Cyberprzemoc, e-uzależnienia, seksting - problemy nastolatków w Internecie

 

Dlaczego hejter hejtuje? Jak czuje się osoba hejtowana? Czy internet jest dobry, czy zły?
Czy cierpimy na FOMO? Kogo dotyczy bańka informacyjna?
Nad takimi pytaniami głowili się uczniowie klas: 2 TI, 2 LOb oraz 1 TLŻ podczas warsztatów profilaktycznych pt. ,,Cyberprzemoc, e-uzależnienia, seksting - problemy nastolatków w Internecie". Zajęcia zostały przeprowadzone 15 listopada przez panią Monikę Staniecką
z Fundacji Dbam o Mój Z@sięg w ramach programu profilaktycznego Szkoła Odpowiedzialna Cyfrowo, w którym nasza szkoła bierze udział.

W trakcie zajęć młodzież dowiedziała się czym jest cyberprzemoc, seksting, patostreaming , e-uzależnienia oraz jak często występują one wśród dzieci i młodzieży. Prowadząca  opowiedziała uczniom jak  rozpoznać wyżej wymienione zachowania i co jest przyczyną ich występowania. Omówione zostały również negatywne konsekwencje tych zachowań oraz sposoby zapobiegania im.

Szkolenie prowadzone było w ciekawy sposób, wzbudziło spore zainteresowanie uczniów. Udział w warsztatach wniósł wiele wiedzy i uświadomił uczniom, że we współczesnym świecie zdominowanym przez technologię, najważniejszy jest balans. Balans między światem online i offline.
Zajęcia w każdej z klas trwały dwie godziny dydaktyczne i zostały sfinansowane przez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Strykowie.

 

Anna Wójcik