DZIEŃ OTWARTYCH DRZWI

 

„Głównym celem szkoły jest tworzenie ludzi zdolnych do robienia nowych rzeczy,
a nie tylko powtarzanie tego, co zrobiły inne pokolenia...”


Jean Piaget


We wtorek 9 kwietnia br. zgodnie z tradycją otworzyliśmy progi naszej szkoły dla uczniów najstarszych klas okolicznych szkół podstawowych oraz przybyłych gości. Obchody Dnia Otwartego rozpoczęły się na sali gimnastycznej, gdzie Pani Dyrektor przywitała serdecznie wszystkich zebranych- rodziców, nauczycieli i młodzież. Pani Beata Jachurska wyraziła przekonanie, że każdy z odwiedzających naszą placówkę z pewnością wybierze odpowiedni kierunek, który pomoże spełniać oczekiwania i pogłębiać nabytą wiedzę na temat interesującego w przyszłości zawodu.

W części oficjalnej uroczystości uczniowie zapoznali zebranych z ofertą edukacyjną naszej szkoły. Podczas prezentacji młodzież przybliżyła nie tylko charakter poszczególnych kierunków kształcenia, ale również przedstawiła możliwości wynikające z wybrania określonych profili, z uwzględnieniem różnorodności zajęć praktycznych; ponadto położyła nacisk na wartość organizowanych wycieczek zawodowych, a także staży w ramach projektu Erasmus +, które oprócz dostrzeżenia zagranicznych realiów zawodowych, zapewniają przede wszystkim doświadczenie w danej dziedzinie co przekłada się na późniejsze uzyskanie lepszych możliwości na rynku pracy.

Po zakończeniu części oficjalnej młodzież klas VIII zapoznała się z funkcjonowaniem naszej szkoły. Miała ona niebywałą okazję uczestniczyć w prowadzonych otwartych lekcjach pokazowych, w których nasi uczniowie - poszczególnych klas Technikum i Liceum Ogólnokształcącego - prezentowali, pod opieką nauczycieli, specyfikę każdego kierunku.

Dużym zainteresowaniem wśród zwiedzających cieszyły się zajęcia z logistyki, podczas których nasi młodsi koledzy i koleżanki zapoznali się z charakterem kierunku kształcenia i ponadto mogli przyswoić podstawowe pojęcia z tej dziedziny. Młodzież klas logistycznych pod opieką pań: Karoliny Adamczyk i Moniki Pawlak– Kalinowskiej, przygotowała dla gości konkurs „1 z 10”, podczas którego uczestnicy mogli sprawdzić się w zmaganiach z zakresu wiedzy o strefach magazynu aż po logistykę paliw. Na koniec zabawy zostały przyznane słodkie nagrody.

Tymczasem w innej części budynku miały miejsce zajęcia z żywienia i usług gastronomicznych. To właśnie tutaj zwiedzający mogli poznać niezwykły świat żywienia i spróbować przygotowanych specjalnie na ten dzień kolorowych smakołyków. Uczniowie pod opieką pań: Ewy Piszczyńskiej i Emilii Kasowskiej- Gabary poczęstowali swoich gości kruchymi ciastkami z logo szkoły, ciastkami udekorowanymi lukrem i płatkami suszonych kwiatów (niebieskiego bławatka, lawendy i nagietka), kolorowymi lizakami z izomaltu  (cukru określanego jako jadalne szkło). Ponadto odwiedzający mogli spróbować  bubble tea, a więc herbaty z kulkami tapioki (skrobia z manioku w postaci kulek, białe kulki gotowane do uzyskania przezroczystości, nasączane barwnikami spożywczymi, syropami owocowymi dzięki czemu uzyskują smak i kolor).

Jakże ciekawe, bo innowacyjne, okazały się także zajęcia z języka angielskiego, podczas których panie: Justyna Rudnicka i Karolina Smurzyńska zaprosiły uczniów ze szkół podstawowych do obejrzenia prezentacji dotyczącej najwybitniejszych brytyjskich atletów. Następnie uczniowie wykonywali zadanie na platformie Kahoot, która pokazała zrozumienie wcześniej poznanych faktów. Uczniowie przekonali się, że używanie na teście telefonów komórkowych może być wielką przyjemnością.

W tym wyjątkowym dniu otworzono również przed ósmoklasistami drzwi pracowni informatycznej, w której został przybliżony kierunek- technik informatyk. Pod opieką nauczyciela- pana Pawła Wysokińskiego- nasi goście mogli zobaczyć wspaniały świat komputerów a także zapoznać się ze sztuczną inteligencją W drugiej zaś sali – pod opieką pani Joanny Potakowskiej- zostały zademonstrowane zasady działania robotów: Ozobot i mBot, które programuje się w specjalnych aplikacjach mobilnych i w języku programowania Python, którego uczy się młodzież w szkole średniej. Celem prezentacji było ukazanie, że nauka programowania jest wykorzystywana, np.: do stworzenia i korzystania z robotów (podczas zajęć użyto funkcji zapętlania, aby roboty wykonały kilka razy to samo zadanie, np.: jeździły po wyznaczonej trasie, świeciły się w odpowiednim kolorze lub zagrały melodię).

Podczas, gdy niektóre lekcje otwarte odbywały się w murach szkoły, inne przyciągały uwagę naszych gości już na świeżym powietrzu. Pierwszą z takich atrakcji była z pewnością przejażdżka samochodem nauki jazdy w goglach imitujących zmęczenie i upojenie alkoholem. Chętni uczniowie mieli możliwość przejechania się po terenie szkoły samochodem nauki jazdy z instruktorem- panem Tomaszem Piestrzeniewiczem, siedząc na fotelu pasażera w okularach imitujących zawartość alkoholu we krwi na poziomie 2 promili a także w tych, imitujących senność. Wśród atrakcji, szczególniej przeznaczonych dla męskiej części widowni, znalazło się stoisko „Agrotronika”, na którym to można było ujrzeć wiele ciągników zagregatowanych z różnego rodzaju maszynami do uprawy, doprawiania, siewu, nawożenia oraz ochrony roślin. Ponadto nasi goście mogli również zobaczyć jak wygląda przyszłość rolnictwa. Kulminacyjnym punktem był pokaz maszyn pracujących w polu, podczas którego pod opieką nauczycieli- p. Łukasza Sobczyka i p. Dariusza Stefańskiego- każdy odwiedzający mógł przejechać się w kabinie ciągnika by naocznie przekonać się jak wygląda nowoczesne rolnictwo.

Dużym zainteresowaniem wśród przybyłych do nas uczniów cieszyły się również zajęcia prowadzone przez klasy mundurowe, pod czujnym okiem pana Andrzeja Pożarlika, które zaprezentowały pokazy o różnorodnym charakterze, np.: gaszenie cieczy palnych, rozwijanie linii gaśniczych oraz pokazy pirotechniczne; kadeci oprócz zaprezentowania stanowiska łączności radiowej i liniowej, pokazali również stanowisko survivalowe. Ponadto przygotowali mini poligon ze specjalnie na tę okazję wykonanymi okopami jak również stanowisko, gdzie odwiedzający mogli sprawdzić swoje umiejętności posługiwania się bronią, polegające na strzelaniu do tarcz za pomocą pistoletów pneumatycznych. Wyjątkową atrakcją okazały się również strzały z armaty. Kiedy jedni ćwiczyli taktykę wojskową, inni w tym samym czasie prezentowali najważniejsze zasady udzielania pierwszej pomocy rannemu na polu walki, jeszcze inni zaś prezentowali zieloną i czerwoną taktykę; byli i tacy, którzy demonstrowali samoobronę (pod czujnym okiem nauczycieli wychowania fizycznego- pani Joanny Lisowskiej i pana Macieja Puczyńskiego), wykorzystując elementy akrobatyki, m. in. przerzuty przodem, stanie na głowie, skoki tygrysie oraz kombinacje pompek i brzuszków, a także podstawowe rzuty jak rzut przez biodro, uwolnienie się od uścisku przedniego, tylnego oraz krawata. Ukoronowaniem występów była tradycyjna żołnierska grochówka, którą mogli skosztować wszyscy odwiedzający.

Całej imprezie towarzyszył szereg dodatkowych atrakcji (ciekawe okolicznościowe wystawy, tematyczne gazetki, biblioteczny kącik czytelniczy), gier i zabaw, które świetnie połączyły rekreację ze zdobywaniem wiedzy oraz (miejmy nadzieję) przyczyniły się do wyboru naszej szkoły przez potencjalnych kandydatów z klas VIII. Akcja cieszyła się powodzeniem, gdyż tego dnia naszą szkołę odwiedziło bardzo dużo osób; obchody te spotkały się z dużym zainteresowaniem zarówno ze strony odwiedzających uczniów klas ósmych z okolicznych szkół podstawowych, jak i młodzieży oraz pracowników naszej szkoły. 

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć!

 

Anna Pieczykolan