony matki, żony i córki. W czasie trwania uroczystości można było choć na chwilę przenieść się w czasie do pamiętnych lat czterdziestych i pięćdziesiątych minionego wieku słuchając dialogów młodych aktorów, którym wtórowała melodia „Ballady o Rotmistrzu Pileckim”.


Podsumowaniem apelu stały się słowa dotyczące ogromnej roli kobiet, prawdziwych Matek-Polek, który od wieków uczyły swoje dzieci, czym jest miłość do Ojczyzny. W tym jakże patetycznym nastroju nie mogło zabraknąć słów Danuty Siedzikówny ps. Inka„Powiedzcie mojej babci, że zachowałam się jak trzeba”.Zatem niech ta lekcja historii stanie się hołdem pamięci dla Żołnierzy, którym dziś po wielu latach zapomnienia przywraca się godność.

Agata Pietrzak

 

 

01.03.2017 Wycieczka najlepszych uczniów

Dnia 1 marca 2017 roku odbyła się wycieczka najlepszych uczniów ze szkoły, w ramach nagrody za dobre i bardzo dobre wyniki w nauce w pierwszym półroczu roku szkolnego 2016/2017.  Uczniowie wraz z opiekunem p. Anną Wójcik wybrali się do Łódzkiej Manufaktury. Na początku udali się do Muzeum Fabryki, w którym podczas zwiedzania z przewodnikiem mieli okazję poznać życie i historię fabrycznego kompleksu Izraela Poznańskiego od momentu jego powstania, poprzez mniej znanej powojenne dzieje zakładów, do czasów dzisiejszej Manufaktury. Ponadto przewodnik zapoznał młodzież z procesem produkcji bawełnianego materiału oraz warunkami życia fabrycznych robotników między innymi poprzez włączenie maszyn, które były kiedyś wykorzystywane w fabryce Poznańskiego. Po zakończeniu zwiedzania uczestnicy wycieczki pod okiem przewodnika wzięli udział w grze ekonomicznej, która polegała na ,,przeniesieniu się w czasie” do XIX wieku. Uczniowie mieli za zadanie handlować, zarabiać i tworzyć swoje przedsiębiorstwa z wykorzystaniem specjalnie opracowanych rekwizytów. Najlepiej udało się to Oldze Fraszczyk- uczennicy klasy II Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych, która w nagrodę od Muzeum Fabryki otrzymała nagrodę niespodziankę. Po półtoragodzinnych zajęciach w muzeum uczniowie udali się do kina Ciemna City na film pt. ,,Porady na zdrady”. W ocenie uczestników wycieczka była interesującą i przyjemną formą spędzania czasu. Wszyscy do domu wrócili w znakomitych humorach.

                                                                                                  
Anna Wójcik

 

 

28.02.2017 Zabawa ostatkowa

W dniu 28 lutego br. odbyły się w naszej szkole ostatki.Z tej okazji Samorząd Uczniowski zaprosił wszystkich do wspólnej zabawy, która polegała na przebraniu się w odpowiedniej tematyce kolorystycznej; w zależności od indywidualnych pomysłówkażda klasa miała za zadanie dodatkowo „odznaczyć się” dowolnie wymyślonym znakiem, charakterystycznym tylko dla danego zespołu. Zwycięzcami okazali się uczniowie klas II i III Technikum Żywienia, którzy otrzymają słodkie upominki.
W tym wyjątkowym dniu w kawiarence został zorganizowany ostatkowy poczęstunek .

Dziękujemy za wspólną zabawę

Samorząd Uczniowski ZS Nr 1

 

 

 

26.02.2017 Obchody 154 rocznicy bitwy pod Dobrą

W niedzielę26 lutego 2017r.miały miejsce obchody 154 rocznicy bitwy pod Dobrą.Uroczystości te zaczęły się od Mszy Świętych odprawionych w kościele rzymskokatolickim i starokatolickim Mariawitów, a proboszczowie Janusz Sawicki i Jakub Orzechowski wspólnie uczestniczyli w  dalszych patriotycznych obchodach przy powstańczym pomniku. W tym dniu nasza młodzież z Liceum Ogólnokształcącego o profilumundurowympełniłapod opieką nauczyciela Andrzeja Pożarlikahonorową wartę przy pomniku powstańców. Zespół Szkół Nr 1 reprezentowała wicedyrektor pani Beata Jachurska.


Burmistrz Strykowa- pan Andrzej Jankowski w swoim przemówieniu przy pomniku powstańców powitał przybyłych gości i wyraził ogromną satysfakcję z faktu, że nasza młodzież tak licznie uczestniczyła w obchodach, manifestując w ten sposób swą patriotyczną postawę. Podkreślił fakt, iż postawa ta kształtowana jest nie tylko w rodzinach, ale także przez pedagogów pracujących w szkołach naszej Gminy.

B. Jachurska

 

 

23.02.2017 Spotkanie społeczności uczniowskiej

Dnia 23 lutego odbył się krótki apel szkolny podczas którego uczniowie klas: I Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych i Technikum Rolniczego oraz klasa II Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych otrzymali dyplomy za zajęcie II miejsca w Ogólnopolskim Konkursie ,,Pomoc dla Aleppo”. 

 

Podczas apelu odbyło się również rozstrzygnięcie konkursu szkolnego, organizowanego przez panią pedagog Annę Wójcik, ,,Świadome planowanie rodziny – test wiedzy o antykoncepcji, HIV i AIDS”. Klasa II Technikum Logistycznego zajęła I miejsce, klasa III Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych drugie miejsce, a klasa II Technikum Mechatronicznego i Technikum Rolniczego trzecie miejsce.

 

Uczniom, którzy oddali krew podczas szkolnej Akcji Honorowego Krwiodawstwa wręczone zostały listy gratulacyjne wystawione przez Regionalne Centrum Krwiodawstwa
i krwiolecznictwa w Łodzi. Otrzymali je następujący uczniowie:

  • Daniel Olszówka – klasa III Technikum Rolniczego
  • Daniel Kołodziejski – klasa III Technikum Rolniczego
  • Krystian Dałek – klasa IV Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych

 

W dalszej części spotkania pani profesor Aleksandra Jędrzejewska opowiadała o realizowanym w szkole V Ogólnopolskim Programie Edukacyjnym GIODO ,,Twoje dane - Twoja sprawa” oraz o zbliżającej się wystawie szkolnej dotyczącej skutecznej ochrony danych osobowych.

 

Na koniec apelu przedstawiciele wszystkich klas losowali przygotowane przez Samorząd Uczniowski kolory, aby podczas szkolnej zabawy ostatkowej, która odbędzie się dnia 28 lutego, każda klasa przebrała się w odpowiedniej kolorystyce, a ta, która zrobi to najlepiej otrzyma nagrodę – niespodziankę. Klasy wylosowały następujące kolory:

I LO- czarny z motywem kwiatowym
I TRŻ- czarno- niebieski
I TLM – czarno- pomarańczowy
II LO – czarno- biały
II TMR – czarno-różowy
II TL- czarno- fioletowy
II TŻ- czarno – bordowy
III TM- czarno- brązowy
III TRL- czarni-żółty
III TŻ- czaro- szary
IV TRL – czarno- zielony
IV TŻ- czarny z groszkami

 

Prócz dopasowania kolorystyki, każda osoba w klasie ma mieć jakiś szczegół, np.: namalowane wąsy/ brodę, bądź inny znak,  który wyróżni grupę od innych klas.

 

Po apelu pedagog szkolny spotkał się z uczniami, którzy na pierwsze półrocze otrzymali średnią ocen powyżej 4.00 w celu omówienia propozycji atrakcji i przebiegu wycieczki szkolnej dla najlepszych uczniów.

Anna Wójcik

 

16.02.2017 Wyjazd do Domu Dziecka w Dąbrówce Wielkiej

16 lutego 2017 r. uczniowie szkolnego wolontariatu odwiedzili po raz kolejny podopiecznych Domu Dziecka w Dąbrówce Wielkiej. Wyjazd odbył się z okazji radosnego zwyczaju walentynkowego, co sprawiło dzieciom ogromną radość, Młodzież wyjechała pod opieką opiekuna wolontariatu szkolnego - Elżbietą Biernaciak.

Elżbieta Biernaciak

 

 

16.02.2017 Półfinał „Szkolnego Master Szefa”

16 lutego 2017 roku odbył się w naszej szkole półfinał konkursu „Szkolny Master Szef”. W rywalizacji uczestniczyłycztery dwuosobowe zespołyuczennic klas gastronomicznych. Tematem wiodącym zarówno w kuchni, jak i w tematyce nakrycia stołu była „Kolacja dla zakochanych”. Uczennicemiały 90 minut na przyrządzenie swojej konkursowej potrawy. Przed zmaganiami kulinarnymi przystąpiły do nakrycia stołu.


Zespół 1- Dominika Kałuża i Aleksandra Mirys- przygotowywały gorący ser kozi zapiekany w migdałach
Zespół 2- Joanna Tomczyk i AleksandraSzcześniak – przygotowały quesadille z kurkami i pomidorami
Zespół 3- Anna Rychlik i Sylwia Przybysz- przygotowywały sałatkę z grillowanym bakłażanem i owocem granatu
Zespół 4- Maja Kwiatkowska i Kamila Kaczmarska- przygotowywały kurczaka po indyjsku i mus czekoladowy.


Wszystkie potrawy wyglądały i smakowały znakomicie, a w pracowni gastronomicznej  pachniało jak w najlepszej restauracji.


Jury oceniało wygląd i smak potrawy, pomysłowość i trudność wykonania, jak również znajomość zasad bhp i ich przestrzeganie.


Najwięcej punktów w tym etapie uzyskał zespół 1- uczennice klasy III Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych- Dominika Kałuża i Aleksandra Mirys.


W kategorii aranżacja stołu najbardziej przypadł do gustu stół przygotowany przez uczennice klasy II Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych Maję Kwiatkowską i Kamilę Kaczmarską.
Do finału przechodzą 3 zespoły: Dominiki i Oli, Ani i Sylwii oraz Mai i Kamili.


Wszystkim uczestniczkom gratulujemy i z niecierpliwością czekamy na finał konkursu, którego formę planujemy nieco zmienić i utrudnić. Więcej szczegółów już niebawem…

E. Piszczyńska

 

 

 

16.02.2017 Konkurs profilaktyczny "Świadome planowanie rodziny- test wiedzy o antykoncepcji, HIV i AIDS”

W dniu 16 lutego 2017 roku odbył się szkolny konkurs pt.: ,,Świadome planowanie rodziny- test iedzy o antykoncepcji, HIV i AIDS”. Uczniowie otrzymali wcześniej od pedagoga szkolnego materiały do nauki. Test składał się z 45 pytań otwartych i zamkniętych, za które maksymalnie uczestnicy mogli otrzymać 50 punktów. W konkursie wzięło udział 7 klas naszej szkoły. Po podliczeniu głosów przez jury, wyłoniono następujących zwycięzców:

 

I miejsce – klasa II Technikum Logistycznego w składzie:
Natalia Wojtczak, Aleksandra Graczyk oraz Dawid Łuczak.
Drużyna zdobyła 41 punktów.

 

II miejsce klasa III Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych w składzie:
Dominika Kałuża, Anna Rychlik oraz Sylwia Przybysz.
Drużyna zdobyła 34 punkty.

 

III miejsceklasa II Technikum Mechatronicznego, Technikum Rolniczego w składzie:
Adam Barański, Michał Polit oraz Jakub Strzelecki.
Drużyna zdobyła 32 punkty.

 

Konkursowi towarzyszyła wystawa profilaktyczna poświęcona metodom antykoncepcji oraz problematyce wirusa HIV i choroby AIDS. Głównymi celami obu przedsięwzięć, czyli wystawy i konkursu, było zwiększenie u uczniów świadomości na temat metod antykoncepcji, promowanie profilaktyki przeciw wirusowi HIV i chorobie AIDS oraz wyposażenie uczniów w szeroką i szczegółową wiedzę dotyczącą tych zagrożeń.

Wszystkim dziękuję za udział w konkursie a zwycięzcom serdecznie gratuluję.

A. Wójcik

 

 

14.02.2017 Walentynkowe szaleństwo

We wtorek 14 lutegoobchodziliśmy w naszej szkole Dzień św. Walentego. Z tej okazji młodzież przygotowała gazetki okolicznościowe, z których to można było pozyskać informacje na temat historii święta, jak również i tradycji z nim związanych. Na korytarzach pojawiły się różnorodne serduszkowe dekoracje, a w szkolnej kawiarence przy blasku świec odbył się słodki poczęstunek. Zakochani szczęśliwcy mogli zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie ze swoją Walentynką.


Nie zapominajmy, iż walentynkę, czyli liścik z wyznaniem miłości, otrzymują najczęściej osoby, które darzymy ciepłym i przyjaznym uczuciem. Mogą się więc obdarowywać wszyscy, starzy i młodzi, zakochani, przyjaciele i znajomi. Nie są wykluczeni z tej zabawy szefowie, nauczyciele, nawet ci na codzień groźni i pełni powagi. Ponieważ Walentynki to dzień, który szczególnie sprzyja nieśmiałym zakochanym, tym którym brakuje odwagi lub nie potrafią wyznać swoich uczuć, dlatego z tej okazji Samorząd Uczniowski  uruchomił pocztę walentynkową. Od poniedziałku zeszłego tygodnia uczniowie rozdawali przygotowane wcześniej kartki, a następnie w Dniu Zakochanych, pełne miłosnych wyznań,wręczaliwybranym szczęśliwcom. W tym roku posłańcy Amora mieli wyjątkowo dużo pracy, gdyżwręczono ponad 80 kartek! Radość obdarowanych była bezcenna!

 

CZYM JEST MIŁOŚĆ? - PYTAJĄ POECI…


Pytaniom tym przyświeca księżyc - sprzymierzeniec zakochanych - a w tonacji nocnej ciszy i blasku gwiazd tym pełniej przemawiają do nas strofy miłosnych wierszy. Oto niektóre
z nich…

Gdy cię nie widzę, nie wzdycham, nie płaczę,
Nie tracę zmysłów, kiedy cię zobaczę;
Jednakże, gdy cię długo nie oglądam,
Czegoś mi braknie, kogoś widzieć żądam;
I tęskniąc sobie zadaję pytanie:
Czy to jest przyjaźń, czy to jest kochanie?


(A. Mickiewicz)
***
Jednego serca! Tak mało, tak mało,
Jednego serca trzeba mi na ziemi!
Co by przy moim miłością zadrżało,
A byłbym cichym pomiędzy cichemi.
Jednych ust trzeba! Skądbym wieczność całą
Pił napój szczęścia ustami mojemi,
I oczu dwoje, gdziebym patrzał śmiało
Widząc się świętym pomiędzy świętemi.
Jednego serca i rąk białych dwoje!
Co by mi oczy zasłoniły moje,
Bym zasnął słodko marząc o aniele,
Który mnie niesie w objęciach do nieba…
Jednego serca! Tak mało mi trzeba,
A jednak widzę, że żądam za wiele!

(A. Asnyk)

***

Jeśli to nie miłość - cóż ja czuję?
A jeśli miłość - co to takiego?
Jeśli rzecz dobra - skąd gorycz, co truje?
Gdy zła - skąd gorycz cierpienia każdego?


(F. Petrarka)
***

 

Samorząd Uczniowski

 

 

14.02.2017 Etap okręgowy UWIUR

Do etapu okręgowego Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych z naszej szkoły zostali zakwalifikowani uczniowie:

  • z bloku GASTRONOMIA - Natalia Kucharska (na miejscu 5) klasa IV Technikum żywienia i usług gastronomicznych
  • z bloku PRODUKCJA ZWIERZĘCA – Marcin Kaźmierczak  (na miejscu 18) klasa IV Technikum rolniczego
  • z bloku PRODUKCJA ROŚLINNA  - Dominik Perdas  (na miejscu 21) klasa IV Technikum rolniczego

Eliminacje okręgowe odbędą się 21-22 kwietnia 2017 r.

 

Gratulujemy i trzymamy kciuki

 

E. Czesny

 

15.01.2017 XXV Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

15 stycznia na Placu Łukasińskiego w Strykowie odbył się XXV Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Na scenie pojawili się artyści lokalni i nie tylko. Oprócz koncertów wspierających akcję były również inne atrakcje, choćby m.in. bieg ulicami Strykowa, zajęcia ruchowe prowadzone przez instruktorki i impreza „Strażak nie tylko od gaszenia" oraz licytacja fotela Burmistrza. Wolontariuszami z Zespołu Szkół Nr 1 w Bratoszewicach byli uczniowie klasy Liceum Ogólnokształcącego Służb Mundurowych: Kacper Pośpiech, Patrycja Felińczak i Seweryn Rożniata pod opieką nauczyciela przedmiotów z zakresu służb mundurowych p. Andrzeja Pożarlika

M. Mackiewicz

 

 

 

11.01.2017 „Rodacy bohaterom- paczka dla polskiego kombatanta na kresach”

W dniach 21 grudnia 2016 r. – 11 stycznia 2017 r. nasza szkoła przyłączyła się do ogólnopolskiej akcji  „Rodacy bohaterom- paczka dla polskiego kombatanta na kresach”. Akcja polegała na zbieraniu produktów żywnościowych, które dostarczone do koordynatora działań Mariusza Bojanowskiego, zostały skompletowane i wysłane do naszych Rodaków, którzy pozostali na Kresach. Dziękujemy społeczności uczniowskiej za zaangażowanie, szczególnie podziękowania kierujemy do uczniów klasy II LO.

Samorząd Uczniowski

11.01.2017 Spotkania z rodzicami – informacja o projekcie Profesjonalni zawodowcy

Informacja o projekcie Profesjonalni zawodowcy o rozpoczęciu realizacji projektu „Profesjonalni zawodowcy”  projektu  współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020 w ramach Osi priorytetowej XI. Edukacja Kwalifikacje Umiejętności, Poddziałania XI.3.1 Kształcenie zawodowe. Uczniowie zostali zapoznani z celami projektu, wartością realizowanego projektu w tym wielkością dofinansowania ze środków europejskich oraz  planowanymi efektami projektu.

Elżbieta Czesny

 

10.01.2017 Rozpoczęcie realizacji projektu Profesjonalni zawodowcy

W dniu 10 stycznia młodzież naszej szkoły została poinformowana o rozpoczęciu realizacji projektu „Profesjonalni zawodowcy”  projektu  współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020 w ramach Osi priorytetowej XI. Edukacja Kwalifikacje Umiejętności, Poddziałania XI.3.1 Kształcenie zawodowe. Uczniowie zostali zapoznani z celami projektu, wartością realizowanego projektu w tym wielkością dofinansowania ze środków europejskich oraz  planowanymi efektami projektu. Na koniec młodzież została poinformowana o terminach rekrutacji do projektu.

Elżbieta Czesny

 

10.01.2017 Mistrzostwa Powiatu Zgierskiego w Tenisie Stołowym

W dniu 10 stycznia br. odbyły się Mistrzostwa Powiatu Zgierskiego w Tenisie Stołowym. Miło nam poinformować, iż nasi reprezentanci szkoły- Dominik Pietrasiak i Szymon Prusinowki brawurowo wygrali wszystkie mecze w swojej grupie, oddając tylko jeden punkt przeciwnikom z SMS LO Aleksandrów Łódzki; tym samym awansowali do półfinału, który wygrali  ze zgierską "Budowlanką". Do finału nasi tenisiści przystąpili bardzo zmotywowani, zwłaszcza ,iż nastąpiła powtórka z fazy grupowej. O pierwsze miejsce, tym razem w powiecie, zagrały ekipy z ZS Nr1 Bratoszewice oraz z SMS LO Aleksandrów Łódzki. Tym razem Dominik i Szymon nie pozostawili złudzeń rywalom, wygrywając ten mecz 3:0. Obu panom serdecznie gratulujemy gry na świetnym poziomie i życzymy powodzenia w półfinale wojewódzkim, który odbędzie się już 2 lutego 2017 r.

Joanna Borasik

 

 

07.01.2017 Studniówka klas maturalnych

Bal studniówkowy to bardzo ważne wydarzenie w życiu każdego ucznia szkoły średniej, to chwila na którą młodzi ludzie czekają i bardzo starannie się do niej przygotowują. Odświętne stroje i dobrane fryzury świadczą o szczególnym charakterze tego spotkania.
W czasie zabawy, która rozpoczyna się tradycyjnym polonezem, tuż przed północą zostaje przedstawiony program artystyczny w wykonaniu młodzieżowej reprezentacji maturzystów. To wszystko i jeszcze więcej miało miejsce w magiczny wieczór i czarowną noc z 7 na 8 stycznia 2017 roku. Na sali OSP w Ziewanicach odbył się bal studniówkowy maturzystów Technikum z Bratoszewic. Część oficjalną poprowadzili uczniowie klasy Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych: Natalia Szadkowska i Krystian Dałek. Studniówka rozpoczęła się o godz. 19.00, a na zaproszenie tegorocznych maturzystów, oprócz dyrekcji i grona pedagogicznego szkoły, odpowiedział m.in. Wójt Gminy Głowno- pan Marek Jóźwiak, wieloletni nauczyciel tej placówki, który życzył młodzieży szampańskiej zabawy.

 
Inauguracji balu dokonała pani dyrektor Magdalena Mackiewicz, która po wzniesionym toaście, tradycyjnie zatańczyła poloneza w pierwszej parze. Pani dyrektor życzyła tegorocznym maturzystom bezpiecznej i udanej zabawy do białego rana, a na maturze jak najwyższych wyników. Uczniowie złożyli podziękowania pani dyrektor oraz pani wicedyrektor Beacie Jachurskiej. Młodzież podziękowała również swoim wychowawcom- p. Kamili Kinie i p. Monice Kłębik za wyrozumiałość, cierpliwość, poświęcenie i wieloletnią opiekę. Serdeczne podziękowania uczniowie skierowali również do swoich rodziców. Wszyscy adresaci życzeń i podziękowań otrzymali piękne bukiety kwiatów. 


O godzinie 22.00 parkiet zamienił się w scenę kabaretową. Widzowie obejrzeli dowcipny program artystyczny pt.: „Śpiąca Królewna i 7 krasnoludków” oraz Jezioro Łabędzie przygotowane przez uczniów klasy IV Technikum Logistycznego oraz Technikum Rolniczego pod opieką pani Moniki Kłębik. Zabawa trwała do samego rana; wydarzenie to pozostanie na bardzo długi czas we wspomnieniach naszych maturzystów.

Kamila Kina

 

 

04.01.2016 Zajęcie II miejsca w ogólnopolskim konkursie ,,Pomoc dla Aleppo"

Klasa I TRŻ oraz klasa II TŻ zajęły II miejsce w ogólnopolskim konkursie ,,Pomoc dla Aleppo" organizowanym przez Fundację Hotele Polskie Dzieciom. Konkurs polegał na przygotowaniu przez klasę plakatu zachęcającego do zbiórki środków dla dzieci w Aleppo.


Nagrodą jest tygodniowy pobyt dla całej klasy w samym centrum Zakopanego w hotelu Diamond’s – Rzemieślnik dofinansowany w 40% przez Fundację Hotele Polskie Dzieciom, w terminie 10 -15 marzec 2017 rok. W konkursie wzięło udział 714 szkół z całej Polski.

 

Serdecznie gratulujemy zwycięstwa.

 

A. Wójcik

 

 

22.12.2016 Szkolna wigilia

„Cieszmy się i pod niebiosy, wznośmy razem miłe głosy,
Bo wesoła dziś nowina: Czysta Panna rodzi Syna!...”


22 grudnia, jak co roku, w ostatnim dniu nauki przypadającym przed świętami Bożego Narodzenia, odbyło się w naszej szkole wigilijne spotkanie. W ten świąteczny czas wprowadzili nas uczniowie klasy II Technikum Żywienia, którzy pod kierunkiem wychowawcy- pani Anny Wójcik, przygotowali program artystyczny. Młodzież zaprezentowała sceny, które były odpowiedzią na odwieczne pytanie, czy współcześni potrafiliby znaleźć miejsce dla Matki Bożej i nowonarodzonego Jezusa w swoich domach; pełne refleksji nad sensem nadchodzących świąt przedstawienie wzbogaciły piękne kolędy w wykonaniu uczniów. Pani dyrektor wraz z panią wicedyrektor i panią kierownik kształcenia praktycznego składając świąteczne życzenia, podzieliła się symbolicznie opłatkiem z przedstawicielami społeczności uczniowskiej. Nie zabrakło również ciepłych słów i upominków od Rady Samorządu Uczniowskiego. Atrakcją spotkania było pojawienie się świętego Mikołaja, który rozdał słodkie podarunki nauczycielom, pracownikom szkoły a przede wszystkim naszym  grzecznym uczniom.


W części oficjalnej uroczystości zostały wręczone pamiątkowe dyplomy i nagrody niespodzianki dla finalistów konkursu „Polskie tradycje i zwyczaje świąteczne” oraz konkursu historycznego poświęconego dziejom stanu wojennego w naszym kraju.


W konkursie „Stan wojenny” zwyciężyły następujące klasy:
I miejsce – klasa II TRM
II miejsce – klasa III TŻ
III miejsce – klasa I TRŻ


W konkursu „Polskie tradycje i zwyczaje świąteczne” zwyciężyły następujące klasy:
I miejsce- klasa II TŻ
II miejsce- klasa III TŻ
III miejsce- klasa I TŻ

Atmosfera świąt Bożego Narodzenia jako czasu zadumy i refleksji towarzyszyła naszym uczniom, którzy już w świątecznie wystrojonych salach wraz ze swoimi wychowawcami spędzili wyjątkowe, wspólne chwile we własnym gronie, łamiąc się opłatkiem i śpiewając kolędy.


Wigilijny wieczór, opłatek na stole,
Zapach potraw wśród płonących świec,
Betlejemska gwiazda mruganiem wesołym
Niesie ziemi swą niebiańską pieśń.
Niechaj ziemię rozśpiewa kolęda,
każdy dom i każdego z nas,
Niechaj piękne Bożonarodzeniowe święta
Niosą wszystkim betlejemski blask.
Do Siego Roku!!

Anna Pieczykolan

 

 

15.12.2016 Wizyta w Domu Dziecka w Dąbrówce

W dniu 15.12.2015 przedstawiciele Szkolnego Wolontariatu wraz z Panią Dyrektor i panią Elżbietą Biernaciak pojechali z Wigilijną wizytą do Domu Dziecka w Dąbrówce. Dzieli otrzymały paczki ze słodyczami i owocami. Nawet dzięki tak krótkiej wizycie na twarzach dzieci pojawił się uśmiech. Odwzajemnily to mocnymi usciskami.

Elżbieta Biernaciak

 

 

14.12.2016 Lekcja otwarta dla uczniów SP Niesułków

14 grudnia gościliśmy w naszej pracowni gastronomicznej uczniów Szkoły Podstawowej z Niesułkowa wraz z opiekunem p. Jadwigą Kapustą. Uczniowie poznali zasady nakrywania stołu, rodzaje i zastosowanie bielizny i zastawy stołowej. Nauczyli się składać różne formy serwetek.


Po tych kelnerskich zajęciach przeszli do części kulinarnej, podczas której robili jedną z najpopularniejszych potraw wigilijnych- pierogi z kapustą i grzybami. W lepieniu pierogów pomagali uczniowie klasy III Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych. Warsztaty odbyły się w bardzo miłej, świątecznej atmosferze, a pierogi wyszły smaczne, bo znikały z talerzy w zastraszającym tempie; aż miło było patrzeć.

Ewa Piszczyńska

 

 

13.12.2016 Za czym kolejka ta stoi …
Wystawa okolicznościowa z okazji 35 rocznicy wprowadzenia w Polsce stanu wojennego

Za czym kolejka ta stoi?
Po szarość, po szarość, po szarość
Na co w kolejce tej czekasz? 
Na starość, na starość, na starość

Co kupisz, gdy dojdziesz?
Zmęczenie, zmęczenie, zmęczenie
Co przyniesiesz do domu?
Kamienne zwątpienie 

Bądź jak kamień, stój, wytrzymaj
Kiedyś te kamienie drgną
I polecą jak lawina
Przez noc, przez noc, przez noc


Pamiętne słowa piosenki pt.: „Psalm stojących w kolejce” w wykonaniu Krystyny Prońko u niejedne osoby wywołują refleksję, a niekiedy i wzruszenie. Nie sposób jest przejść wobec nich obojętnie, podobnie jak wobec historii Polski z lat 1981-1983. Na pamiątkę tych  wydarzeń uczniowie ZS Nr 1 w Bratoszewicach przygotowali w ramach zajęć z historii i społeczeństwa oraz wiedzy o społeczeństwie projekty odnoszące się do historii PRL- u. Dodatkowo, aby wśród młodzieży rozbudzić zainteresowanie najnowszymi dziejami naszego kraju, kilka dni wcześniej odbył się konkurs szkolny odnoszący się do przypadającej w tym roku 35- tej rocznicy wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. Głównymi celami obu przedsięwzięć, czyli wystawy i konkursu, było zwiększenie wrażliwości młodzieży na problematykę stanu wojennego i okresu komunistycznych rządów w PRL oraz upamiętnienie ofiar systemu komunistycznego w Polsce. Wystawa prac uczniów stała się zatem niejako hołdem dla osób, którzy walczyli o wolność i demokrację.

A. Pietrzak

 

 

09.12.2016 Awans do zawodów centralnych Olimpiady Wiedzy o Bezpieczeństwie i Obronności

W dniu 9 grudnia 2016 r. odbyły się zawody okręgowe Olimpiady Wiedzy o Bezpieczeństwie i Obronności na Wydziale Stosunków Międzynarodowych i Politologicznych Uniwersytetu Łódzkiego. Do II etapu, odbywającego się w Łodzi, zostało zakwalifikowanych trzech uczniów z klasy II Liceum Ogólnokształcącego z ZS Nr 1 w Bratoszewicach: Krystian Bryszewski, Natalia Kowalczyk i Hubert Ziarnik. Uczniowie ci przygotowali w ramach prac konkursowych w formie multimedialnej ciekawe projekty z zakresu wychowania patriotycznego i obywatelskiego oraz bezpieczeństwa narodowego. Na etapie okręgowym zadaniem uczestników było rozwiązanie testu z zakresu m.in.: teoretycznych aspektów bezpieczeństwa, bezpieczeństwa narodowego, ochrony ludności i obrony cywilnej, zagrożeń w czasie pokoju i wojny, pierwszej pomocy, wybranych elementów prawa międzynarodowego, praw człowieka i problematyki terroryzmu na świecie.


W konkursie tytuł laureata, a tym samym i awans do III etapu, czyli do zawodów centralnych w Warszawie, otrzymał Krystian Bryszewski.

 

Serdecznie gratulujemy sukcesu!!!

A. Pietrzak

08.12.2016 Spotkanie z reprezentantami wyższych szkół wojskowych

8 grudnia 2016 roku w naszej szkole gościli reprezentanci wyższych szkół wojskowych- Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił  Powietrznych w Dęblinie i Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych we Wrocławiu. Nasi uczniowie z Liceum Służb Mundurowych byli zachęcani przez przybyłych gości do podjęcia studiów na w/w kierunkach wojskowości. Studenci owych wydziałów uczelni przedstawili możliwości i perspektywy, jakie dają kierunki studiów, jak również warunki, które trzeba spełnić, aby dostać się na te studia wyższe. Uczniowie z dużym zainteresowaniem słuchali tego, co opowiadali ich starsi koledzy, będący już na tak prestiżowych uczelniach.

Beata Jachurska

 

 

08.12.2016 Drugi etap IV edycji Szkolnego Master Szefa

8 grudnia br. uczniowie klas żywieniowych uczestniczyli w IV już edycji Szkolnego Master Szefa. Był to drugi etap konkursu, w którym wzięło udział 5 dwuosobowych zespołów.


Zespół 1: Dominika Kałuża i Aleksandra Mirys, którą z uwagi na nagłą chorobę dzielnie zastąpiła Mellani Gołda- klasa III
Zespół 2: Aleksandra Szcześniak i Joanna Tomczyk- klasa II i III
Zespół 3: Sylwia Przybysz i Anna Rychlik- klasa III
Zespół 4: Kamila Kaczmarska i Maja Kwiatkowska- klasa II
Zespół 5: Kamil Lamczyk i Mateusz Piątkowski- klasa II


Tematem przewodnim były potrawy z warzyw korzeniowych a także nakrycie stołu
o tematyce świąt Bożego Narodzenia; dekoracje naszych uczniów  można podziwiać
w szkolnej  kawiarence.


Wśród potraw można było znaleźć faszerowane wędzonym boczkiem i suszonymi pomidorami bataty, kotleciki z burakiem podawane w towarzystwie warzywnych chipsów oraz warzywne zupy- kremy.


Uczestnicy mieli godzinę na nakrycie stołu oraz 90 minut na przygotowanie potrawy. Ocenie podlegał wygląd potrawy, jej smak, pomysłowość a także znajomość zasad bhp i ich przestrzeganie oraz umiejętność prowadzenia procesów technologicznych.


Zwycięskim zespołem okazał się zespół 1: Dominiki Kałuży i Oli Mirys /zastępowanej przez Mellani Gołdę/; II miejsce zajął zespól 3: Sylwii Przybysz i Ani Rychlik, III miejsce zajął zespól 2: Oli Szcześniak i Asi Tomczyk. Najmniej szczęścia miał zespół Mateusza i Kamila, którzy niestety nie przeszli do dalszego etapu.  Półfinał odbędzie się już w lutym, a jego temat przewodni  pozostaje jeszcze niespodzianką.


Wszystkim uczestnikom dziękuję za udział i gratuluję!


oprac. Ewa Piszczyńska

 

 

07.12.2016 Uczniowie 2 TL odwiedzili firmę TME

7 grudnia br. uczniowie klasy II Technikum Logistycznego udali się na wycieczkę zawodową do firmy TME w Łodzi. Dzięki uprzejmości pani Lidii Andrzejczak (specjalista ds. brandingu, czyli wizerunku firmy TME) przyszli logistycy poznali zasady funkcjonowania tego nowoczesnego przedsiębiorstwa. 


Spotkanie rozpoczęło się wykładem na temat historii firmy, która jest rodzinną inwestycją, istniejącą od 1990 r. Wszystko zaczęło się od niewielkiego sklepu z elementami elektronicznymi do serwisu i drobnej produkcji, założonego w Łodzi. Obecnie TME jest jednym z największych dystrybutorów komponentów elektronicznych, elektrotechnicznych, wyposażenia warsztatowego oraz automatyki przemysłowej w Europie. Firma zatrudnia około 600 osób w centrali w Polsce i spółkach zależnych w innych krajach. Obsługuje kilkadziesiąt tysięcy firm w 128 krajach i wysyła 4 tysiące paczek dziennie.


W drugiej części spotkania uczniowie przekonali się na własne oczy, jak działa centrum wysyłkowo- magazynowe oraz zwiedzili magazyn wysokiego składowania, w którym uruchomiona została układnica typu mini- load. Liczy ona 22 metry wysokości i jest jedną z najwyższych w Polsce.

 

M.Pawlak - Kalinowska

 

 

06.12.2016 Finał konkursu ,,Polskie Tradycje i Obyczaje Świąteczne"

W dniu 6 grudnia 2016 roku odbył się finał konkursu ,,Polskie Tradycje i Obyczaje Świąteczne". W zabawie wzięły udział trzy klasy: I TRŻ, II TRŻ oraz III RŻ. W jury zasiadły panie: Ewa Wiśniewska- Lenart oraz Anna Wójcik.


Finał składał się z trzech części. W pierwszej- uczniowie mieli za zadanie odpowiedzieć na wylosowanie przez drużynę dwa pytania. Za każdą poprawną odpowiedź można było otrzymać 1 punkt. W drugiej części finału- każda z drużyn miała za zadanie odgadnąć, czy przeczytane przez członka jury zdanie jest prawdziwe czy fałszywe. Za poprawną odpowiedź drużyna otrzymywała 2 punkty. Trzecia i ostatnia część finału polegała na ułożeniu z rozsypanych słów tekst wylosowanej przez siebie kolędy. Po podliczeniu głosów przez jury (zdobytych w finale i w teście wiedzy) wyłoniono następujących zwycięzców:


I miejsce- 53,5 pkt.- klasa II Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych w składzie: Kamila Kaczmarska, Maja Kwiatkowska i Patrycja Plewka (drużyna uzyskała 3 punkty  w punktacji Super Klasy).


II miejsce- 48,5 pkt.- klasa III   Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych  w składzie: Sylwia Przybysz, Ania Rychlik i Dominika  Kałuża (drużyna uzyskała 2 punkty  w punktacji Super Klasy).


III miejsce- 46 punktów- klasa I Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych w składzie: Aleksandra Ciesielska, Katarzyna Jatczyk oraz Mikołaj Dratkiewicz (drużyna uzyskała 1 punkt w punktacji Super Klasy).

 

Wszystkim dziękujemy za udział w naszej zabawie a zwycięzcom
serdecznie gratulujemy

 

A. Wójcik

 

 

01.12.2016 Rozstrzygnięcie konkursu „STAN WOJENNY”

„Trzeba wciąż żywić nadzieję jakąś,
Wbrew sobie — sobą żywić ją trzeba”.

Jacek Kaczmarski

 

W dniu 1 grudnia 2016 r. odbył się konkurs wiedzy na temat stanu wojennego w Polsce. Uczniowie w rywalizacji drużynowej zmagali się z pytaniami dotyczącymi historii naszego kraju szczególne z lat 80- tych minionego wieku. Nie brakowało emocji i wielu nieoczekiwanych zwrotów akcji. Z zapartym tchem uczniowie na koniec przeliczali zdobyte punkty, które zamieszczone były na pamiątkowych kartkach żywnościowych, wzorowanych na tych znanych z okresu PRL – u.

 

W konkursie „STAN WOJENNY” zwyciężyły następujące klasy:
I miejsce – klasa II TRM
II miejsce – klasa III TŻ
III miejsce – klasa I TRŻ

 

Wszystkim uczniom dziękujemy za udział w konkursie, a zwycięzcom serdecznie gratulujemy.


Agata Pietrzak

 

29.11.2016 Porozumienie o współpracy naszej Szkoły z Wojskową Komendą Uzupełnień

W dniu 29 listopada 2016 r. w Zespole Szkół Nr 1 w Bratoszewicach miało miejsce podpisanie porozumienia o współpracy naszej Szkoły z Wojskową Komendą Uzupełnień w Łodzi. Uroczyste podpisanie nastąpiło w obecności uczniów Liceum Ogólnokształcącego. Porozumienie podpisali: Dyrektor Szkoły Pani Magdalena Mackiewicz i ppłk Wiesław Jaskulski.

B. Jachurska

 

 

29.11.2016 Andrzejki

„Święty Andrzej ci ukaże, co ci los przyniesie w darze...”. W dniu 29 listopada br. odbyły się w naszej szkole andrzejki, zorganizowane przez Samorząd Uczniowski- uczniów klasy II i III TŻ. Ten niezwykły czas tajemniczych wróżb i czarów to okazja do dobrej zabawy a jednocześnie źródło szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych. Uczniowie przygotowali stoiska z atrakcyjnymi wróżbami, które pobudzały wyobraźnię i choć na chwilę pozwoliły oderwać się od rzeczywistości zby przenieść w świat marzeń i fantazji. Pełną magii atmosferę podkreślała obecność fantazyjnie przebranej cyganki (w tę rolę wcieliła się Maja Kwiatkowska, uczennica klasy II TŻ), która wróżyła z kart i ręki, a także mroczna dekoracja oraz iskrzące się świeczki. Uczniowie bawili się wspaniale. Wszyscy chcieli usłyszeć, co czeka ich w przyszłości, kim będą, czy spełnią się ich marzenia oraz jakie imię będzie nosił ich wybrany. Dzień tajemniczych wróżb, połączony ze słodkim poczęstunkiem przygoto-wanym przez członków Samorządu, dostarczył wielu niezapomnianych wrażeń.


„W listopadową ciemną noc, swój los wywróżę sobie,
bo wróżby dziwną mają moc…
Andrzeju, Andrzeju prosimy dziś Ciebie,
pozwól nam zobaczyć co pisane nam w niebie…”


Anna Pieczykolan


28.11.2016 Obchody Podchorążego w Wyższej Szkole Wojsk Lądowych

W dniu 28 listopada uczniowie klas mundurowych Liceum Ogólnokształcącego  z ZS Nr 1 w Bratoszewicach uczestniczyli w uroczystych obchodach Dnia Podchorążego w Wyższej Szkole Wojsk Lądowych we Wrocławiu. Młodzież miała okazję zapoznać się z warunkami szkolenia, mogła także zadawać pytania dotyczące np.: warunków rekrutacji na studia wojskowe a także tego jak wygląda przeciętny dzień podchorążego.


Kadeci mieli możliwość obejrzenia wyposażenia wojsk lądowych a także uczestniczyć w zajęciach z wychowania fizycznego i musztry. Skosztowali również tradycyjnej wojskowej grochówki. Po krótkim przygotowaniu wzięli czynny udział w głównych uroczystościach, w tym defiladzie pododdziałów przed trybuną główną. Uroczystość zakończyła się przepiękną inscenizacją Nocy Listopadowej oraz pokazem sztucznych ogni. Udział w wycieczce wzięli również uczniowie klasy trzeciej strykowskiego gimnazjum, którzy w przyszłości chcą zostać kadetami klasy mundurowej.

 

A. Stępczyńska

 

 

26.11.2016 Zwycięstwo Jolanty Górskiej w konkursie muzycznym

W dniu 26 listopada 2016 roku odbył się w Strykowie XIV Przegląd Konkursowy Młodzieżowych Zespołów Wokalnych i Solistów. Jego laureatką została uczennica naszej szkoły- Jolanta Górska (klasa IV Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych). Warto nadmienić, że jest to nie pierwsza taka wygrana naszej zdolnej maturzystki; w zeszłym roku zdobyła I miejsce również w tym samym konkursie muzycznym.

Serdecznie gratulujemy!

Kamila Kina

 

25.11.2016 Centralne Targi Rolnicze

W piątek 25 listopada br. uczniowie klasy I, II i III Technikum Rolniczego wraz z opiekunami p. Łukaszem Sobczykiem i p. Aleksandrą Twardowską, uczestniczyli w Centralnych Targach Rolniczych, które odbyły się w Nadarzynie.

 

 Targi te to inicjatywa dedykowana branży rolno- spożywczej; stanowi ona platformę spotkań rolników i mieszkańców obszarów wiejskich z producentami maszyn, urządzeń, sprzętu do produkcji, hodowli, przetwórstwa i przechowalnictwa, środków do produkcji rolnej oraz instytucjami oferującymi wsparcie oraz usługi logistyczne, finansowe, doradcze. Nowatorskie rozwiązania, nowości produktowe i technologiczne, a także usługi dla rolnictwa, były zaprezentowane w dwóch halach targowych WARSAW EXPO.


Podczas targów odbywały się liczne degustacje polskich potraw i produktów przygotowanych przez wystawców oraz Koła Gospodyń Wiejskich z różnych regionów kraju; zostały również zaprezentowane aranżacje stołów wigilijnych a także występy zespołów.


Młodzież naszej szkoły zainteresowana tym, co dzieje się w branży rolniczej, bardzo chętnie czestniczyła w tej ogólnopolskiej imprezie.

A. Twardowska

 

 

25.11.2016 My z niego wszyscy...
Wystawa wspomnieniowa o Henryku Sienkiewiczu

W listopadzie bieżącego roku Samorząd Uczniowski pod opieką pań: Anny Pieczykolan, Ewy Wiśniewskiej- Lenart i Agaty Pietrzak przygotował w bibliotece szkolnej wystawę wspomnieniową o Henryku Sienkiewiczu. Impulsem do jej zorganizowania stała się nie tylko uchwała Senatu RP, która ustanowiła rok 2016 rokiem naszego pisarza, ale nade wszystko fakt, iż 15 listopada przypadała 100. rocznica jego śmierci.


Wystawa okolicznościowa pt.:  „Dla pokrzepienia serc” prezentuje życie i twórczość autora „Trylogii”; zawiera ona różnorodne portrety Sienkiewicza- począwszy od ucznia warszawskiego gimnazjum z roku 1864, po jedno z ostatnich zdjęć wykonanych w ostatnim okresie życia twórcy. Wystawę tworzą plansze poświęcone życiu Sienkiewicza, jak również jego bogatej, historycznej twórczości. Na jednej z głównych plansz młodzież przedstawiła prozaika jako inspiratora filmowców; ukazując polskie ekranizacje jego wybitnych dzieł; wyjaśniła również, dlaczego pisarz jest tak ważny dla świadomości narodowej oraz jakie były kulisy i motywy przyznania mu Literackiej Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 1905 r. Wystawie towarzyszy ekspozycja najwybitniejszych dzieł Sienkiewicza.

 

Anna Pieczykolan

 

 

24.11.2016 Pdosumowanie "Rozlicz się z cukrzycą"

W dniu 24 listopada 2016 r. odbył się w naszej szkole krótki apel, podczas którego pani Dyrektor Magdalena Mackiewicz omówiła sprawy bieżące; przede wszystkim podkreśliła fakt, że  uczniowie klas czwartych 5 grudnia przystąpią do próbnego egzaminu zawodowego. Przypomniała również o konkursach, które w najbliższym czasie zostaną zorganizowane.

  • 29 listopada w ramach SUPER KLASY odbędzie się konkurs „Polskie tradycje
    i obyczaje świąteczne”. Finał nastąpi 6 grudnia na Sali gimnastycznej;
  • 1 grudnia w ramach SUPER KLASY odbędzie się konkurs historyczny
    „Stan wojenny”.

 

Na dzisiejszym spotkaniu zostały nagrodzone osoby, które w konkursie „Rozlicz się z cukrzycą” wykazały się wiedzą podczas testu oraz talentem przy tworzeniu promocyjnego plakatu. Serdecznie gratulujemy następującym finalistom

TEST

- 1 miejsce: 2LO Karolina Wójcik

- 2 miejsce (ex aequo): 2MR Jakub Strzelecki , IRŻ Przemysław Jakóbczyk

- 3 miejsce (ex aequo): ILM Damian Matczak, ILO Mateusz Kapa, IIŻ Kacper Oszkinis

 

PLAKAT

- 1 miejsce: 2Ż Magdalena Sitkiewicz

- 2 miejsce: 3Ż Joanna Pacek i Dominika Kałuża

- 3 miejsce (ex aequo): 1LO Daniel Maciejewski, 1RŻ Patrycja Leszczyńska i Natalia Dworczyk, 2 MR Tomasz Pawiński

 

W.Supera

 

23.11.2016 23.11.2016 Targi Logistyki Magazynowej INTRALOMAG

W środę 23.11. 2016 roku uczniowie klas I,II i III Technikum Logistycznego pod opieką p. Elżbiety Biernaciak i p.Katarzyny Rosiak-Misztal uczestniczyli w Targach Logistyki Magazynowej. INTRALOMAG to nowe przedsięwzięcie Międzynarodowych Targów Łódzkich. Uczniowie mieli możliwość zapoznania się z urządzeniami wykorzystywanymi w logistyce magazynowej oraz transporcie wewnątrz magazynowym.

K. Rosiak - Misztal

 

 

 

21.11.2016 Stypendium Prezesa Rady Ministrów

W dniu 21 listopada 2016 roku 420 zdolnych uczniów z województwa łódzkiego otrzymało Stypendia Prezesa Rady Ministrów. Wyróżnienia wręczył Łódzki Kurator Oświaty pan Grzegorz Wierzchowski oraz wiceprezydent Miasta Łodzi pan Tomasz Trela. Uroczystość odbyła się w audytorium im. A. Sołtana Politechniki Łódzkiej.

Nagrodę za swoją ciężką pracę otrzymała również Natalia Kucharska - uczennica klasy IV Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych.

 

Stypendium Prezesa Rady Ministra jest wręczane od 1996 roku i trafia do uczniów szkół ponadgimnazjalnych, którzy uzyskali najwyższą średnią w szkole i są w danej dziedzinie wyjątkowo uzdolnieni.

Kamila Kina

 

 

14-20.11.2016 Światowy Tydzień Przedsiębiorczości

W dniach 14- 20 listopada 2016 roku po raz dziewiąty został zorganizowany w Polsce Światowy Tydzień Przedsiębiorczości, którego celem jest stworzenie środowiska społecznego aktywnie wspierającego przedsiębiorcze postawy i inicjatywy młodych ludzi.


W ramach Tygodnia Przedsiębiorczości nasza szkoła wzięła udział w programie Fundacji Młodzieżowej Przedsiębiorczości Otwarta firma, przez co miała możliwość wzbogacenia swojej oferty edukacyjnej o ciekawe zajęcia przygotowujące uczniów do planowania ścieżki edukacyjnej.


Młodzież z klas pierwszych uczestniczyła w spotkaniu z Powiatowym Rzecznikiem Konsumentów p. Ewą Walczak, która zapoznała ich z nowymi prawami konsumenckimi. Uczniowie klas III i IV Technikum Rolniczego i Logistycznego  mieli możliwość uzyskania informacji na temat pozyskiwania środków finansowych na działalność gospodarczą podczas spotkania z przedstawicielem Powiatowego Urzędu Pracy w Zgierzu.


Młodzież z klasy II i III Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych uczestniczyła w spotkaniu i warsztatach kulinarnych  z szefem kuchni Hotelu 500 w Strykowie p. Marcinem Jachem oraz  szefem kuchni restauracji „Cud miód” p. Zbigniewem Kopyckim.

A. Twardowska

 

17.11.2016 Realizacja Projektu „Profesjonalni zawodowcy” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020

W dniu 7 listopada 2016 r.  p. Burmistrz gminy Stryków Andrzej Jankowski podpisał umowę z Województwem Łódzkim  o dofinansowanie naszego  Projektu „Profesjonalni zawodowcy”, w ramach Osi priorytetowej XI. Edukacja Kwalifikacje Umiejętności, Poddziałania XI.3.1 Kształcenie zawodowe. Projekt będzie realizowany w naszej szkole od 1 stycznia 2017 r. do 30 września 2018 r. i obejmie swoim działaniem 41 uczniów i 3 nauczycieli przedmiotów zawodowych.  Łączna wartość projektu 281 068,43 zł w tym dofinansowanie ze środków europejskich  238 908,16 zł (85%), ze środków dotacji celowej 14 025,45 zł (4,99%); wartość wkładu własnego 28 134,82 zł  co stanowi 10,01%.W wyniku realizacji projektu młodzież  zwiększy swoje kompetencje i kwalifikacje zawodowe,  a w konsekwencji poprawi zdolność do  zatrudnienia.

W wyniku realizacji projektu:

  • doposażona zostanie  pracownia technologii gastronomicznej dla zawodu Technik żywienia i usług gastronomicznych. Zakupiony sprzęt dydaktyczny będzie służył do  przygotowana stanowisk egzaminacyjnych w ramach  kwalifikacji T.06. Sporządzanie potraw i napojów (zakupione zostaną m.in. trzony kuchenne i innych środków dydaktyczne określone w projekcie);
  • doposażone zostaną warsztaty szkolne dla zawodu Technik rolnik  w niezbędne środki dydaktyczne związane są z nabyciem umiejętności wykonywania zabiegów polowych na polu szkolnym w ramach kwalifikacji R.03. Prowadzenie produkcji rolniczej m.in. agregat uprawowy do upraw przedsiewnych, pług obracalny, opryskiwacz i inne;
  • młodzież będzie uczestniczyła w dodatkowych zajęciach praktycznych przygotowujących ich do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie (T.06 i R.03),  korzystając
    z zakupionych środków dydaktycznych celem podwyższenia swoich umiejętności zawodowych;
  • trzech nauczycieli przedmiotów zawodowych podczas różnych form doskonalenia  nabędzie nowe kwalifikacje zawodowe (z zakresu BHP i podstaw techniki sztuki barmańskiej) i będą przygotowywać uczniów  do kształtowania dodatkowych umiejętności zawodowych (barmańskich i obsługi opryskiwaczy) wykraczających poza program nauczania. Udział w tych formach doskonalenia przygotuje nauczycieli do lepszego wykorzystania zakupionego sprzętu.
  • 41 uczniów weźmie udział w 150 godzinnych stażach  zgodnie z kierunkiem kształcenia.
    W ramach współpracy   z wybranymi lokalnymi firmami uczniowie zostaną dobrze przygotowani  do funkcjonowania na rynku pracy.
  • uczniowie otrzymają wsparcie  w zakresie zdobywania dodatkowych uprawnień zwiększających ich szanse na rynku pracy  w zakresie:
    • nabycia  dodatkowych  kwalifikacji   obsługi wózków jezdniowych przez 8 osób potwierdzonych certyfikatem Urzędu Dozoru Technicznego;
    • przygotowania do wykorzystania zaawansowanych funkcji EXCEL`a w pracy zawodowej -13 os.;
    • wyposażenia  w  praktyczną wiedzę z zakresu  budowy, konserwacji oraz  praktycznych umiejętności i prowadzenia oprysków chemicznych -12 osób;
    • przygotowania do przyszłej pracy samodzielnej pracy w barze – 10 osób;
    •  przygotowania do egzaminów potwierdzających kwalifikacje w zawodzie -28 osób.

W wyniku realizacji projektu  zwiększy się  jakość kształcenia zawodowego oraz możliwość zatrudnienia 41 uczniów poprzez podniesienie ich kompetencji i umiejętności zawodowych.

E. Czesny

 

 

17.11.2016 Pomoc dla schroniska w Głownie

W październiku odbyła się w naszej szkole zbiórka najpotrzebniejszych rzeczy dla podopiecznych schroniska w Głownie. Uczniowie mocno zaangażowali się w tę zbiórkę, rozumiejąc potrzebę niesienia pomocy zwierzętom i chcąc im pomóc przetrwać zbliżającą się zimę. Zebrano suchą karmę, puszki, makarony, kasze oraz niezbędne koce i materiały.


W czwartek 17 listopada 2016 uczniowie Samorządu Uczniowskiego (Sylwia Przybysz, Anna Rychlik, Nikola Szafran oraz Aleksandra Szcześniak) wraz z panią Kamilą Kiną zawieźli zebrane dary do schroniska. Obecnie w przytułku przebywa około 70 psów i 50 kotów. Wszystkie one czekają na swych nowych właścicieli i nowe domy.

Kamila Kina

 

 

16.11.2016 Międzynarodowy Dzień Tolerancji

„Musimy kochać zarówno tych, których poglądy podzielamy,
jak i tych, z którymi się nie zgadzamy.
I jedni i drudzy bowiem trudzili się, szukając prawdy,
i jedni, i drudzy pomagali nam ją znaleźć”.
Św. Tomasz z Akwinu

 

W środę 16 listopada br. obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Tolerancji.
Z tej okazji członkowie Samorządu Uczniowskiego, pod opieką p. Anny Pieczykolan, przygotowali apel, którego głównym przesłaniem było wskazanie jak ważne jest w życiu poszanowanie poglądów innych ludzi, ich prawa do bycia innym, wyznawania innej religii i poglądów innych niż nasze. Młodzież w montażu słowno- muzycznym przybliżając znaczenie tolerancji, przyjaźni, życzliwości, koleżeństwa i bezinteresownej pomocy,   uświadomiła wszystkim jak ważne są wartości w życiu każdego człowieka.

 

Uzupełnieniem obchodów Dnia Tolerancji była również wystawa okolicznościowa przygotowana przez młodzież Samorządu Uczniowskiego. Jej głównym założeniem było uświadomienie uczniom istnienia podobieństw i różnic między ludźmi oraz kształtowanie postaw tolerancji, życzliwości, odpowiedzialności i szacunku wobec drugiego człowieka. Organizatorzy uważają, że obchody tego dnia są jak najbardziej potrzebne, gdyż uświadamiają młodym ludziom istotne wartości w życiu człowieka, przybliżają znaczenie szacunku, przyjaźni, koleżeństwa i pomocy drugiemu człowiekowi.

 

„Nauczyliśmy się fruwać jak ptaki, pływać jak ryby, ale nie nauczyliśmy się żyć jak bracia. Musimy nauczyć się tak właśnie żyć, jeśli nie chcemy zginąć razem jak szaleńcy”. 
Słowami
Martina Lutra Kinga kończymy obchody Dnia Tolerancji.
Nie zapominajmy, że wzajemny szacunek i otwartość na drugiego człowieka przynoszą wyjątkowe rezultaty; sprawiają, że to, co robimy, rodzi w nas większą satysfakcję
i motywuje do dalszego działania.

 

Anna Pieczykolan

 

 

10.11.2016 Zawody strzeleckie

W dniu 10 listopada w Zespole Szkół Nr 1 w Bratoszewicach odbyły się z okazji Dnia Niepodległości zawody strzeleckie z broni pneumatycznej. W rywalizacji o „Puchar Burmistrza Strykowa” brała udział młodzież z klas mundurowych.

 

Wyróżnieni uczniowie:
I miejsce- Patrycja Mikoś (klasa I LO)
II miejsce- Hubert Ziarnik (klasa II LO)
III miejsce- Karolina Wójcik (klasa II LO)
IV miejsce- Daria Kowalska (klasa II LO)

 

Serdecznie gratulujemy naszym zwycięzcom!!!

 

Andrzej Pożarlik

 

 

11.11.2016 Uroczystości 11 listopada w Strykowie

Uroczystości z okazji 11 listopada były obchodzone w Strykowie wspólnie ze Starostwem Powiatowym w Zgierzu. W uroczystościach brali udział: posłowie na Sejm RP: Agnieszka Hanajczyk, Artur Dunin i Marek Matuszewski, Starosta Zgierski Bogdan Jarota, Burmistrz Strykowa Andrzej Jankowski, Radna Sejmiku Województwa Łódzkiego Ilona Rafalska, Radny Rady Powiatu Zgierskiego Witold Kosmowski, Radni Rady Miejskiej w Strykowie na czele z Przewodniczącym Pawłem Kasicą, przedstawiciele Policji oraz Straży Pożarnej, delegacje szkół. Nasza Szkoła reprezentowana była przez kadetów Liceum Ogólnokształcącego Służb Mundurowych pod kierunkiem p. Andrzeja Pożarlika. Kadeci  pełnili wartę przy mogiłach żołnierzy poległych w obronie Ojczyzny. Kwiaty w imieniu Szkoły wraz z kadetami złożyła dyrektor szkoły p. Magdalena Mackiewicz. Zebrani oddali hołd bojownikom o wolność Polski.

 

Magdalena Mackiewicz

 

 

10.11.2016 Uroczystość Święta Niepodległości

„Patriotyzm to nie nienawiść do obcego kraju,
lecz miłość do własnego…”

 

Narodowe Święto Niepodległości w naszej szkole uczczono podczas uroczystego apelu, który odbył się 10 listopada 2016 roku. Akademia, która została przygotowana przez uczniów klasy II TMR pod opieką wychowawcy- p. Katarzyny Biernackiej, wprowadzała w atmosferę wydarzeń poprzedzających datę 11 listopada 1918 roku. W krótkim montażu słowno-muzycznym uczniowie zobrazowali sytuację polityczną kraju, jaka miała miejsce przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości. W roli konferansjerów wystąpili: Michał Polit i Dominik Karbowiak, w pozostałych rolach również wystąpili: Adam Barański, Radosław Radzikowski, Łukasz Zakrzewski, Wiktor Szcześniak, Bartosz Juras i Marcin Kałuża. Utwory literackie, zaprezentowane przez Marcina Klimczaka, pozwoliły zrozumieć rozterki i uczucia walczących o niepodległość. Wyjątkowym akcentem uroczystości było wykonanie pieśni patriotycznych „My pierwsza Brygada” i „Przybyli Ułani” w wykonaniu młodzieży. Na zakończenie akademii cała społeczność szkolna zaśpiewała wspólnie „Rotę”.


W uroczystości wziął udział pan Andrzej Jankowski - Burmistrz Strykowa, który przypomniał wszystkim jak ważna jest wartość patriotyzmu i w jaki sposób walka o odzyskanie niepodległości wpłynęła na nasz region.


Pani dyrektor Magdalena Mackiewicz dziękując młodzieży za przedstawienie dramatycznych kart historii naszej Ojczyzny, podkreśliła jego wartość wychowawczą i płynącą z niego konieczność dostrzeżenia znaczenia Wolności.

 

Katarzyna Biernacka

 

 

10.11.2016 Rozstrzygnięcie konkursów szkolnych

 

Do zwycięstwa potrzeba nam odwagi, odwagi
i jeszcze raz odwagi.
..”
Georges Jaques Danton

 

W dniu 10 listopada podczas uroczystej akademii z okazji Święta Niepodległości zostały rozstrzygnięte konkursy szkolne, które w ostatnim czasie towarzyszyły działaniom Samorządu Uczniowskiego.

 


W konkursie „Dary natury” zwycięzcami zostały następujące klasy:


I miejsce- klasa II TŻ i III TŻ
II miejsce- klasa I TLM
III miejsce- klasa I TRŻ



W akcji charytatywnej „Pełna miska dla schroniska” zwycięzcami zostały następujące klasy:


I miejsce- klasa II TŻ
II miejsce- klasa I TLM i III TŻ

Punktacja zdobyta w poszczególnych konkursach decyduje nie tylko o zwycięstwie  klasy w danym konkursie, ale przede wszystkim wlicza się w punktację projektu „Super klasy”. Przypominamy obowiązującą punktację: I miejsce- 3 punkty, II miejsce- 2 punkty, III miejsce – 1 punkt.

 

Podczas apelu został również rozstrzygnięty konkurs na najciekawszą prezentację multimedialną klasy I. Zwycięzcą okazała się klasa I TLM, której wychowawcą jest pani Agata Pietrzak.

 

Przewodniczący wyróżnionych klas odebrali pamiątkowe dyplomy i nagrody niespodzianki z rąk pani dyrektor Magdaleny Mackiewicz oraz Burmistrza Strykowa- pana Andrzeja Jankowskiego. Przy wręczaniu nagród obecni byli również organizatorzy w/w konkursów: pani Kamila Kina (organizator akcji dla podopiecznych schroniska), pedagog szkolny- pani Anna Wójcik i opiekun Samorządu Uczniowskiego- pani Anna Pieczykolan (organizatorzy akcji Dary natury).

 

Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział we wspólnej zabawie
a zwycięzcom serdecznie gratulujemy!!!


Anna Pieczykolan

 

 

9.11.2016 Dzień zdrowego śniadania

Dnia 9.10.2016 r.  pomagaliśmy nieuleczalnie chorym dzieciom z regionu łódzkiego, będących pod opieką fundacji Gajusz. Na przerwach za symboliczną złotówkę można było zakupić zdrowe potrawy śniadaniowe przygotowane przez uczniów klasy III TŻiUG. Cała zebrana kwota zostanie przekazana na konto fundacji.


Dzięki fundacji Gajusz na oddziałach onkologicznych pracuje zespół doświadczonych psychologów oraz pracownik socjalny. Chore dzieci i rodziców odwiedzają wolontariusze. Ponadto fundacja organizuje warsztaty teatralne, plastyczne, muzyczne oraz mnóstwo ciekawych spotkań; troszczy się także o zdrowe rodzeństwo małych pacjentów, gdyż często właśnie te dzieci niosą na swoich barkach największy ciężar w całej rodzinie. Od 2005 roku działa hospicjum domowe, od ponad dwóch lat stacjonarne i perinatalne.


„Fundacja Gajusz powstała którejś niespokojnej, zimowej nocy 1997 roku. W szpitalu przy ulicy Spornej, na drugim piętrze. W moim sercu. Z miłości i ze strachu. Moje kilkumiesięczne dziecko nie miało zgodnego dawcy szpiku kostnego, wyniki badań były coraz gorsze. Lekarze przygotowywali mnie do najgorszego scenariusza. Wtedy pomyślałam o założeniu Fundacji, która nazywałaby się tak, jak mój synek: Gajusz. Pomagałaby chorym maluchom i ich rodzinom. Wierzyłam w cud. Po kilkunastu dniach wyniki wszystkich badań były w normie, Gajusz wyzdrowiał.


Wkrótce potem odebrałam z sądu dokumenty rejestracyjne nowo powstałej Fundacji GAJUSZ. Bo chore dzieci nie powinny być same.”

Tisa Żawrocka-Kwiatkowska, prezes Fundacji Gajusz

 

Śniadanie to podstawa i najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Należy je zjeść do godziny po przebudzeniu. Zwiększa przemianę materii i daje sytość do południa. Rytm pracy organizmu reguluje zegar biologiczny, który znajduje się w podwzgórzu. Wpływa on na poziom wydzielenia hormonów, ciśnienie krwi oraz ciepłotę ciała. Zakłócenia jego pracy, wywołane błędami żywieniowymi: niejedzeniem śniadań, wieczornym „obżarstwem”, powoduje obciążenie żołądka, wątroby, zaleganie pokarmu w przewodzie pokarmowym i zakłóca gospodarkę hormonalną. Dlatego nie warto zapominać o śniadaniu przed wyjściem z domu.


Pamiętajmy, że osoby jedzące śniadanie każdego dnia, zapewniają sobie lepsze funkcjonowanie układu trawiennego i układu krwionośnego, jak również mają lepszą zdolność koncentracji. Ponadto osoby takie są często aktywniejsze fizycznie. Jeśli ktoś decyduje się wyjść z domu bez śniadanie, w jego pustym żołądku dochodzi do nadmiernego wydzielania kwasów; podrażnia to śluzówkę, zaburzając pracę układu pokarmowego. Zmniejsza się odporność na chłód, a u osób podatnych na niedocukrzenie spadek stężenia glukozy we krwi może prowadzić do zawrotów głowy, a nawet zasłabnięcia.


Korzyści ze spożywania regularnych śniadań:

  1. Lepsza odporność na stres
  2. Efektywniejszy układ odpornościowy
  3. Lepszy nastrój
  4. Lepsze wyniki w nauce i zapamiętywaniu
  5. Sprawniejszy układ nerwowy
  6. Łatwość utrzymania właściwej wagi ciała
  7. Kontrola uczucia głodu w ciągu całego dnia
  8. Zmniejszenie prawdopodobieństwa przejadania się

 

Konsekwencje nie spożywania śniadań pojawiają się już tego samego dnia:

  1. Gorsza koncentracja
  2. Obniżenie wydolności fizycznej
  3. Złe samopoczucie, drażliwość
  4. Senność, apati

 

23 listopada planujemy powtórzyć nasze działania.
Już dziś zapraszamy do kawiarenki szkolnej na pyszne śniadania!

 

Ewa Piszczyńska

 

 

8.11.2016 Wyjazd na Międzynarodowe Targi Innowacyjnych Rozwiązań Przemysłowych Warsaw Industry Week 2016

W dniu 8 listopada 2016 roku uczniowie naszej szkoły – klasy I, II i III z „Me­cha­tro­ni­ka”, odwiedzili Warszawskie Targi Przemysłowe w hali „Ptak-Expo” w Nadarzynie. Jako pro­fes­jo­na­liś­ci byliśmy zachwyceni targami, a wystawcy chętnie demonstrowali nam swoje wy­ro­by i objaśniali ich działanie. A oto krótka i chyba niekompletna lista tego, co tam wi­dzieliśmy:
- roboty przemysłowe wykonujące wiele czynności obróbczych ramionami o wielu sto­p­niach swobody;
- narzędzia do obróbki wiórowej o super-wytrzymałych końcówkach tnących, zarówno ze stali specjalnych jak i ceramiki spiekanej;
- maszyny do rozkroju detali z blach przy pomocy palników plazmowych;
- narzędzia pomiarowe do precyzyjnego badania gwintów i kół zębatych, a także do zdej­mo­wania profilów chropowatości powierzchni;
- skanery laserowe do trójwymiarowego wczytywania obiektów od pudełka zapałek po samochód osobowy,
- przyrządy do mechanicznego i laserowego grawerowania blach z różnych metali, stąd właśnie pochodzi plakietka z wygrawerowanym laserowo logo naszej szkoły;
- drukarki trójwymiarowe wielu typów, wykonujące zarówno zabawne figurki jak i de­ta­le maszyn składane potem w działające modele.


Z wielu atrakcji warto wspomnieć  również o walkach robotów przypominające japońskie zapasy sumo. Do szkoły przywieźliśmy wiele ciekawych eksponatów oraz interesującą literaturę.

A. Konstantynowicz

 

 

28.10.2016 Wyjazd na Międzynarodowe Targi Gastronomiczne Warsaw Gastro Show 2016

W dniach 27- 29.10.2016 roku w Centrum Targowym PTAK WARSAW EXPO w Nadarzynie odbyły się Międzynarodowe Targi Gastronomiczne Warsaw Gastro Show 2016. W targach uczestniczyli uczniowie klas II, III, IV Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych wraz z opiekunami- nauczycielami przedmiotów gastronomicznych: p. Kamilą Kiną, p. Aleksandrą Twardowską oraz p .Ewą Piszczyńską. Targi Warsaw Gastro Show to nowa inicjatywa targowa, dedykowana dla branży spożywczej, gastronomicznej oraz hotelarskiej. Z myślą o młodzieży planującej swoją przyszłość w branży gastronomiczno - hotelarskiej, zorganizowana była Strefa Ucznia, z bogatym programem warsztatów dla młodzieży. Uczniowie mogli uczestniczyć w lekcjach prowadzonych przez specjalistów z zakresu techniki i technologii gastronomicznej, higieny oraz środków spożywczych wykorzystywanych w profesjonalnej kuchni. Podczas targów mogliśmy zapoznać się z najnowszą ofertą produktów, urządzeń i sprzętów wykorzystywanych w branży HoReCa, uczestniczyć, m.in. w warsztatach przygotowywania sushi, dań z baraniny oraz parzenia kawy. Jedną z największych atrakcji był efektowny pokaz barmański Krzysztofa Drabika, barmana znanego z widowiskowych występów w programie „Mam Talent”, który żonglował płonącymi butelkami.


E. Piszczyńska

 

 

13.10.2016 Dzień Edukacji Narodowej w Zespole Szkół Nr 1 w Bratoszewicach

Dnia 13 października 2016 roku w Zespole Szkół nr 1 w Bratoszewicach  obchodziliśmy Dzień Edukacji Narodowej. Ten dzień to najważniejsze święto dla polskiej oświaty. W naszych progach mieliśmy zaszczyt gościć: Komendanta Komisariatu Policji w Strykowie – nadkom. Andrzeja Szadkowskiego, Dowódcę Jednostki Rat. - Gaśn. PSP w Strykowie mł. bryg. Bartłomieja Tomczuka oraz podinsp. Rafała Mrozowskiego Naczelnika Wydziału Komunikacji Społecznej KNP w Łodzi. Zaproszonych  gości, a także nauczycieli, pracowników administracji i obsługi ZS Nr 1 W Bratoszewicach powitała pani dyrektor Magdalena Mackiewicz.


W tym szczególnym dniu pani dyrektor życząc nauczycielom dalszych sukcesów w pracy, wręczyła nagrody szczególnie wyróżniającym się nauczycielom oraz pracownikom administracji i obsługi. Wśród nauczycieli zostali nagrodzeni: pani wicedyrektor B. Jachurska, A. Jędrzejewska, K. Biernacka, K. Kina, wśród pracowników administracji i obsługi: J. Znajdek, M. Borkowski, Z. Kazuła, K. Nikodemska, A. Sidorczyk.


W tym wyjątkowym dniu odbył się również akt ślubowania klas pierwszych, którego dokonał mjr. Andrzej Pożarlik. Po raz pierwszy w murach naszej szkoły został również nadany akt mianowania kadetów z klasy II Liceum Ogólnokształcącego. Adepci klasy mundurowej, aby zasłużyć na wyższy stopień starszego kadeta musieli wykazać się ciężką pracą. Awans ten był uhonorowaniem określonych postaw i wyników w nauce. Akt mianowania wręczał uczniom podinsp. Rafał Mrozowski- Naczelnik Wydziału Komunikacji Społecznej KNP w Łodzi.


Akt mianowania otrzymali:
Dominik Pietrasik – stopień Kaprala Kadeta
Karolina Wójcik – stopień Kaprala Kadeta
Pośpiech Kacper – Starszy Kadet
Bartczak Adrian – Starszy Kadet
Natalia Kowalczyk – Starszy Kadet


Uczniowie Ci otrzymali nagrodę m.in. za średnią ocen, ocenę z zachowania, udział w zajęciach dodatkowych oraz za całokształt postawy wobec innych. Serdecznie gratulujemy i jednocześnie życzymy satysfakcji z obranej drogi kształcenia, awansu na kolejne stopnie kadetów oraz osiągnięcie założonych celów.  


Uroczystość została uświetniona występem artystycznym przygotowanym przez uczniów klasy IV Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych pod opieką wychowawcy pani Kamili Kiny oraz pani Anny Pieczykolan.


W zakończeniu akademii Samorząd Uczniowski w imieniu całej społeczności szkolnej życzył wszystkim pracownikom szkoły wszelkiej pomyślności, poczucia satysfakcji, spełnienia oraz optymizmu w każdym dniu pracy.


Opracowała Kamila Kina

 

 

12.10.2016 Finał konkursu „Dary natury”

12 października 2016 r. odbył się finał konkursu organizowanego przez Samorząd Uczniowski ZS Nr 1 w Bratoszewicach. Zabawa pod jesiennym tytułem „Dary Natury” jest organizowana cyklicznie i polega na zbiórce soków, owoców, warzyw, dżemów i wszelkich innych przetworów. W środę odbył się kiermasz, podczas którego członkowie Samorządu Uczniowskiego sprzedawali zebrane produkty, jak również słodkości przygotowane specjalnie na tę okazję. Zebrane pieniądze zostaną przeznaczone na potrzeby samorządu.


Pierwsze miejsce w konkursie zajęły klasy III TŻ i II TŻ, drugie miejsce- klasa I TLM, trzecie- klasa I TRŻ. Zwycięzcom serdecznie gratulujemy; jednocześnie dziękujemy wszystkim uczniom, którzy zaangażowali się w tę akcję.

 

Samorząd Uczniowski ZS Nr 1 w Bratoszewicach

 

 

10.10.2016 Wybór Rady Samorządu Uczniowskiego ZS Nr 1

Dnia 10 października 2016 r., w wyniku wyborów, wyłoniono  następujący skład Rady Samorządu Uczniowskiego na rok szkolny 2016/ 2017:

Przewodniczący:
Sylwia Przybysz, klasa III TŻ

 

Zastępca przewodniczącego:
Mellani Gołda, klasa III TŻ


Sekretarz:
Olga Fraszczyk, klasa II TŻ


Członkowie Samorządu:
Artur Berczak, klasa II TŻ
Aleksandra Dziewiór, klasa II TŻ
Dajana Ignatowska, klasa III TŻ
Adrian Imiołek, klasa I T TL
Dominika Kałuża, klasa III TŻ
Klaudia Kapusta, klasa I LO
Dominik Karbowiak, klasa II TR
Konrad Kominiak, klasa III TM
Paulina Kubicka, klasa II TŻ
Michał Kumidaj, klasa III TM
Kamil Lamczyk, klasa II TŻ
Krzysztof Lipiński, klasa II TŻ
Jakub Majcher, klasa I LO
Damian Matczak, klasa I TM
Karolina Milczarek, klasa I TL
Mateusz Piątkowski, klasa II TŻ
Patrycja Plewka, klasa II TŻ
Michał Polit, klasa II TM
Patryk Pośpiech, klasa II TŻ
Anna Rychlik, klasa III TŻ
Magdalena Sitkiewicz, klasa II TŻ
Dawid Sobczyk, klasa II TŻ
Jakub Strzelecki, klasa II TR
Nikola Szafran, klasa II TŻ
Szcześniak Aleksandra, klasa II TŻ

 

Opiekunami Samorządu Szkolnego są panie: Anna Pieczykolan, Anna Wójcik

 

Gratulujemy i życzymy owocnej pracy!!!

 

A.Pieczykolan

 

07.10.2016 Wyjazd na Międzynarodowe Targi Żywności Ekologicznej i Naturalnej „Natura Food & beEco”

7 października 2016 r. klasa II i III Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych uczestniczyły w IX Międzynarodowych Targach Żywności Ekologicznej i Naturalnej  „Natura Food & beEco” w Łodzi. Opiekunami wycieczki były Ewa Piszczyńska, Kamila Kina i Anna Wójcik.


Międzynarodowe Targi Żywności Ekologicznej i Naturalnej są najważniejszą imprezą w Polsce dedykowaną bioproduktom, ekożywności oraz produktom regionalnym i tradycyjnym. Targi NATURA FOOD to najważniejsza impreza poświęconą ekożywności w Polsce. Rokrocznie w imprezie uczestniczy blisko 350 wystawców i 12 tysięcy zwiedzających: rolników, producentów, przetwórców, dystrybutorów i hurtowników żywności wysokiej jakości z Polski i z zagranicy.


Swoim autorytetem imprezę wspierają kluczowe organizacje branżowe takie, jak: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Stowarzyszenie POLSKA EKOLOGIA, Stowarzyszenie EKOLAND.


Zwiedzając targi, młodzież miała możliwość poznać międzynarodowe trendy rozwoju rolnictwa ekologicznego i powiązanych z nim branż, spróbować ekologicznej, nieprzetworzonej żywności oraz uczestniczyć w pokazach kulinarnych.


Na zakończenie wycieczki uczniowie klas gastronomicznych udali się na seans filmowy w kinie Helios.

 

Ewa Piszczyńska

 

 

07.10.2016 Wycieczka klas maturalnych do kina

7 października młodzież z klas maturalnych pod opieką polonistek Moniki Kłębik i Anny Pieczykolan uczestniczyła w premierze filmu „Wołyń” ( Ciemna City Łódź ).


Po obejrzeniu filmu uważamy, iż wprowadza on młodych ludzi w trudną historię Polski i zachęca do krzewienia pamięci o zbrodni wołyńskiej.

M. Kłębik

06.10.2016 Wycieczka klas I do Łodzi

„Podróż tysiąca mil, zaczyna się od pierwszego kroku”.
Konfucjusz 

W dniu 6 października 2016 r. odbyła się wycieczka klas pierwszych: Liceum Ogólnokształcącego, Technikum Logistycznego i Mechtronicznego oraz Technikum Rolniczego i Żywienia do Łodzi pod opieką wychowawców: p. Agnieszki Stępczyńskiej, p. Agaty Pietrzak i p. Wiolety Supery. Miała ona przede wszystkim na celu zintegrowanie młodzieży oraz poznanie różnych tajników związanych z wybranym przez uczniów przyszłym zawodem.


Zgodnie z założeniem klasa I TLM udała się na teren Lotniska im. Władysława Stanisława Reymonta w Łodzi. W czasie trwania wycieczki uczniowie mogli zapoznać się z zasadami funkcjonowania lotniska, odbyć przejażdżkę lotniskowym autobusem,  obejrzeć lądowanie i start samolotu oraz poznać specyfikę pracy służb lotniskowych takich, jak: Lotniskowa Straż Pożarna i Służba Ochrony Lotniska.


Klasa I Liceum Ogólnokształcącego Służb Mundurowych udała się na zwiedzanie „Skansenu Militarnego” przy WKU w Łodzi. Młodzież z zaciekawieniem wysłuchała informacji na temat historii wojska Garnizonu Łódź oraz zapoznała się z przebiegiem drogi zawodowej w Wojsku Polskim.


Uczniowie klasy I TRŻ odwiedzili „Fabrykę Karmelu” w Manufakturze, w której mieli okazję zaobserwować proces stygnięcia karmelu oraz jego obróbkę. Po pokazie uczniowie samodzielnie wykonali słodycze z karmelu, tj.: kolorowe lizaki w wybranym przez siebie kształcie. Każdy zapakował swój smakołyk i zabrał go do domu.


Następnie wszystkie klasy udały się na kina Cinema City w Manufakturze. Uczniowie mieli do wyboru dwa seanse filmowe: trzymający w napięciu film katastroficzny Żywioł. Deepwater Horizonoraz komedię romantyczną Brigiet Jones 3. Zgodnie z własnymi preferencjami młodzież pod opieką nauczycieli obejrzała wybrany film.


Mimo deszczowej aury wszyscy bawili się doskonale, za przy okazji pozyskali ciekawe informacje z danej dziedziny. Nie brakowało także pytań ze strony uczniów skierowanych do określonych specjalistów. Z zapartym tchem młodzież słuchała jak może wyglądać ich przyszła praca. Dodatkowo jeszcze wycieczka spełniła swój drugi cel, czyli pozwolił na lepsze poznanie się i nawiązanie nowych przyjaźni. Zatem niech ta pierwsza podróż stanie się dla uczniów dobry początkiem w odkrywaniu nowych dróg i pozyskiwaniu doświadczenia.


Agata Pietrzak, Agnieszka Stepczyńska, Wioleta Supera

 

 

30.09.2016 Stypendia starosty Powiatu Zgierskiego

Dnia 30 września 2016 r. w Starostwie Powiatowym w Zgierzu odbyło się wręczenie stypendiów przyznawanych przez Starostę Zgierskiego. Stypendia dla uczniów szczególnie uzdolnionych „Nasz Prymus”  z rąk p. Iwony Dąbek – przewodniczącej Rady Powiatu i p. Adama Świniucha – członka Zarządu Powiatu Zgierskiego z Naszej Szkoły otrzymały uczennice klasy IV Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych: Natalia Kucharska, Anna Wolkiewicz i Karolina Krzeszewska oraz uczennica klasy II Technikum Logistycznego Aleksandra Graczyk.


Gratulujemy wszystkim nagrodzonym i życzymy dalszych sukcesów
Społeczność Zespołu Szkół Nr 1 W Bratoszewicach

 

oprac. M. Mackiewicz

 

 

28-29.09.2016 Wycieczka do Krakowa i Energylandii

„Życie bez podróży, jest jak życie bez soli”
Elżbieta Dzikowska

 

W dniach 28-29.09.2016 r. uczniowie klas II TMR i III TŻ uczestniczyli w dwudniowej wycieczce do Krakowa i parku rozrywki w Zatorze. Wyjazd ten był nagrodą dla klasy III TŻ za zdobycie tytułu „Super Klasy” w roku szkolnym 2015/2016. Przygoda rozpoczęła się z samego rana w środę; po kilkugodzinnej podróży młodzież wraz z opiekunami: p. Ewą Piszczyńską oraz p. Katarzyną Biernacką dotarła do Krakowa. Spacerując w towarzystwie przewodnika, uczniowie spotkali Smoka Wawelskiego, który mimo iż zionął ogniem to jednak nie zniechęcił nikogo do dalszego zwiedzania zabytków Starego Miasta. Kolejnymi punktami wycieczki był: Zamek Wawelski, Katedra Wawelska (zwiedzanie wnętrza z wejściem do Dzwonu Zygmunta i Grobów Królewskich), Wzgórze Wawelskie, Pałac Biskupi, kościół Franciszkanów, Collegium Maius,  Wieża Ratuszowa,  Kościół Mariacki,  Sukiennice,  Rynek Główny, Brama Floriańska, Barbakan, Pomnik Grunwaldzki, Plac Matejki. Następnie cała grupa udała się na obiad do restauracji „Niebo w gębie”. Nie zabrakło również czasu na zakup wspaniałych pamiątek. Po dniu pełnym wrażeń przyszła pora na zasłużony odpoczynek w Schronisku Młodzieżowym w Krakowie.


Następnego dnia, z samego rana, wyruszyliśmy do parku rozrywki w Zatorze. Energylandia jest wyjątkowym miejscem, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Jest to potężny kompleks, w którym na ogromnej przestrzeni 26 hektarów znajduje się  około 60 różnego rodzaju nowoczesnych i zaawansowanych urządzeń i atrakcji, poczynając od tych ekstremalnych, poprzez rodzinne, a kończąc na tych dla najmłodszych. Wszystkie one prezentowane są w tematycznych, stylizowanych dekoracjach i aranżacjach, zawartych w kompletnej audio- wizualnej scenografii przygotowanej specjalnie dla danego urządzenia.

Po kilku godzinach wyjątkowego szaleństwa i zabawy przyszła pora na powrót do domu.

 

Oprac. Ewa Piszczyńska, Katarzyna Biernacka

 

 

28.09.2016 Biegi przełajowe w Uniejowie

Mistrzostwa Województwa Łódzkiego w indywidualnych biegach przełajowych zainaugurowały Sportowy Rok Szkolny  2016/2017.  O godzinie 11.00 nastąpiło uroczyste otwarcie, które zostało uświetnione występami tancerek, rycerzy; nie zabrakło także przemów i życzeń zaproszonych gości.


Zawody odbyły się w Uniejowie, w pobliżu słynnych basenów termalnych. Na trasę biegu wyruszyli przedstawiciele aż 350 szkół ze wszystkich powiatów naszego województwa. Brali w nich udział uczniowie szkół podstawowych (klasy 4 - 6), gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych. W każdym biegu wystartowało ponad stu uczestników. Naszymi reprezentantami byli: Daniel Kołodziejski z klasy III TR i Mikołaj Dratkiewicz z klasy I TŻ. Trasa biegu była dość trudna pod względem ukształtowania terenu, miejscami bardzo piaszczysta i wąska. Oprócz szybkości i wytrzymałości trzeba się było wykazać również sprytem i dużą siłą. Poza tym pogoda również nie sprzyjała zawodnikom, było chłodno i wietrznie. Organizatorzy zadbali, aby każdy z zawodników otrzymał po biegu ciepły poczęstunek, którym była smaczna "grochówka" z kuchni polowej.


W tym biegu prym wiedli przedstawiciele szkół sportowych, którzy zarezerwowali dla siebie miejsca w pierwszej dziesiątce startujących. Daniel i Mikołaj uplasowali się w połowie stawki, zajmując odpowiednio 46 i 50 miejsce. Dali z siebie w tym biegu maksimum sił i możliwości, co można zaobserwować w galerii zdjęć z zawodów. Z dumą możemy powiedzieć, że nasi uczniowie znaleźli się w pięćdziesiątce najlepszych biegaczy w województwie, w kategorii szkól ponadgimnazjalnych. Chłopakom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

 

Joanna Borasik

 

 

24.09.2016 Jakie powietrze takie życie

W sobotę 24 września 2016  Zespół Szkół Nr 1 uczestniczył w imprezie plenerowej " Jakie powietrze takie życie" organizowanej w ramach konkursu " Edukacja Ekologiczna Mieszkańców Województwa Łódzkiego".


Uczniowie z klasy Technikum kształcącego w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych pod opieką: p. Ewy Piszczyńskiej i p. Aleksandry Twardowskiej przygotowali stoisko promujące zdrowe odżywianie. Szczególne zaangażowanie wykazały uczennice: Sylwia Przybysz i Ania Rychlik.
Poniżej zamieszczamy przepisy serwowanych napojów i ciast.

 

BROWNIE Z FASOLI

 

CIASTECZKA OWSIANE

 

KOKTAJLE

 

 

oprac. M.Mackiewicz

 

 

19.09.2016 Zwycięska inauguracja Sportowego Roku Szkolnego

W dniu 19 września 2016 roku uczniowie naszej szkoły, uczestnicząc w inauguracji Sportowego Roku Szkolnego, wzięli udział w indywidualnych biegach przełajowych.


W ramach kolejnej edycji Licealiady naszą szkołę reprezentowali: Paula Filipińska z klasy I LO, Patrycja Plewka i Maja Kwiatkowska z klasy II TŻ, Patrycja Olczak i Klaudia Kapusta z I LO, Daniel Kołodziejski z klasy III TR, Sebastian Kujawiak i Filip Radzicki z klasy II LO, Łukasz Zakrzewski z klasy II TR oraz Mikołaj Dratkiewicz z klasy I TŻ.


Dziewczęta, mimo mocno obsadzonej konkurencji, walczyły wyjątkowo dzielnie. Najlepiej spisała się Patrycja Plewka, zajmując 17 lokatę. Pozostałe zawodniczki uplasowały się w drugiej i trzeciej dziesiątce. Chłopcy brali udział w bardzo wyrównanym biegu. Nie było wyraźnych faworytów, ponieważ cała grupa biegaczy trzymała się blisko siebie i co chwilę ktoś inny wysuwał się na prowadzenie. Nasi uczestnicy biegu spisali się wyjątkowo dobrze, gdyż zajęli 3 miejsca w pierwszej dziesiątce; oto wyniki: Mikołaj Dratkiewicz- bardzo udany debiut w Licealiadzie- 5 miejsce, Daniel Kołodziejski- 6 miejsce, Filip Radzicki- 9 miejsce, Sebastian Kujawiak- 15 miejsce oraz Łukasz Zakrzewski- miejsce w trzeciej dziesiątce.


W ostatecznym podsumowaniu wyników okazało się, że nasi reprezentanci jako drużyna zajęli III miejsce. W nagrodę otrzymali puchar i pamiątkowy dyplom a także wyróżnienia indywidualne za 5 i 6 miejsce. Uczeń klasy I TŻ- Mikołaj Dratkiewicz będzie reprezentował Powiat Zgierski na Mistrzostwach Województwa Łódzkiego.

Serdecznie gratulujemy całej drużynie!!!
mamy nadzieję, że w kolejnej edycji Licealiady powtórzymy tegoroczny sukces

Joanna Borasik

 

 

19.09.2016 Obchody VI Rocznicy Posadzenia Dębów Katyńskich.

Dnia 19 września 2016r. w Zespole Szkół Nr 2 w Bratoszewicach odbyła się uroczystość upamiętniającą ofiary zbrodni radzieckich.


Dęby Pamięci to dęby upamiętniającą konkretną osobę, która została zamordowana na rozkaz Stalina w Katyniu, Miednoje, Twerze lub Charkowie przez NKWD. Mordu dokonano na 21 857 polskich obywatelach – jeńcach wojennych: oficerach Wojska Polskiego, oficerach i podoficerach KOP, Policji Państwowej, Straży Granicznej i Więziennej osadzonych w specjalnych obozach jenieckich NKWD w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie.


Dęby posadzone w Bratoszewicach z inicjatywy p. Krystyny Skalskiej oraz Stowarzyszenia Przyjaciół Bratoszewic upamiętniają: Feliksa Jakubowskiego i Stanisława Piotrowskiego ofiary mordu katyńskiego.
Po uroczystym apelu zaproszeni goście wraz z młodzieżą szkół udali się aby zapalić znicze
i złożyć wiązanki pod posadzonymi dębami pamięci. Naszą Szkołę reprezentowali kadeci Liceum Służb Mundurowych pod kierunkiem nauczyciela-profesora Andrzeja Pożarlika oraz Dyrektor szkoły.

 

oprac.M.Mackiewicz

 

 

17.09.2016 Spotkanie po latach…

W dniu 17 września 2016 roku w murach Zespołu Szkół Nr 1 odbyło się spotkanie absolwentów Technikum Melioracji Wodnych w rocznicę 40 lat po maturze.


Zjazd zaszczyciło wielu profesorów, m.in. wychowawca klasy pan prof. Władysław Ryś, pani prof. Alicja Król-Kamińska,  pan prof. Lechosław Stępień, pan prof. Czesław Głuszczak a także Państwo Skalscy. Wśród znanych absolwentów matury ’76 gościli: pan Andrzej Jankowski – Burmistrz Miasta Strykowa wraz z małżonką Haliną Jankowską również absolwentką tego Technikum.
Spotkanie upłynęło w miłej, pełnej wspomnień, atmosferze .

Beata Jachurska

 

16.09.2016 Obchody 77 rocznicy agresji ZSRR na Polskę

Od wielu lat na cmentarzu mariawickim w Strykowie odbywają uroczystości rocznicy agresji ZSRR na Polskę z 17 września 1939 r.


17 września 1939 o świcie wojska sowieckie Frontów Białoruskiego i Ukraińskiego w sile około 1 miliona żołnierzy przekroczyły wschodnie granice Polski, łamiąc postanowienia paktu o nieagresji (1932), umowy wynikające z przynależności do Ligi Narodów oraz realizując ustalenia tajnego protokołu paktu Ribbentrop-Mołotow - czwartego rozbioru Polski. Konsekwencją napaści ZSRR na Polskę było aresztowanie ponad 200 tys. Polaków - oficerów, policjantów, ziemian i prawników oraz masowe wywózki na Syberię, które objęły około 1 mln 350 tys. ludności. Około 22,5 tys. oficerów i policjantów zostało uśmierconych w Katyniu, Charkowie i Miednoje, a miejsca pochówku wielu tysięcy z nich są nieznane.


http://zs119waw.pl/wp-content/uploads/2016/09/17_wrzesnia_1939.jpg

 

Dnia 16 września uroczystość ta rozpoczęła się zbiórką pocztów sztandarowych przed bramą cmentarza i przemarszem w stronę Pomnika Żołnierzy Poległych w 1939 roku w obronie ojczyzny. Przy Mogile Ofiar Września 1939 roku honorową wartę pełnili kadeci Liceum Służb Mundurowych. Po modlitwie prowadzonej przez księży parafii mariawickiej i rzymskokatolickiej za poległych w czasie II wojny światowej, złożono kwiaty pod Pomnikiem. Naszą Szkołę reprezentowali kadeci Liceum Służb Mundurowych pod kierunkiem nauczyciela-profesora Andrzeja Pożarlika oraz Dyrektor szkoły.


oprac. M.Mackiewicz

 

 

 

16.09.2016 „Podaj dalej…. drugie życie odpadów”, czyli… Akcja Sprzątanie Świata 2016

Dnia 16 września 2016 r. odbyła się w naszej szkole kolejna akcja pt.: „Sprzątanie Świata”. Udział w przedsięwzięciu wzięli uczniowie wszystkich klas, którzy pod opieką nauczycieli, zbierali papiery, butelki i inne nieczystości, które nagromadziły się w ostatnim czasie w naszym parku. Akcja zakończyła się pełnym sukcesem, gdyż zebrano kilkanaście pełnych worków śmieci.

Ł. Sobczyk

 

 

12.09.2016 Obchody 77 rocznicy Bitwy nad Bzurą z 1939 roku.

W dniu 12 września w Koźlu odbyły się uroczystości upamiętnienia Walk nad Bzurą z 1939r.  

 

http://www.1939.pl/bitwy/niemcy/bitwa-nad-bzura/bzura_mapa.gif

 

W dniach od 9 do 18 września 1939 roku nad Bzurą rozegrała się największa bitwa w czasie Wojny Obronnej Polski 1939. Znana jest jako Bitwa nad Bzurą lub Bitwa pod Kutnem. Została stoczona przez armie polskie "Poznań" i "Pomorze" z niemieckimi 8 i 10 Armią z Grupy Armii "Sud".

 

Bitwa nad Bzurą przebiegała w trzech fazach - pierwsze dwie fazy miały charakter działań zaczepno-obronnych, podejmowanych przez stronę polską, trzecia obrony:

  • I faza (9-12 wrzesień) natarcie na Stryków
  • II faza (13-16 wrzesień) natarcie na Łowicz
  • III faza (16-18 wrzesień) odwrót na Warszawę podczas którego siły polskie uległy rozbiciu.

 

Obchody w Koźlu rozpoczęła polowa msza św. w intencji żołnierzy poległych we wrześniu 1939 roku. Wartę honorową przy Pomniku Żołnierzy pełnili kadeci Liceum Służb Mundurowych z Naszej Szkoły. Po Mszy św. odczytano Apel poległych i złożono kwiaty pod Pomnikiem. Naszą Szkołę reprezentowali kadeci Liceum Służb Mundurowych pod kierunkiem nauczyciela-profesora Andrzeja Pożarlika oraz Dyrektor szkoły.

 

oprac.M.Mackiewicz

 

 

10.09.2016 Zjazd absolwentów technikum melioracji z lat 1969-1974

Dnia 10 września 2016 w mury naszej szkoły zawitali absolwenci technikum melioracji z lat 1969-1974. Obecni byli oprócz absolwentów, wychowawca klasy- Lechosław Stepień zaproszeni nauczyciele oraz dyrektor szkoły.


Spotkanie rozpoczęło się o 10.00 aklimatyzacją przybyłych, aby o 11.00 uczestniczyć w wywiadówce klasy. Po tak trudnym „przejściu” był czas na „małe co nieco” i spacer alejami parku. O godzinie 16.00 w kościele pw. św. Augustyna proboszcz parafii ks. Mateusz Cieplucha celebrował Mszę Świętą w intencji absolwentów i nauczycieli. Spotkanie zakończyło się przyjęciem w bratoszewickiej sali ”przedszkolnej” .

 

M. Mackiewicz

SIEDEM BRATOSZEWICKICH SONETÓW

 

 

10.09.2016 Pożegnanie wakacji

W miniony weekend, 10 września 2016 roku, odbyło się w Bratoszewicach uroczyste zakończenie lata. Głównym organizatorem imprezy było Stowarzyszenie Przyjaciół Bratoszewic, które dzięki gościnności ŁODR- u, stworzyło wspaniałe widowisko nie tylko dla najmłodszych, ale również i dla starszych widzów. Z tej okazji nie mogło również zabraknąć stoiska promującego naszą szkołę. Uczniowie reprezentujący poszczególne kierunki kształcenia, zachęcali jednocześnie zgromadzonych do wzięcia udziału w licznych atrakcjach a także do słodkiego poczęstunku przygotowanego przez uczniów Technikum Żywienia. Najmłodsi uczestnicy zabawy, w odznaczeniu za swoją odwagę, otrzymywali drobne upominki od ZS1 w Bratoszewicach.

Ł. Sobczyk

 

 

01.09.2016 Rozpoczęcie roku szkolnego 2016/2017

W dniu 1 września wszyscy zgromadzeni na uroczystości rozpoczęcia roku szkolnego zostali powitani przez klasę IV TLR.  Maturzyści życzyli wszystkim nauczycielom i pracownikom szkoły wytrwałości i cierpliwości na progu nowego roku szkolnego. Szczególnie serdecznie powitali nowo przyjętych uczniów klas pierwszych.


Pomimo, że wrzesień kojarzy się z zakończeniem wakacji i babim latem, nie zapomnieliśmy, co wydarzyło się 1 września 1939.


77 rocznicy wybuchu II wojny światowej dotyczyła druga część uroczystości, podczas której złożyliśmy hołd wszystkim walczącym i poległym.


Na zakończenie uroczystości p. Dyrektor, tradycyjnie już, rozpoczęła nowy rok szkolny 2016/2017 dźwiękiem pierwszego dzwonka.

Monika Kłębik

 

 

<5> <4> <3> <2> <1>