Wybuchowa lekcja!

Dnia 12 kwietnia 2018 r. w Zespole Szkół Nr 1 w Bratoszewicach miała miejsce „Lekcja Żywej Historii”. Na tę niecodzienną uroczystość zostali zaproszeni gimnazjaliści z okolicznych  szkół, którzy wraz z uczniami naszej szkoły mogli przeżyć pełna napięcia i efektów specjalnych lekcję historii.

W związku z 100. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości przedstawiono historię munduru i uzbrojenia na tle dziejów naszej Ojczyzny. Uczniowie pod kierunkiem p. Andrzeja Pożarlika i p. Agaty Pietrzak przy wtórze muzyki z różnych epok historycznych opowiedzieli o tym jak zmieniało się polskie wojsko na przestrzeni dziejów. Konferansjerzy uroczystości – Hubert Ziarnik i Jakub Majcher z dużą precyzją przedstawili historię Polski od 966 r., aż po czasy nam współczesne. Na scenie kolejno pojawiali się: Mieszko I i wój z książęcej drużyny, średniowieczny rycerz, muszkieter, kosynier, woltyżer, legionista, marszałek Piłsudski, żołnierz kampanii wrześniowej i żołnierz służący obecnie w polskim wojskim. Ubarwieniem uroczystości stał się występ Patrycji Mikoś, która jako powstaniec warszawski zaśpiewała Dziewczynę z granatem. Najwięcej emocji wywołał strzał z armaty, który wzbudził ogromne zainteresowanie. Na tym jednak nie koniec. Uczniowie po zakończeniu tej części udali się pod nadzorem pani dyrektor Magdaleny Mackiewicz i pani wicedyrektor Beaty Jachurskiej do stworzonego na potrzeby tego szczególnego dnia schronu, w którym czekał na nich symulowany atak bombowy. Później wszyscy spotkali się na zewnątrz gdzie można było podziwiać bardzo ciekawe pokazy taktyk wojskowych Związku Strzeleckiego „Strzelec” JS 1203 Głowno. Uzupełnieniem tego dnia stała się wystawa pamiątek historycznych połączona z prezentacją polskich naukowców, foto budka, przy której można było zrobić sobie zdjęcie z wybraną postacią z epoki oraz tradycyjnie uroczystość została opatrzona o staropolskie wypieki.

Agata Pietrzak